Szép és bátor alakítások az Unscene művészeti szemlén

Szép és bátor alakítások az Unscene művészeti szemlén

A négy egyetem 110 meghívottja összesen 19 színházi előadást játszott négy különböző helyszínen

Fotó: Unscene/ Facebook

A szervezők és a meghívottak is sikeres kezdeményezésként könyvelték el a csíkszeredai Unscene – Művészeti Egyetemek Fesztiváljának nulladik kiadását. Négy egyetem több mint 110 alkotója vett részt a hatnapos rendezvényen, amelyről Veress Albert, a Csíki Játékszín igazgatója, Harsányi Zsolt rendező és osztályvezető tanár, valamint Kovács Kata Milla színészhallgató számolt be.

Oláh Eszter

2021. június 18., 18:032021. június 18., 18:03

Hiánypótló és sikeres volt a művészeti egyetemek első ízben szervezett fesztiválja, a hatnapos, Unscene elnevezésű szemlének Csíkszereda adott otthont.

A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Színház és Film Kara, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem, a bukaresti Ion Luca Caragiale Színház- és Filmművészeti Egyetem, valamint Temesvári Nyugati Tudományegyetem alkotói vettek részt a szemlén, a 110 meghívott összesen 19 színházi előadást játszott négy különböző helyszínen. Az estéket a film- és média szakos diákok vizsgafilmjei, valamint Ovidiu Lipan „Țăndărică” és az Ineffable koncertje töltötte ki. A résztvevők ezenkívül két műhelymunkára is benevezhettek.

Érdemes lenne hagyományt teremteni

A fesztiválszervező Csíki Játékszín igazgatója, Veress Albert megkeresésünkre elmondta, a fesztivál ötletét a járvány miatt kialakult, egy éve tartó helyzet adta, amelyben a művészeti egyetemek hallgatói meg voltak fosztva a közönséggel való találkozástól. Pedig az utolsó év lényege éppen a megmutatkozás, ezért készülnek a vizsgaelőadások is.

Idézet
„Arra gondoltunk, ha már van egy színházunk és lelkes közönségünk, kínáljuk fel a diákoknak.

Az ötlet április elején született, és szerettük volna, ha júniusban már meg is valósulna, ami nagyon rövid időnek bizonyult egy hasonló volumenű fesztivál megszervezéséhez” – mondta Veress Albert. Hozzátette, rendszerint már a brand kidolgozása több hónapos munkát igényel, de keményen dolgoztak, kollégáik, partnereik és támogatóik összefogásából nagyon sikeres esemény jött létre.

„Olyan szép és bátor alakításokat láthattunk, amelyek mindannyiunkat megleptek, például Erdei Máté Magyar Oszkár szomorú élete című egyéni műsora. A Csíki Moziban játszotta közel 200 ember előtt, az előadás közben nyílt színi tapsot kapott, a végén pedig egy óriási vastapsot. Mikor bementem 10 perc múlva az öltözőbe, még mindig könnyes volt a szeme a meghatódottságtól. Ez a fesztivál első napján történt, és akkor már tudtam, hogy megérte a sok befektetett munkát” – mondta az igazgató.

A siker tükrében a szervezők szeretnék jövőre is megszervezni, illetve bővíteni a fesztivált, Veress Albert szerint ugyanis mind a diákok, mind pedig a város megérdemli, hogy hagyománnyá nője ki magát az esemény.

„A fesztivál felülmúlta a reményeinket, nagyjából minden zökkenőmentesen zajlott, és rengeteg a pozitív visszajelzés. Őszintén büszke vagyok magunkra, a diákokra és a csíki közönségre is. Jövőre szeretnénk több – akár határon túli – egyetemet meghívni, illetve kiterjeszteni a fesztivált egyéb művészeti ágak felé is” – mutatott rá. Bízik ugyanakkor abban, hogy az esemény megágyazott a diákok és rendezők közti jövőbeli együttműködésnek, a rendezvényre ugyanis számos rendező és színházigazgató is ellátogatott, hogy lássa a tehetséges fiatalokat a színpadon.

Idézet
„Ha tehetném, személy szerint legalább húsz fiatal színészt alkalmaznék a jelenlevők közül”

– tette hozzá az igazgató.

