Fotó: Zepeczaner Zsolt
2009. február 20., 09:072009. február 20., 09:07
„Amikor egy nemesember meghalt, a címeréből többet elhelyeztek a ravatal körül valahol a halottas házban. Például Kolozsváron a Farkas utcai templomban kiállított címerek többsége is ilyen alkalomra készült. Ezek általában papírra vagy selyemre rajzolt és festett címerek, ritkább volt, hogy valamilyen fémre domborítsák őket” – magyarázta Zepeczaner Jenő történész, a múzeum igazgatója.
Daniel István fémből készült halotti címerének felső részébe a Daniel család címere van domborítva, alatta pedig egy felirat látható: INSIGNIA ILLUSTRISSIMI AC MAGNIFICI QUONDAM LIBERI BARONIS STEPHANI DANIEL DE VARGYAS INCL. SEDIS SICUL UDVARHELY SUPREMI JUDICIS REGII. NATI A. D. MDCLXXXIV. DENATI A.D. MDCCLXXIV. DIE XXIV. MARTII.
A család címere egy pajzson a nyakán nyíllal átlőtt hattyút ábrázol, a pajzs fölött egy sisak látható, rajta korona és két hattyúszárny, a sisakból kinőtt indák és levelek körülveszik a pajzsot. A múzeumigazgató elmondása szerint a pajzson ábrázolt hattyú valószínűleg a Bethlen-család két hattyújából az egyik, hiszen Bethlen Gábor adományozott címert kedves, hűséges emberének, Daniel Mihálynak, aki az ő követe volt a Portán. A Bethlenek címerén ugyanis két, egymással szemben álló hattyú látható, amelyeknek a nyaka egy nyíllal át van lőve.
A Daniel család a székelységből emelkedett ki, nemesi rangot nyert, és számos birtoka volt. A családban tisztségviselő nemzedékek követték egymást, meghatározták Udvarhelyszék életét. Unitáriusok voltak, az egyház fontos támogatói. Birtokközpontjuk Erdővidéken, Vargyason volt, de a család egyik ága Magyarországon, Vas megyében élt. Daniel István mellett több neves személyiség származott az Erdővidéken élő családból, többen foglalkoztak írással is, például az egyik első magyar női író, Wesselényi Polixéna, is Daniel lány volt. |
„A múzeumban ez az egyetlen fémbe domborított címer, és ritkaság számba megy. Daniel István Udvarhelyszék királybírója volt Mária Terézia korában, erős kézzel vezette a széket, és erre utal a mondás, hogy „Isten az égben, Mária Terézia Bécsben és Daniel István a székben”” – mondta az intézmény vezetője. Mint mondta, valószínűleg a vargyasi Daniel-kastélyból került a címer az udvarhelyi múzeumba azt követően, hogy 1948-ban megsemmisítették a Daniel család könyvtárát és levéltárát.
„Daniel Gábor, az utolsó udvarhelyszéki főkirálybíró, majd főispán emlékirataival, egy útinaplójával és néhány könyvvel együtt hozta be valaki a címert a múzeumba. Próbáltam nyomozni utána, hogy ki lehetett az az ismeretlen rendes ember, aki kimentette ezeket a tűzből, de senki sem emlékezett rá” – mesélte Zepeczaner.
A címert a múzeumlátogatók nem láthatják, mert szekrénybe zárva tárolják, bár nem igényel különösebb kiállítási feltételeket, hiszen ezüstözött, így nem oxidálódik. Az igazgató elmondása szerint a műtárgyat azért tartják elzárva, mert nincs olyan kiállításuk, amelyiknek anyagába beilleszthetnék.
„Nem tudom, mennyi lehetne a címer ára a műkincspiacon, de az eszmei értéke felbecsülhetetlen. Mestermunka, még 1989 előtt Bukarestből visszajelezték, hogy rajta van a nemzeti kincsek listáján is. A múzeumi tárgyaknak ugyanis van egy ilyen kategóriája, és valamikor még miniszteri tanácsi határozattal nyilvánítottak különböző tárgyakat nemzeti kinccsé” – mondta a múzeumigazgató.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.