Fotó: A szerző felvétele
2009. március 09., 09:132009. március 09., 09:13
A megemlékezés az 1992-ben elhunyt költő, prózaíró, esszé- és drámaszerző, műfordító sírjánál kezdődött a marosvásárhelyi református temetőben, majd a Nemzeti Színházban folytatódott, és a Tompa Miklós Társulat Caligula helytartója című előadásával zárult.
A megemlékezés az 1992-ben elhunyt költő, prózaíró, esszé- és drámaszerző, műfordító sírjánál kezdődött a marosvásárhelyi református temetőben, ahol Székely János közös sírban nyugszik élettársával Varró Ilona írónővel. Kovács András Ferenc, a Látó folyóirat főszerkesztője, Székely 1968-ban keletkezett Utcák és szobrok című versét olvasta fel, amelyben többek között ezt írta:
„Én, alulírott Székely János,
Sebzetten és halálra szántan,
Állítólagos szellemi
képességeim birtokában
Úgy rendelkezem, hogy amíg
Utcák, terek és városok
Egyáltalán és bárhol a világon
Gazemberekről vannak elnevezve: Énrólam utcát ne nevezzenek el.
Míg széltolóknak áll a szobra, addig
Nékem szobrot ne állítsanak.”
Azt is hátrahagyta, hogy sírját se jelöljék meg. Utca, tér nem viseli nevét, szobrot nem állítottak neki, de születésnapján sírhantját beborították a megemlékezés virágai. „Elsősorban nem is költőként, hanem emberként volt része az életemnek. Húsz éven keresztül öszszeért az íróasztalunk az Igaz Szó szerkesztőségében – emlékezett lapunknak Gálfalvi György író. – Nagyon hálás vagyok a sorsomnak, hogy ismerhettem, bár azt mondják, hogy a klasszikusokat jobb távolról szemlélni. Székely János bármennyire is összetett személyiség volt, elsősorban azzal maradt felejthetetlen, amit tanulhattam tőle a vitáink során, hiszen húsz éven át vitatkoztunk. Belátom, hogy nagyon sok dologban neki volt igaza. A halála óta eltelt évek fényesen igazolták kételyeit, pesszimizmusát, azt az axiómáját, hogy mindent az érdek mozgat a világon, s ez az érdek mindent fölülír.”
A sírkerti megemlékezés után a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház nagytermében a Látó folyóirat munkatársai emlékeztek, emlékeztettek az íróra. „Marosvásárhely kihúzhatja magát, hogy egy ekkora és ilyen sokoldalú író élt, alkotott, szenvedett a falai között”– mondta Kovács András Ferenc főszerkesztő. Demény Péter a Nyugat-nemzedék egyes tagjaihoz, például Kosztolányi Dezsőhöz hasonlította az írót, aki több műfajban: versben, prózában, drámában is maradandó műveket alkotott, miközben „a magányát a nemes vad eleganciájával viselte”. Demény a költő egyik emlékezetes verssorát is idézte: „Kit szárnyalásra szánt a sorsa, ne élje túl a zuhanását”, majd arról beszélt: Székely verseiből gőg, konokság, makacsság és bátorság olvasható ki.
Kovács András Ferenc főként azt emelte ki az író jelleméből, hogy mindig a tökéletességre törekedett. Láng Zsolt a Caligula helytartója című dráma kapcsán írt esszéjét olvasta fel, Szabó Róbert Csaba egy Székely-mű elemzését adta, míg Vida Gábor az író munkáihoz fűződő személyes élményeit osztotta meg a hallgatósággal.
A megemlékezés a nemzeti színház Tompa Miklós Társulatának előadásával zárult, Székely János Caligula helytartója című drámáját Kincses Elemér rendezésében mutatta be a társulat.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.