Szabó István Mephisto című, 1981-es alkotása magyar–osztrák–német koprodukció, elnyerte a a legjobb idegen nyelvű film kategóriában az Oscar-díjat
Fotó: Liszt Intézet Bukarest
Szabó István kultikus filmtrilógiáját vetítik Temesváron az Európa Kulturális Fővárosa 2023 programsorozat keretében a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Bukarest szervezésében.
2023. június 29., 12:252023. június 29., 12:25
Amint a a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Bukarest közleményében olvasható, a központ 2023-ban több eseménnyel vesz részt a kulturális főváros programjában. Június utolsó és egyben július első hétvégéjén a Ceau Cinema! filmfesztivállal közösen az intézet retrospektív vetítés-sorozat keretében
A Magyar Filmarchívum digitalizációs programjában folyamatosan kerülnek felújításra a magyar filmörökség gyöngyszemei. Ezen restaurált filmalkotások közül rendszeresen mutatunk be a Bukaresti Magyar Filmhéten, mely vetítésekkel a Magyar Filmarchívum munkáját szeretnék jobban kiemelni.
2022-ben Jancsó Miklós három 4K-ban felújított filmjét vetítették a temesvári Ceau Cinema! nemzetközi fesztivál keretében: Fényes szelek (1969), Még kér a nép (1972) és Szerelmem, Elektra (1974).
Idén folytatják az elindított folyamatot, ezúttal Szabó István kultikus trilógiájának retrospektív vetítéseivel: Mephisto (1981), Redl ezredes (1985) és Hanussen (1988). Szabó István trilógiájában tudatos alkotói törekvésről van szó:
Klaus Maria Brandauer játszotta a Redl ezredes című,1984-es, magyar–osztrák–német koprodukcióban készült Szabó István-film főszerepét
Fotó: Ceau Cinema
Míg a korai Szabó-filmek fiataljai, miközben helyüket keresik a világban, foggal-körömmel próbálják megőrizni személyiségüket, hűnek maradni vágyaikhoz és álmaikhoz, addig e trilógia történelmi figurái elárulják magukat a szerepért, a sikerért és a biztonságért.
A filmek vetítési programja a temesvári Victoria moziban: június 30., péntek, 20:00: Mephisto, július 1., szombat, 20:00: Redl ezredes, július 2., vasárnap, 20:00: Hanussen.
Szabó István (sz. 1938, Budapest) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Oscar- és Kossuth-díjas magyar filmrendező, Érdemes és Kiváló Művész.
Noha orvos szülei orvosi pályára szánták, ő 16 éves korától filmrendező akart lenni és első próbálkozásra felvételt nyert a Színház- és Filmművészeti Főiskola filmrendező szakára. 1961-ben diplomázott Máriássy Félix osztályában. A lengyel és francia filmújítás hatására kibontakozott magyar új hullám egyik vezéregyénisége lett. Alapító tagja volt 1958-ban a Balázs Béla Stúdiónak. Több mint 60 nemzetközi díjat nyert filmjeivel. 1982-ben Oscar-díjat kapott a Mephisto című filmért,
továbbá két filmjével, a Bizalommal és az Édes Emma, drága Böbe című filmjével a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon is díjat nyert. A napfény íze filmje 1999-ben Európai Filmdíjat kapott. 1985 óta egyetemi tanárként oktat a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. 1991 óta az Európai Filmművészeti Akadémia alelnöke.
„Arcokat szeretnék hosszan megfigyelni, mutatni, azt láttatni, ahogy az érzelmek megszületnek és megváltoznak” – osztotta meg ars poetikáját kolozsvári közönségével Szabó István. A 83 éves Oscar-díjas rendező új filmje, a Zárójelentés mellett a TIFF magyar napján másik nyolc magyar filmet is bemutattak.
Életműdíjjal tüntetik ki az idei kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF) Szabó Istvánt és Mészáros Mártát, a két rendező mellett pedig további neves, jelentős életművel rendelkező magyarországi filmes alkotók érkeznek a szemle 17. kiadására.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
szóljon hozzá!