Fotó: https://regimagyarorszag.hu/
Száz egyperces kisfilmben keltették életre a Trianon előtti magyar világot az Elrabolt Hungária című album készítői, a videókon több erdélyi helyszín is megelevenedik.
2022. május 04., 20:272022. május 04., 20:27
A Magyar Patrióták Közössége egyesület weboldalára felkerült száz egyperces kisfilm a trianoni emlékév alkalmából 2020-ban megjelent sikerkönyv, az Elrabolt Hungária című kötet alapján vezeti végig az érdeklődőket az elszakított területeken. A kötetben szereplő száz monarchia kori képeslap egy különleges videótechnika segítségével kelt életre, így ma már akár nem látható épületeket, műemlékeket is meg lehet tekinteni mozgóképen.
Az ötlet alapjául az szolgált, hogy az 1920 előtti korszakból csak nagyon kevés mozgókép maradt fenn, így a hajdani világot leginkább a korabeli képeslapok segítségével lehet élővé tenni. Ennek kiemelkedő forrása volt az Elrabolt Hungária című album képanyaga, amely száz, 1920-ban elcsatolt város és község, természeti látnivaló vagy történelmi emlékhely ismertetésével ad ismeretet a történelmi eseményről – emlékeztet a közlemény.
Az egyperces kisfilmeken érdekességeket is meg lehet tudni az adott településről és a képeslapokon látható épületekről is.
A száz felvételen többek között tátrai túrázók, az élesdi vendéglőnél mulató urak, valamint egy, az aradi Szabadság-szobor előtt sétáló polgári család is látható.
– írja a közlemény.
A kezdeményezés a Emberi Erőforrás Támogatáskezelő segítségével valósult meg. Bővebb információk a témában a www.regimagyarorszag.hu weboldalon találhatók – áll az összegzésben.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
szóljon hozzá!