Szabó István Mephisto című, 1981-es alkotása magyar–osztrák–német koprodukció, elnyerte a a legjobb idegen nyelvű film kategóriában az Oscar-díjat
Fotó: Liszt Intézet Bukarest
Szabó István kultikus filmtrilógiáját vetítik Temesváron az Európa Kulturális Fővárosa 2023 programsorozat keretében a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Bukarest szervezésében.
2023. június 29., 12:252023. június 29., 12:25
Amint a a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Bukarest közleményében olvasható, a központ 2023-ban több eseménnyel vesz részt a kulturális főváros programjában. Június utolsó és egyben július első hétvégéjén a Ceau Cinema! filmfesztivállal közösen az intézet retrospektív vetítés-sorozat keretében
A Magyar Filmarchívum digitalizációs programjában folyamatosan kerülnek felújításra a magyar filmörökség gyöngyszemei. Ezen restaurált filmalkotások közül rendszeresen mutatunk be a Bukaresti Magyar Filmhéten, mely vetítésekkel a Magyar Filmarchívum munkáját szeretnék jobban kiemelni.
2022-ben Jancsó Miklós három 4K-ban felújított filmjét vetítették a temesvári Ceau Cinema! nemzetközi fesztivál keretében: Fényes szelek (1969), Még kér a nép (1972) és Szerelmem, Elektra (1974).
Idén folytatják az elindított folyamatot, ezúttal Szabó István kultikus trilógiájának retrospektív vetítéseivel: Mephisto (1981), Redl ezredes (1985) és Hanussen (1988). Szabó István trilógiájában tudatos alkotói törekvésről van szó:
Klaus Maria Brandauer játszotta a Redl ezredes című,1984-es, magyar–osztrák–német koprodukcióban készült Szabó István-film főszerepét
Fotó: Ceau Cinema
Míg a korai Szabó-filmek fiataljai, miközben helyüket keresik a világban, foggal-körömmel próbálják megőrizni személyiségüket, hűnek maradni vágyaikhoz és álmaikhoz, addig e trilógia történelmi figurái elárulják magukat a szerepért, a sikerért és a biztonságért.
A filmek vetítési programja a temesvári Victoria moziban: június 30., péntek, 20:00: Mephisto, július 1., szombat, 20:00: Redl ezredes, július 2., vasárnap, 20:00: Hanussen.
Szabó István (sz. 1938, Budapest) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Oscar- és Kossuth-díjas magyar filmrendező, Érdemes és Kiváló Művész.
Noha orvos szülei orvosi pályára szánták, ő 16 éves korától filmrendező akart lenni és első próbálkozásra felvételt nyert a Színház- és Filmművészeti Főiskola filmrendező szakára. 1961-ben diplomázott Máriássy Félix osztályában. A lengyel és francia filmújítás hatására kibontakozott magyar új hullám egyik vezéregyénisége lett. Alapító tagja volt 1958-ban a Balázs Béla Stúdiónak. Több mint 60 nemzetközi díjat nyert filmjeivel. 1982-ben Oscar-díjat kapott a Mephisto című filmért,
továbbá két filmjével, a Bizalommal és az Édes Emma, drága Böbe című filmjével a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon is díjat nyert. A napfény íze filmje 1999-ben Európai Filmdíjat kapott. 1985 óta egyetemi tanárként oktat a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. 1991 óta az Európai Filmművészeti Akadémia alelnöke.
„Arcokat szeretnék hosszan megfigyelni, mutatni, azt láttatni, ahogy az érzelmek megszületnek és megváltoznak” – osztotta meg ars poetikáját kolozsvári közönségével Szabó István. A 83 éves Oscar-díjas rendező új filmje, a Zárójelentés mellett a TIFF magyar napján másik nyolc magyar filmet is bemutattak.
Életműdíjjal tüntetik ki az idei kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF) Szabó Istvánt és Mészáros Mártát, a két rendező mellett pedig további neves, jelentős életművel rendelkező magyarországi filmes alkotók érkeznek a szemle 17. kiadására.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!