Fotó: Krónika
2007. május 31., 00:002007. május 31., 00:00
Az intézményvezetők ezen a héten Sepsiszentgyörgyön egyeztettek a várhatóan egy év múlva megvalósuló projektről.
Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója lapunknak elmondta, a kiállítás ötletét 2004-ben Kovács Tibor, a Nemzeti Múzeum főigazgatója vetette fel, és már több ízben tárgyaltak róla – azonban a résztvevőknek mindeddig nem sikerült megegyezniük abban, hogy milyen periódus bemutatására törekedjenek, illetve milyen léptékű legyen a tárlat. A koncepció kidolgozására ezúttal Zepeczaner Jenőt, a Haáz Rezső Múzeum igazgatóját kérték fel. A székelyudvarhelyi intézmény vezetője elmondta, a terv végleges változata másfél hónap múlva készül el, a munka során több ízben is egyeztet majd a kollégákkal. Annyi már most körvonalazódik, hogy a kiállítás elsősorban történelmi és néprajzi anyagot tartalmaz majd, és a székelységre jellemző sajátosságokat ragadja meg. Kiemelten foglalkozik a határőrséggel, a katonai eszközök – lőporszaruk és fegyverek – bemutatásával, továbbá helyet kapnak a tárlaton a katonáskodáshoz kapcsolódó viseletdarabok. A régió férfiviselete, a különböző színű zsinórozás ugyanis nemcsak a társadalmi hovatartozást, hanem a katonai egységet is jelölte. A tervek szerint a kiállítás anyagában a határőrséghez csak közvetetten kapcsolódó tárgyak is szerepelnek, így például katonaábrázolású kályhacsempék. „Ha egy témát nem tudunk saját tárgyakkal illusztrálni, akkor erre az alkalomra kölcsönkérjük. Székelyföldről nagyon sok minden átkerült Magyarországra” – magyarázta a terv koordinátora, hozzátéve, hogy a tárlat a mindennapok tevékenységeit is bemutatja majd.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.