Pezsgő hangulat, hálás közönség

Nem csak a házigazdák, a meghívottak is elismerő köszönettel könyvelték el a fiatal alkotók megmutatkozására szervezett fesztivált. Harsányi Zsolt, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem színész osztályának vezetőtanára, A kaukázusi krétakör című előadás rendezőjeként kifejezetten örült, hogy végre nagyközönség előtt mutathatták be a járványügyi szigorítások miatt többször meghiúsult vizsgaprodukciót. A több mint egy éve tartó korlátozások után – a többi résztvevőhöz hasonlóan – osztályával izgatottan érkeztek a fesztiválra, de elmondása szerint a pezsgő atmoszféra és a hálás közönséggel való találkozás minden reményüket beteljesítette. A tavalyi bemutató először tavaly tavasszal, aztán ősszel maradt el, és bár készült egy háromkamerás felvétel pár néző jelenlétében, a rendező szerint tulajdonképpen a fesztiválon való fellépés nevezhető bemutatónak. „A járvány előtti, természetesnek vélt életünk darabkái felértékelődtek.

Idézet
A fesztivál hiánypótló kezdeményezés, amit feltétlenül folytatni kell.

Egyrészt szükségünk van arra, hogy lássuk, ki merre tart, hogy ne csak ismerjük, de talán jobban megismerjük egymást. Másrészt fontos, hogy a legújabb generációk megmutatkozhassanak, megismerkedhessenek a színházak vezetőivel és nem utolsósorban a közönséggel” – osztotta meg Harsányi Zsolt.

Egy színész számára minden előadás új helyzet

A résztvevők közt olyan is akadt, aki a fesztivál ideje alatt több előadásban is megmutathatta színészi kvalitásait. Kovács Kata Milla, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem hallgatója az Egy százalék indián és A kaukázusi krétakör című előadásokban játszott. Elmondása szerint az új helyzetben való megmutatkozás lazaságra és önfeledtségre tanította, hiszen az előadások alatt felmerülő technikai hibákat sikerült helyben megoldani – ezáltal pedig sikerült bíznia magában, a társaiban és a közönségben.

Idézet
„Öröm volt egy ennyire nyitott közönségnek játszani. Azt éreztem, hogy nagyon jönnek velünk, értő, főképp szakmai szemmel figyelik a színpadon történteket.

Mindkét előadás után háromszor tapsoltak vissza minket, ami nagyon jó érzés volt. Egy színésznek minden előadás új helyzet, hiszen alakítja az aznapi közönség, a kollégák hangulata, a világban történő dolgok” – mutatott rá Kovács Kata Milla.

A megmutatkozásra való lehetőség mégsem feszélyezte a fiatalokat és versenyhelyzetet sem eredményezett.

Kovács Kata-Milla szerint nemsokára mindannyian diplomát fognak majd a kezükben, ezért nincs szükség a rivalizálásra. Számára örömöt jelentett megismerni az új színészgenerációt. „A fesztivált végig kedves, fiatalos hangulat jellemezte. Sok új, tehetséges, ambiciózus fiatallal találkozhattam, ugyanakkor megismerhettem az idősebb színész és rendező kollégákat. Hálás vagyok visszajelzéseiknek, szakmai dicséretüknek, kritikáiknak, hiszen ebből tanul igazán a fiatal színész” – összegezte a fiatal színészhallgató.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 10., szerda

A szilágysomlyói születésű Jovián György festőművésznek nyílik kiállítása Bukarestben

Közismert erdélyi magyar képzőművészeket bemutató sorozat részeként Jovián György Munkácsy-díjas képzőművész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagja „corpus inane” című kiállítását nyitják meg április 18-án a Liszt Intézet bukaresti központjában.

A szilágysomlyói születésű Jovián György festőművésznek nyílik kiállítása Bukarestben
2024. április 10., szerda

A 80 éve született Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából Sepsiszentgyörgyön és Székelyszentmiklóson

A 80 éve született, 2021 februárjában elhunyt, Kossuth-díjas Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából Sepsiszentgyörgyön, valamint a Hargita megyei Székelyszentmiklóson, ahol a költő a gyermekkorát töltötte.

