Fotó: Biró István
2007. július 20., 00:002007. július 20., 00:00
Az újoncok a bőség zavarával küszködnek, hiszen nagyon sok tábor közül lehet válogatni, a haladó néptánctábor-látogatók pedig általában ugyanoda térnek vissza minden évben, illetve benéznek több helyre is. Az erdélyi tánctáborokban talán több az erdélyi vándor, mármint aki csak néhány napot tölt egy-egy helyen. Ismerősebb a terep számukra, és sokukat már nem is a táborban megtanulható táncok vonzzák, hanem az esti bulik, a társaság, amellyel minden nagyobb táncházas eseményen össze lehet találkozni. Talán ezért tűnhet első pillantásra úgy, hogy a legtöbb táborban – legalábbis a napközbeni tevékenységeken – inkább csak külföldiek vannak. Zömükben magyarországiak, de Európa más országának lakói, sőt tengerentúliak is szép számmal érkeznek nyaranta Erdély különböző településeire. Nemcsak táncot tanulni, hiszen a kínálatban mindig szerepel az énektanulás is, és csaknem mindenütt van hangszeres oktatás, kézműves-foglalkozás. A programot néprajzi tárgyú előadások, valamint a településhez kötődő jellegzetességek bemutatása egészíti ki. A legidősebb és egyben a legnagyobb létszámmal működő tábor a kalotaszentkirályi, ahová nyugat-európaiak is rendszeresen visszajárnak, és amelynek legnagyobb érdeme, hogy több mint száz helybeli, környékbeli gyereknek biztosítanak ingyenes oktatást a szervezők. Régi tábor a válaszúti „nagytábor” is, itt is évente több százan fordulnak meg, valamint a gyimesi, amelyet 1992-ben rendeztek meg először a Hargita együttes munkatársai és barátaik, azonban a helyi önkormányzattal kialakult nézeteltérések miatt 1999–2004 között a magyarországi Sára Ferenc irányította a rendezvényt. 2005-től újra a tábor kezdeményezői szervezik a tábort, és csak innen „számolnak tovább”, így a címben csak a XI-es szám szerepel.
A több száz fővel működő táborokénál családiasabb hangulatot ígérnek a kisebbek, így a vasárnap kezdődő, a szó szoros értelmében „családi” tábor a mezőségi Válaszúton. A Kallós Zoltán Alapítvány táborába szülőket és gyermekeket várnak, nemcsak táncot tanulni, hanem többféle kézművességet is – többek közt agyagozást, szövést, fafaragást, gyöngyfűzést. Németh Ildikó szervező szerint az egyhetes rendezvény valószínűleg már jövőre kibővül, akkorra sikerül több munkahelyszínt kialakítani a kézműves-foglalkozások oktatásához. A szálláshelyek tekintetében már most sokkal jobbak a körülmények, hiszen márciusban avatták fel a Kallós-kúria udvarán a szórványkollégium új épületét. Vasárnap kezdődik a háromszéki Kommandó cigányfolklór-tábora is, a Háromszék Táncegyüttes szervezésében. Az „égig érő tábortűzről” és a fergeteges bulikról elhíresült tábor visszatérő vendége Papp István Gázsa és zenekara. Ezen a napon kezdődik a magyarlapádi tánctábor, a Fehér megyei faluban immár három generációval képviselteti magát a nyolcvanas évektől zenélő Pirospántlikás zenekar, és ahol a Küküllőmente magyar, román és cigány táncaival egyaránt megismerkedhetnek a látogatók – illetve ahol olyan érdekes nevű népi játékokat lehet megtanulni, mint a gulya, a picke és a kamfer. Egzotikus kiegészítő programokkal kecsegtet az egy nappal korábban, szombaton kezdődő szépkenyerűszentmártoni tábor, a mezőségi falu vendégei lovagolni is tanulhatnak, és a sajtkészítést is kipróbálhatják. A jövő hét végi záróünnepséget a falunapok keretében tartják, helybeli és környékbeli hagyományőrzők és tánccsoportok részvételével. A táncházas évadot is egyébként minden évben faluünnep zárta, azonban a széki tánctábor utolsó napja ezúttal nem esik egybe a község legnagyobb ünnepével, a Bertalan-nappal. n
Ajánló minden hétre
Július 21–30.:
Ifjúsági és felnőtt-tábor, Szépkenyerűszentmárton – mezőségi táncok
Július 22–29.:
X. Maros, Kis-Küküllő Menti Népzene és Néptánctábor, Magyarlapád – magyarlapádi, magyarózdi, kis-küküllő-menti magyar, román, cigány táncok
IX. Cigányfolklór-tábor, Kommandó – őrkői és szászcsávási táncok
Kézműves-, népzene- és néptánctábor családok számára, Válaszút – mezőségi táncok
Július 29–augusztus 5.:
XI. Vajdaszentiványi tánc- és zenei tábor – vajdaszentiványi, marossárpataki, mezőpaniti, mezőmadarasi, körtefái táncok
XI. Lábad ide, ne oda – szatmári néptánctábor, Mezőpetri – szatmári és szilágysági táncok
Külsőrekecsini faluhét – moldvai csángó táncok
XVII. Nemzetközi kalotaszegi népzene- és néptánctábor, Kalotaszentkirály – kalotaszegi táncok
Július 30–augusztus 4.:
Margittai tábor – dél-alföldi táncok
Augusztus 5–12.:
XVI. Nemzetközi mezőségi népzene- és néptánctábor felnőttek számára, Válaszút – mezőségi táncok, népdalok
IV. Népzene- és Néptánctábor, Szászcsávás – vízmelléki táncok
Augusztus 6–10.:
Széki gyermeknéptánctábor – széki táncok
Augusztus 7–11.:
II. Búzai tábor – mezőségi táncok
Augusztus 13–18.:
VIII. Széki Napok – széki és ördöngösfüzesi táncok
Élesdi tábor – gyimesi táncok
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.