2009. március 04., 09:332009. március 04., 09:33
A biennálé főprogramján román, magyar, lengyel, cseh produkciók mutatkoznak be, mind olyan előadások, amelyek saját színházi kultúrájukban rangos szakmai díjakat nyertek. A budapesti Katona József Színház Zsámbéki Gábor rendezésében Goldoni A karnevál utolsó éjszakája című darabját mutatja be, az életörömnek és az életszeretetnek szentelt előadással kezdődik a fesztivál.
A budapesti Ladányi Andrea és Borlai Gergő BL című közös produkciója a ritmusra épül, az ütőhangszer és a táncos összefeszülése adja az előadás lényegét. A budapesti József Attila Színház Dürenmatt tragikomédiáját Az öreg hölgy látogatását hozza a fesztiválra. A bukaresti Odeon Színház Ionesco Öt egyfelvonásosát mutatja be Alexandru Dabija rendezésében.
A prágai Komédiaszínház, amelyet a 2007-es esztendő legjobb cseh színházának választottak a színikritikusok, A per című előadásával szerepel a fesztiválon. Aiszkhülosz Oreszteia című tragédiáját két olvasatban is láthatja a fesztivál közönsége: a krakkói Stary Teatr Jan Klata rendezését mutatja be, a berlini Deutsches Theater, a sajátos színházi nyelvezetéről ismert Michael Thalheimer rendezésében játssza Aiszkhülosz tragédiáját.
A fesztiválon a bérletes előadásokon kívül a sepsiszentgyörgyi színházak mutatkoznak be, a REFLEX-biennáléval párhuzamosan a Színikritikusok Nemzetközi Szövetsége szervez szemináriumot Sepsiszentgyörgyön.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.