Fotó: A szerző felvétele
„Olyan szerzők darabjai közül válogattunk, akik különböző földrajzi térben és különféle kulturális miliőben élnek, alkotnak. E sorozat első előadása tavasszal volt, amikor a budapesti Tasnádi István Paravarieté című darabját mutattuk be. Ősszel, novemberben, a kortárs fiatal, román szerző, Gianina Cărbunariu Stop the tempo című drámáját állítjuk majd színpadra. Most pedig az erdélyi Láng Zsolt Télikert című drámáját választottuk” – nyilatkozta lapunknak a Yorick vezetője, Sebestyén Aba színművész a Láng-darab első olvasópróbáján.
A Télikert ősbemutatója ezelőtt két évvel, Gyergyószentmiklóson volt. A marosvásárhelyi előadás abból a szempontból úttörő jellegű, hogy abban a városban, ahol az író immár 18 éve él és dolgozik, még soha nem játszottak Láng Zsolt-darabot. A bemutatót szeptember végére időzítették, az előadást László Csaba színművész rendezi, a szereplők a színházművészeti egyetem harmadéves diákjai lesznek. Családtörténetről van szó, melyben az apa és az anya szerepét is huszonévesek alakítják majd. „Merészkedtem kissé alkotó módon hozzányúlni a darabhoz. Olyan szereplők is lesznek az előadásban, akik az eredeti színműben nem léteznek. A szerzőnek is elmondtam az ötleteimet, és nem volt kifogása ellenük” – mondta a színész, amikor a rendezői elképzeléseiről faggattuk. „Próbálunk formabontók lenni. Elvont figurákhoz elvont díszlet passzol. Most gondoljuk ki az egész koncepciót” – jegyezte meg a díszletet és a jelmezeket tervező Lukács Ildikó. A Yorick Stúdió főbb jellemvonásait, célkitűzését így jellemezte: „Itt másfajta dolgok történnek, mint a kőszínházban, a Nemzetiben. Közönséget nevel magának a Yorick. Ez az egyik cél: megszerettetni a fiatalokkal a színházat. A főiskolások számára jó gyakorlat, szokják a közönséget.”
Az őszi bemutatót a Yorick Stúdió hagyományos székhelyén, a marosvásárhelyi várban, a Mészárosok bástyájában tartják majd.
M. É.
Láng Zsolt
Az Ady Endre-, Déry Tibor-, Márai Sándor- és József Attila-díjas író 1958-ban született Szatmárnémetiben. Mérnöki diplomát szerzett. 1990-től a marosvásárhelyi Látó szépirodalmi folyóirat, valamint az Éneklő Borz hangos folyóirat szerkesztője. Kötetei: Fuccsregény (novellák) Kriterion, 1989. Perényi szabadulása (regény) JAK-Pesti Szalon, 1993. A Pálcikaember élete (rövid történetek) Polis-Kriterion, 1994. Hányan mentek Piripócsra? (esszék) KOMP-PRESS – Korunk Baráti Társaság, 1995. Az ég madarai. Bestiárium Transylvaniae I. (regény) Jelenkor, 1996. A tűz és a víz állatai. Bestiárium Transylvaniae II–III. (regény) Jelenkor, 2003. Berlinév, Koinónia, 2004. Itthonév, Koinónia, 2005. Díjai: Ady Endre-díj – 1999, Déry Tibor-díj – 2003, A Romániai Írószövetség díja – 2003, Márai Sándor-díj – 2005, József Attila-díj – 2005, Alföld-díj – 2005.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.