Székely Csaba Bányavirág című darabjának bemutatója lesz a nagyváradi Szigligeti Társulat történetének első szabadtéri premier-előadása a bihari megyeszékhely szabadtéri várszínházában – jelentették be a helyszínen, egy szerdai sajtótájékoztatón.
2016. július 06., 19:352016. július 06., 19:35
A darabot Hunyadi István rendezi. A Szigligeti Színház igazgatója, Czvikker Katalin és a Lilliput Bábtársulatot irányító Botházy-Daróczi Réka egyúttal ismertették az 5. Nagyváradi Nyári Színházi Fesztivál programját is.
Július 30-án a Unique Dance Stúdió szervezésében a cukorbeteg gyermekek táboroztatását felvállaló Yuppi Tábor támogatására tartanak jótékonysági táncmaratont, amelyre bárki nevezhet 10 lejért, de a belépőkből származó összeget is a Yuppi kapja. Augusztus derekán a Santiago del Estero argentin tánccsoport lép a várszínház színpadára. A Bányavirág váradi premierjét augusztus 20-án tartják, a rendező, Hunyadi István hangsúlyozta: arra törekszik, hogy a darabnak ne legyen majd két egyforma előadása. A későbbiekben a produkció a Szigligeti Stúdióba „költözik\", de a rendező ekkorra is tartogat meglepetéseket – mind a nézőknek, mind a színészeknek.
A főszereplő, Iván karakterét Csatlós Lóránt formálja meg, de Nagy Gábor „Biga\" is színpadra lép, mert Hunyadi szerint Illés szerepére „genetikailag alkalmas\". A rendezőasszisztensi feladatokat egyébként Czvikker látja el, míg a kihívást jelentő díszlettervezéssel egy pályakezdőnek, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem látványtervezői szakán másodéves Szőke Dalma Zsuzsannának adtak lehetőséget a bemutatkozásra. „Örömjáték lesz. Ez abból is látszik, hogy a színészek vállalták a munkát szabadságuk idején\" – tette hozzá Hunyadi.
Nem lesz idejük pihenni nyáron a bábosoknak sem. Botházy-Daróczi Réka elmondta: augusztus elején az esztergomi bábos táborban vesznek részt, majd Nagyváradon is szerveznek egy hasonló tábort: augusztus 22–26. között a helyi gyermekeket várják egy előadással záruló közös foglalkozásra.
Czvikker jelezte, visszatérő barátaik zenés műsorral készülnek majd, és közvetlenül a római katolikus püspökség által szervezett Szent László Családi Napok után – amelyen a színház mindhárom társulata szerepel – Peller Károly, Oszvald Marika és Szendy Szilvy énekel operettslágereket augusztus 30-án a várszínházban, majd szeptember 2-án Koós János és lánya, Koós Réka lép fel. Udvaros Dorottya koncertje még egyeztetés alatt áll.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!