A 80 éve született Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából  Sepsiszentgyörgyön és Székelyszentmiklóson
2024. április 09., kedd

A Csillagok háborúja-sorozat rendezője tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap az idei cannes-i filmfesztiválon

Tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap George Lucas, a Csillagok háborúja-sorozat rendezője május 25-én, a 77. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál záróünnepségén – jelentették be kedden a szervezők.

A Csillagok háborúja-sorozat rendezője tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap az idei cannes-i filmfesztiválon
2024. április 09., kedd

Agócs Gergely néprajzkutatóval alakíthatják ki egyéni mesemondói stílusukat a pedagógusok

Közkívánatra Agócs Gergely néprajzkutató tart interaktív képzést április 29–30. között a torockói Duna-Házban. A Magyar népmese – hagyományos mesemondás című foglalkozást elsősorban, de nem kizárólag pedagógusoknak ajánlják.

Agócs Gergely néprajzkutatóval alakíthatják ki egyéni mesemondói stílusukat a pedagógusok
2024. április 09., kedd

Japán sztrájkkal kapcsolódik be a kormány diszkriminatív bérpolitikája elleni országos tiltakozásba a Csíki Székely Múzeum

Japán sztrájkot hirdetett a Csíki Székely Múzeum, csatlakozva a CulturMedia – Kulturális és Média Szakszervezetek Országos Szövetsége, az Alfa Kartell Országos Szakszervezeti Szövetség tagja által elindított országos tiltakozáshoz.

Japán sztrájkkal kapcsolódik be a kormány diszkriminatív bérpolitikája elleni országos tiltakozásba a Csíki Székely Múzeum
2024. április 09., kedd

A székely nemzet legendás hőséről, Gábor Áronról mutatnak be összegző kötetet Sepsiszentgyörgyön

Süli Attila magyarországi történésznek a Gábor Áron, a székely nemzet legendás hőse című kötetét mutatják be a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében április 11-én, csütörtökön 18 órától.

A székely nemzet legendás hőséről, Gábor Áronról mutatnak be összegző kötetet Sepsiszentgyörgyön
2024. április 09., kedd

Verssétára hívja közönségét a nagyváradi színház, Kovács András Ferencre emlékeznek a magyar költészet napján

Újra költészetnapi verssétát szervez a nagyváradi Szigligeti Színház a tavalyi rendezvény nagy sikerére való tekintettel – közölte a társulat.

Verssétára hívja közönségét a nagyváradi színház, Kovács András Ferencre emlékeznek a magyar költészet napján
2024. április 06., szombat

Most vagy soha! – A film készítésének kulisszatitkaiba avatnak be erdélyi turnéjukon az alkotók

Első erdélyi helyszínként Marosvásárhelyen tartottak vetítéssel egybekötött közönségtalálkozót péntek este a Most vagy soha! című film alkotói.

Most vagy soha! – A film készítésének kulisszatitkaiba avatnak be erdélyi turnéjukon az alkotók
2024. április 04., csütörtök

A kultúra nem lóverseny, hanem a boldog sokféleség terepe – Visky András Kossuth-díjáról, alkotásról, megajándékozottságról

„Kitelepítés című könyvem azt a kérdést feszegeti, vajon értelemmel bír-e az életünk, hiszen talán nem a szenvedés, hanem az értelmetlen szenvedés az, ami elviselhetetlen” – fogalmazott a Krónikának adott interjúban Visky András író, dramaturg.

A kultúra nem lóverseny, hanem a boldog sokféleség terepe – Visky András Kossuth-díjáról, alkotásról, megajándékozottságról
2024. április 04., csütörtök

A Semmelweis című filmmel nyit, számos friss alkotást kínál közönségének a Brassói Magyar Filmnapok

Immár harmadik alkalommal szervezi meg a magyar filmnapokat a Cenk alatti városban a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Bukarest a brassói Secvențe Kulturális Egyesülettel és a Barcasági Magyarságért Egyesülettel közösen.

A Semmelweis című filmmel nyit, számos friss alkotást kínál közönségének a Brassói Magyar Filmnapok