Fotó: Krónika
2008. május 13., 00:002008. május 13., 00:00
A Csávási ballada és Lúdas Matyi után ezúttal a Hol jársz, hová mész? című táncjátékot állítják színpadra Ivácson László koreográfiájával és rendezésében.
Az előadás valójában az egyik legrégebbi klasszikus székely népballada, Kádár Kata balladájának folklorisztikai és koreográfiai interpretációja. Középpontjában szerelmi tragédia áll: Gyulainé, a gazdag nemesasszony megtiltja fiának, Miklós úrfinak (máshol: Gyula Mártonnak), hogy feleségül vegye Kádár Katát, a szép jobbágyleányt. A lányt feneketlen tóba fojtják, a legény utána ugrik. Összefonódott holttestüket Gyulainé külön sírba temetteti, a hantokból két kápolna-virág nő, és újra összeölelkezik. A virágokat szétválasztó Gyulainéra fia átkot mond a sírból.
A szerelmesek története ihlette Szőts István hasonló című filmjét 1942-ben, amelynek zeneszerzője Kodály Zoltán, operatőre Dulovits Jenő volt. A filmet ugyanazokon az erdélyi helyszíneken forgatták, ahol Szőts nagy sikerű Nyírő József-adaptációját, az Emberek a havasont. 1957-ben Hajdú Mihály írta meg Kádár Kata című operáját, amiért a zeneszerző két évvel később Erkel-díjat kapott. Az egymástól elválasztott kedvesek motívuma univerzális, több magyar nyelvű és számtalan európai változata ismert. Czilli Balázs szerint a Háromszék Táncegyüttes célja mostani bemutatójukkal az, hogy rehabilitálják és korszerűsítsék a ballada egyre inkább mellőzött műfaját.
Fazakas Misi, az előadás művészeti munkatársa elmondta: a Hol jársz, hová mész című darabban a Kádár Kata-ballada moldvai, udvarhelyszéki és mezőségi változatainak elemeit használták fel, attól függően, hogy melyik részlet felelt meg leginkább az elképzelt történet alakításához. Ennek köszönhetően többfajta zene- és táncmotívumból áll össze az előadás, szerepelnek benne széki, kalotaszegi, moldvai és vajdaszentiványi táncok is. Ugyancsak megtartották a különböző balladaváltozatok tájszólását és tájszavait, így több tájegység beszédstílusát is felfedezhetik a táncdarabban a nézők. A főbb szerepeket Erőss Judit, Hatházi Vilmos, Kubánda Lilla-Tünde és Nagy Szende alakítja, rajtuk kívül további tizenegy táncos lép színpadra, Fazakas Levente, Fazakas Albert, Szilágyi László és Bajna György zenéjére. A díszlet Csiki Csaba, a jelmez Kiss Zsuzsanna munkája.
A Hol jársz, hová mész? bemutatóját május 14-én 19 órától tartják a sepsiszentgyörgyi Szakszervezetek Művelődési Házának Lajtha László Termében.
(fotó: Henning János)
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.