Soron következhetne. A színis hallgatók várják, hogy újra részük lehessen személyes részvételű képzésben
Fotó: BBTE Színház és Filmművészeti Kar/Facebook
Alternatív megoldásokat kellett találniuk a kolozsvári és marosvásárhelyi színi egyetem oktatóinak és hallgatóinak, hogy eredményesen folytathassák a járványhelyzet miatt a virtuális térbe kényszerült oktatást, tanulást. Színészképzést nem lehet személyes gyakorlatok híján lebonyolítani, ugyanakkor a kényszerűségből sok tekintetben előnyt is kovácsoltak – mondta el megkeresésünkre a két intézmény néhány oktatója, hallgatója.
2021. január 18., 13:582021. január 18., 13:58
Rengeteg buktatóval jár, ugyanakkor új lehetőségeket is rejt magában az online oktatás a színművészeti egyetemeken – mondták el a Krónikának a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem és a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Színház és Film Karának oktatói és hallgatói. A színészképzésben, akárcsak a többi gyakorlati fakultás esetében, elengedhetetlen a fizikai jelenlét, a járványügyi intézkedések igencsak beleszóltak a hagyományos tanmenetbe.
A rendező szakosoknak azonban lehetőségük nyílt új módszereket, formákat kipróbálni, és olyan színészekkel dolgozni, akikkel azelőtt nem lett volna módjuk.
Akárcsak más egyetemeken, a színész szakon is hibrid oktatással kezdődött a tanév. Az elméleti órákat online, a gyakorlatiakat pedig élőben tartották meg egészen novemberig, amikor érvénybe léptek az újabb szigorítások. Az elsőévesek esetében még fontosabbak az élő találkozások, hiszen nekik szó szerint az első lépéseket kell megtanítani – mondta el lapunknak Váta Lóránd Jászai Mari-díjas színész, a kolozsvári egyetem szaklektora, aki ebben a tanévben indított osztályt.
A kezdeti ijedtség után az oktató úgy döntött, középutat keres. Ettől kezdve csak a jelenetötleteket és azok szerkezeti felépítését bonyolították online, ugyanis a hallgatók párokba állva, egyetemen kívüli terekben kezdték próbálni az egyes jeleneteket.
– mesélte Váta Lóránd.
Váta Lóránd
Fotó: Facebook
Azok a diákok, akik anyagi megfontolásból hazaköltöztek, egyéni jeleneteket készítettek, amelyeket videófelvétel formájában küldtek át a tanárnak kiértékelésre.
A másodéves hallgatókkal a Fellegváron tartották a beszédórát, ahol forró tea és kávé társaságában addig mondták az Antigonét, amíg az időjárási viszonyok megengedték. Váta Lóránd elmondta, hogy ilyen helyzetben a pedagógus szerepe megsokszorozódik: felelősen kell viselkednie a vírus elleni védekezésben, ugyanakkor megjelenik a szakmai felelősség is, ha a korlátozások közepette lehetetlenné válik az oktatás és a szakmai fejlődés. Hasonló a helyzet a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen is, ahol ráadásul
B. Fülöp Erzsébet Jászai Mari-díjas színész, a doktori iskola vezetője és az első év osztályvezető tanára megkeresésünkre elmondta, hogy mikor már végképp online platformra tevődtek át az órák, a hallgatók akkor is a városban maradtak, és a közös albérletben való együttlakást kihasználva, az egyéni feladatok mellett páros jeleneteken is dolgoztak. Az online térben történő oktatás azonban náluk sem volt zökkenőmentes. Mint kifejtette,
A színészmesterség kezdeti szakaszában azonban ez a kettő szorosan egymásba fonódik.
„Úgy tudtunk előnyt kovácsolni a kényszerűségből, hogy a gyakorlatok nagy részében az önmagunkkal való munkára helyeztük a hangsúlyt, saját testünk mechanizmusainak a megfigyelésére. Remélem, lesz hozadéka a jövőbeli munkájukban, mert ezek a munkák egyfajta önismereti, önfeltáró gyakorlatokként működtek” – részletezte B. Fülöp Erzsébet. Elmondta továbbá, hogy tanárként – számára is meglepő módon – sok energiát kapott a hallgatók lelkesedéséből. „A lelkesedésük, kitartásuk felemelő volt. Azt hiszem, ilyen hozzáállással bármi történhet, átvészeljük” – összegezte az egyetemi oktató.
