„Saját eszményképünkhöz képest jól sikerült karikatúrák vagyunk, hibáink, gyengeségeink megannyi poénjával... örökös kínban ezek palástolására. Egyetlen esélyünk a decens döntetlenre csak az önirónia és a humor segítségével lehetséges" – vallja Könczey Elemér kolozsvári grafikusművész, lapunk munkatársa, akinek karikatúráiból Budapesten nyílt kiállítás kedden.
2016. február 10., 15:342016. február 10., 15:34
A Deadline című tárlat, amelyet az erdélyi közönség a Kolozsvári Magyar Napokon is láthatott tavaly augusztusban, ingyenesen látogatható a budapesti Klebelsberg Kultúrkúriában február 29-ig.
„Ha nem olvastunk volna Bajor Andort, ha nem írta volna meg humoreszkjeiben, pamfletjeiben Bajor Andor azt, amit Könczey rajzolt volna, akkor Könczey Elemérből tudós lett volna, vagy sebész. Mert nem elég, hogy mintha kívülről nézne, még szeme is van a látásra. Bajor Andor 1991-ben elhunyt, halálával űr keletkezett nemlétező világunk metafizikai rendjében, lett egy méretes lyuk, huzatos lett Erdély és Székelyföld, ott cidriztünk árván mi, nemlétező székelyek és erdélyi magyarok, átfújt a hideg szél a párhuzamos világokból, hát Könczey fogta magát, és elkezdte ilyen kis ficujkákkal betapasztani a rést, immáron Kolozsvárról\" – mondta a tárlatot megnyitó Demeter Szilárd író, rockzenész.
Úgy fogalmazott, Könczeynek tűnt föl, milyen dolog, hogy nincs árnyékunk, ezért a ficujkákra elkezdte megrajzolni és azóta is rajzolja az árnyékvilágot, árnyékvilágunkat, mi meg elgondolkodva-nevetve csodálkozunk rá, hogy jé, tényleg, ilyen lenne, ha lenne árnyékunk, ilyen ez az árnyékvilág.
„Ezek a rajzok megszólítanak, beszélnek, mondják a magukét, olykor visszafogottan, olykor hangosan vagy bőr alá bújva, karcolva, elbeszélnek egy szituációt, történetet, továbbírnak egy helyzetet, általánosítanak vagy absztrahálnak, konkretizálnak vagy globalizálnak. Ezek a rajzok, karikatúrák is azt jelzik: a viszonylagos, sokszor magunk által készített börtöneinkben is megtalálhatjuk a szabadságunkat, a saját magunk alkotta bezártságból viszont csak a humor és az önirónia, önreflexió által szabadulhatunk\" – írta Könczey Elemér alkotásairól Bányai Éva irodalmár.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!