A BBTE Magyar Film és Média Intézete másodéves diákjainak munkáiból nyílt kiállítás a kincses városban
Fotó: Simó Helga
A romániai fotóművészet napját ünnepelték Kolozsváron: Szathmári Pap Károly fényképészre, a fotográfia úttörőjére emlékeztek, valamint a BBTE fotó szakos diákjainak tárlatát nyitották meg Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának rendezvénytermében.
2022. január 11., 19:382022. január 11., 19:38
2022. január 12., 10:022022. január 12., 10:02
Szathmári Pap Károly kolozsvári származású fényképészre emlékeztek a romániai fotóművészet napja alkalmából rendezett kiállításon, amely hétfőn este nyílt Kolozsváron. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar Film és Média Intézete másodéves diákjainak munkáit sorakoztatja fel a február 14-ig látogatható kiállítás Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának rendezvénytermében.
A BBTE és Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa által közösen szervezett esemény házigazdája Demeter Stefánia Katalin konzul volt. Mint mondta, számára azért szerez ez a tárlat nagy örömet, mert a munkákat végignézve azt látta, hogy a diákok szemléletében benne van a valóság, és ezek a fényképek a körülöttünk lévő világot tükrözik vissza.
Fotó: Simó Helga
Molnár Attila fotótörténész előadásából megismerhettük behatóbban „Kolozsvár szülöttének, Bukarest művészének” kalandos életét, a pálya főbb mozzanatait. Azt, hogy hogyan vált az évek során a Svájcba gyalogszerrel elinduló festőtanoncból a világ első háborús fotográfusává, amikor megörökítette a krími háború eseményeit. Miként kötött barátságot a kor híres alakjaival, utazta be a világot, és lett bejáratos a világ különböző uralkodóinak udvarába.
A fotográfus, festőművész, háborús fotóriporter Szathmári Pap Károly Kolozsváron született. Szülővárosában, Bécsben és Itáliában tanult, majd újra Kolozsváron élt, ahol számos táj-, város- és életképet rajzolt, amelyek 1842–43-ban Erdély képekben címen kőnyomatos sorozatban jelentek meg. 1843-ban Bukarestbe költözött, ahol a havasalföldi fejedelmi udvar festője és fényképésze lett, s ezzel a román fotóművészet úttörője volt. Romániában egy 2010-ben elfogadott kormányhatározat értelmében 2011 óta ünneplik Szathmári Pap Károly születésnapján a román fotóművészet napját.
Fotó: Simó Helga
Az eseményen Diana Drăgan Chirilă vizuális művész beszédében méltatta Szathmári munkásságát. Mint elhangzott, úgy tudott jelentős alkotó lenni, hogy nem adta fel egyetlen szakmáját sem. A művész elismerő szavakkal illette a diákok munkáit is. Elmondta, hogy az itt bemutatott művek nagy része sajtó- és szociofotó, melyek szuverén képekként, valamint egy sorozat darabjaiként egyaránt értelmezhetőek.
– fejtette ki Diana Drăgan Chirilă. Úgy fogalmazott, ha betekintünk a kulisszák mögé, elismerő pillantással nyugtázzuk, hogy a diákok magas szinten kezelik a fotográfia technikai arzenálját: a kompozíciót, a fény-árnyék viszonyokat, a perspektívát vagy éppen a színkezelést.
A kiállítás február 15-ig tekinthető meg Magyarország kolozsvári főkonzulátusának rendezvénytermében.
Erdélyi fotóművészek munkáiból készült tárlattal tiszteleg a Liszt Intézet bukaresti központja Szathmári Pap Károly emléke előtt, akinek születésnapján ünneplik a román fotóművészet napját.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!