B Fülöp Erzsébet
Fotó: Marosvásárhelyi Nemzeti Színház
Alternatív megoldásokat kellett találniuk azoknak a harmadéves hallgatóknak is, akiknek azzal a szorongással kellett szembenézniük, hogy nem tudnak érdemben dolgozni, és kihozni magukból a maximumot az alapképzés utolsó évében. Egy idő után ők is konyhákban, nappalikban és udvarokon próbálták a két-, háromszemélyes jeleneteket.
Nagy Kopeczky Kristóf, aki harmadéves színész szakos hallgató Kolozsváron, az oktatást érintő korlátozások egyetlen pozitívumaként kiemelte: a karanténban ideje volt feltenni magának fontos mesterségbeli kérdéseket. Ilyen például a színpadon való teljes szabadság kérdése, a színész figyelme, vagy a relaxáció.
– mondta el lapunknak Nagy Kopeczky Kristóf. Az online oktatás első időszakában úgy érezte, magára maradt, a második fázisban viszont azt tapasztalta, megnőtt az igény a csoporton belül egymás társaságára. A licencvizsgára vonatkozóan elmondta, fel vannak készülve minden eshetőségre, van B-tervük arra, ha további esetleges korlátozások következnének, ugyanakkor mindent megtesznek, hogy nyári vizsgáikat személyes részvétellel tarthassák meg.
Nagy-Kopeczky Kristóf
Tar Erik elsőéves marosvásárhelyi színészhallgató elmondta, hogy akárcsak a kolozsvári színisek, ők is saját lakásukban próbáltak szöveg nélküli, azaz néma jeleneteket. Elsőévesként nagyon örült, hogy kezdődik az egyetem, de ő is számított rá, hogy áttérnek az online oktatásra. Pozitívumként emelte ki, hogy
„Eleinte sok motivációm volt, aztán elfogyott. Mindig keresnünk kellett valami kapaszkodót, amiből újabb inspirációt, ihletet lehet gyűjteni” – jegyezte meg Tar Erik.
Tar Erik
A rendező szakos hallgatókat is próbára tette az online oktatás. Molnár Balázs, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem harmadéves rendező szakos hallgatója megosztotta, hogy az előző félévi, képernyő előtt lebonyolított vizsgájuk rengeteg kihívással járt. Balázs elsősorban a színész kamerán keresztüli instruálásának nehézségét vázolta fel: hogy mennyi jut el a színészhez abból, amikor a rendező személyét és a zsigeri megnyilvánulásait csak egy kamera és egy mikrofon közvetíti. Lehetőségként tartja számon viszont, hogy dolgozhatott olyan hivatásos színészekkel is, akikkel hagyományos körülmények közt nem tehette volna meg. Élmény volt ezeknek a színészeknek a finomhangolása, és rengeteget tanulhatott tőlük.
Az online felületen zajló vizsga révén ugyanakkor a filmes műfajba is belekóstolhatott. Itt ugyanis teljesen másképp működik a néző figyelmének a vezetése, mint élőben, valamint az időkezeléssel is másképp kell bánni. A legnagyobb kihívást azonban a forma megtalálása jelentette számára.
– vallja Molnár Balázs az előző félévi vizsgája kapcsán. Arról, hogy miként tekint az elkövetkező időszakra és a készülőben levő vizsgaelőadására, Balázs elmondta, munkakedvből és az egymásra való kiéhezettségből nincs hiány. Az osztály egyöntetű döntése alapján a vizsgát élőben fogják megtartani, a járványügyi intézkedések betartásával. „A közös testi jelenlét kitörő erejét akarom megélni a színészeimmel, és átadni azoknak, akik eljönnek erre az előadásra. A fizikai létezést örömét akarom közvetíteni” – tette hozzá Molnár Balázs.
Molnár Balázs
Bár elmondható, hogy nehéz időszakot tudnak maguk mögött mind az oktatók, mind pedig a színészképzés hallgatói, és mindannyian várják, hogy visszatérjenek a személyes jelenlétet igénylő régi mederbe, az elhivatottság és a tenni akarás a nehezítő körülmények ellenére csak nőtt.
– summázta Váta Lóránd.
A tavalyi felvételin mindkét egyetemen nagy volt a konkurencia, és valószínű, hogy ez idén sem lesz másképp. Amint az a megszólalók beszámolójából is kitűnik, elhivatottságra, szenvedélyre és nagy adag rugalmasságra van szükség ehhez a szakmához – főleg a nehezített helyzetben. De azok számára, akik elhivatottságot éreznek magukban, ez sem lehet akadály. „Aki színésznek álmodta meg magát, jöjjön, mert a színház örök érvényű. Már csak az elmúlt évre való visszatekintésből kiindulva is bőven lesz mondanivalónk, amivel megszólíthatjuk a befogadót” – szögezte le B. Fülöp Erzsébet.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!