A színházi világnapon, március 27-én Katona József drámáját mutatja be a temesvári társulat
Fotó: Csiky Gergely Állami Magyar Színház
A színház március 27-i világnapját Erdélyben is megünneplik a teátrumok. A Kolozsvári Állami Magyar Színház több eseményt is szervez: színházi nevelési program várja a nézőket, kulisszalátogatást tartanak Csutak Réka és Laczkó Vass Róbert színművész vezetésével, valamint kiállítást nyitnak meg.
2022. március 26., 10:582022. március 26., 10:58
A vasárnap 18 órától nyíló erdélyi magyar színházi plakátkiállítás címe PO8ZTER: 8 színházi grafikus, 8 stílus, 8 látásmód találkozása több mint 8 színház plakátjain keresztül. Este a Macbeth című előadást láthatja a közönség Silviu Purcărete rendezésében.
– közölte a társulat.
A nagybetűs magyar nemzeti drámát, Katona József Bánk bánját veszprémi és nagyváradi művészekkel közösen, több hónapnyi előkészület és próba után a Temesvár Európa Kulturális Fővárosa 2023 projekt részeként mutatják be vasárnap.
A 13. században játszódó történet szereplőinek magán- és közéleti konfliktusai, társadalmi problémái korszaktól és politikai rendszerektől függetlenül ismerősek lehetnek. Szabó Borbála dramaturg, drámaíró és Markó Róbert rendező olvasata és szövegadaptációja a nagy nemzeti drámáknak járó piedesztálról rántja vissza a hétköznapi ember valóságába Katona József szövegét. Teszik ezt úgy, hogy kerülnek bármiféle direkt aktualizálást, sokkal inkább időtlenné, mintsem maivá teszik a történetet.
A temesvári színház is csatlakozik azon kulturális intézmények sorához, amelyek előadásaik és az őket támogató nézők segítségével részt vállalnak az ukrajnai menekültek támogatásában. A társulat úgy döntött, március 28-i előadásuk teljes jegybevételét felajánlja a Romániai Ukránok Egyesülete temesvári fiókjának és rajtuk keresztül azoknak, akiknek a leginkább szüksége van rá. Budapesten a színházi világnapon Sütő András Balkáni gerle című darabját mutatja be a Déryné Társulat. Az előadást Berettyán Nándor rendezésében láthatja a közönség.
Sütő András darabja igaz szerelemről, generációk közt feszülő családi titkokról és régimódi falusi hagyományokról szól, de legfőképpen arról, hogy mennyire nem érdemes mások elvárásai szerint élni az életünket. A családtörténet szépen ábrázolja, hogy mennyi áldozatot tud hozni a szülő a gyerekéért, hogy mennyire képes háttérbe szorítani magát és a saját értékrendszerét – olvasható a darab ismertetőjében.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!