2009. június 30., 10:022009. június 30., 10:02
Csegzi Sándor, Marosvásárhely alpolgármestere Sütő Andrást Bolyaihoz és Einsteinhoz hasonlította, azzal a különbséggel, hogy Sütő nagyságát, jelentőségét felismerték a kortársak. Ő volt Marosvásárhely első díszpolgára, amely immár a Bolyaiak és Sütő András városa – mondta Csegzi. Dobos László pozsonyi író az erdélyi írótárs történelmi szerepéről beszélt, míg Szakolczay Lajos budapesti irodalomtörténész és Lázok János, a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem tanára, Sütő-kutató stilisztikai szempontok alapján elemezte az író életművét.
Markó Béla RMDSZ-elnök szerint az 1989 előtti Sütő-kultuszt bizonyos fokig kényszerhelyzet szülte, mivel az itthon maradott, áldozatvállaló emberek közé tartozott. Többéves mellőzés után ma újra szükségünk van az életmű jó értelemben vett kultuszára – tette hozzá.
Borbély László parlamenti képviselő, a marosvásárhelyi Bernády György Közművelődési Alapítvány elnöke elmondta: őszre tervezik annak a 12 órás dokumentumfilmnek a bemutatását, amely az 1990-es márciusi marosvásárhelyi eseményekről szól. Sütő András akkor a magyarellenes zavargások megfékezését próbálta elérni, de súlyos sérüléseket szenvedett. „Felvállaltuk a Sütő Andrásról elnevezett utcanév megadásának és az író vásárhelyi szobra felállításának megoldását is” – mondta Borbély. A rendezvény másnapján, vasárnap szülőfalujában, Pusztakamaráson is megemlékeztek Sütő Andrásról.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.