2009. április 29., 10:412009. április 29., 10:41
Kolozsváron a Bukaresti Nemzeti Táncközpont (CNDB) kortárs tánc évada keretében háromnapos előadás-sorozat szerveződik a világnap köré: a kincses város közönsége jelentős nemzetközi sikernek örvendő kortárs táncprodukciókat láthat, és különleges szerzőkkel, koreográfusokkal találkozhat.
Tegnap Edi Gabia My brut material your performance című táncszólóját láthatták az érdeklődők. A produkció bemutatója 2008 októberében volt Londonban, az előadás a civil és performatív test viszonyát taglalja. „Táncosként több információval rendelkezem a testről, és ezeket az ismereteket olykor a színpadon, az előadáson kívül is felhasználom. Ugyanakkor a testem – a performer teste – felhasználja a mindennapi élet információit. Miután erre a következtetésre jutottam, megértettem, hogy a test mindezen változatai a performeri helyzetben való lét természetes módjává lettek. Az utcán való járás és a színpadi tánc között a testem nem észlel semmilyen különbséget” – vallja a harmincéves táncművész.
Ma 20 órától Vava Ştefănescu Kvartett egy mikrofonra című koreográfia-hang installációját tűzték műsorra. A produkció „a bezártság, a távolság hiányának, a másikkal való kapcsolatnak a problémáját taglalja, abból kiindulva, hogy önnön létünk foglyai vagyunk” – olvasható az előadás ajánlójában.
Mădălina Dan A megkettőződés című előadását holnap láthatja a közönség a kolozsvári magyar színház stúdiótermében. A produkció távolságtartóan és iróniával közelíti meg a kortárs tánc néhány tabutémáját, az előadás „megkérdőjelez” és szentségtelenít, ezáltal mutat fel új identitásokat.
A sepsiszentgyörgyi Kék Hold Táncklub a Tánc Világnapja alkalmából vetítéssel és bemutatóval egybekötött társastánc-történeti előadást tart, amelyen standard és latin-amerikai táncokat mutatnak be. A bemutatót május 3-án 19 órától a Tamási Áron Színház nagytermében tartják.
Imreh-Marton Enikő vezető tánctanár elmondta: a Kék Hold Táncklub 2002 decemberében alakult Sepsiszentgyörgyön, hogy szórakoztatva népszerűsítse a társastáncokat. Azóta a klubnál 574-en végeztek egyéves tánctanfolyamot, a legfiatalabb résztvevő négy a legidősebb hetvenegy éves volt, ugyanakkor közel kétezren vettek részt az alkalomszerűen szervezett ingyenes oktatásokon.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.