Mátray László
Sepsiszentgyörgyön tartják Ana Lungu második nagyjátékfilmje, az Un prinţ si jumătate (Egy és fél herceg) című alkotás előbemutatóját augusztus 31-én, pénteken.A filmben erdélyi magyar színészek is játszanak: Mátray László, a szentgyörgyi Tamási Áron Színház művésze, valamint Téglás István háromszéki születésű színész, aki jelenleg a Bukaresti Nemzeti Színház társulatának tagja.
2018. augusztus 25., 15:032018. augusztus 25., 15:03
Amint a film hivatalos Facebook-oldalán olvasható, a romániai filmszínházakban szeptember 7-étől vetítendő Egy és fél herceget az alkotók jelenlétében mutatják be a sepsiszentgyörgyi Cinema Arta by Cityplex filmszínházban.
A vetítés után közönségtalálkozót tartanak a rendezővel, valamint a filmben játszó színészekkel: Mátray Lászlóval, Iris Spiridonnal, Marius Manoléval. Az alkotást egyébként az augusztus közepén tartott szarajevói filmfesztivál versenyszekciójában láthatta elsőként a nagyérdemű. A film forgatókönyvét Ana Lungu és Iris Spiridon írta,
A film főbb szerepeiben Iris Spiridon, Marius Manole, Téglás István, Mátray László, Emilian Oprea, George Gâdei, Răzvan Krem Alexe tűnik fel, epizódszerepben Radu Afrim színházi rendező is felbukkan.
Amint Ana Lungu rendező korábban nyilatkozta, harmadik filmje inkább néhány szereplő életének epizódjait fűzi egybe, nem összeálló történet. Az alkotó, aki 2010-ben a Burta balenei (A bálna hasa), valamint 2015-ben az Autoportretul unei fete cuminţi (Egy jól nevelt lány önarcképe) című filmeket jegyezte, kifejtette, Iris Spiridon színházi rendezővel való együttműködése három éve kezdődött, akkor kezdték írni a forgatókönyvet, amely az egyik főszerepet is játszó Spiridon élményeiben gyökerezik.
A film diszkréten mesél a gyászról, a barátság és kötődés hiányáról, a magányról, a rendező szerint a lelki közelség kérdését is körüljárja.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!