Bár sokan nem vették jónéven, hogy húsvét nagyszombatjáraidőzítették az eseményt, a művelődésiház terme zsúfolásig telt.
Miután 2005-ben a Vidámsiratót vitték színre, most jóvalkeményebb fába vágták a fejszéjüketa helybeli fiatalok. Szabó Rozália nyugalmazottvallástanár rendezésében a Balkánigerlét vitték színre – szintegyermekszereplőkkel, hiszen a legfiatalabb alig töltöttebe a hetedik esztendejét, míg a legidősebb sem volttöbb huszonkettőnél. „Évente be szeretnénkmutatni Sütő András egy-egy művét, ezzel isadózva az erdélyi magyar drámairodalom egyiklegkiemelkedőbb személyiségének” –indokolta a csinádi fiatalság döntésétMihály Attila. A Sütő-hagyaték ápolásáértküzdő helyi fiatalember maga is szerepet vállalt azelőadásban. Mint elmondta, két évvel ezelőttszerették volna vendégül látni a szerzőtis, Sütő András azonban nem jöhetett elErdőcsinádra, mivel a betegsége egy pesti kórházbaszáműzte.
Csinádon a színháziránti szeretetet Szabó Rozália keltette újraéletre. A tanárnő és férje tízévvel ezelőtt költözött haza szülőfalujába,és azóta már hat színművet mutattak be ahelyi kultúrotthon deszkáin. „Tudom, hogy nehézdarabot választottunk, de mindannyian élvezettel ésodaadással dolgoztunk” – elevenítette fel a háromés fél hónapos munkát Szabóné,aki a téli, hideg hónapokban a lakását isfelajánlotta a próbákra. Mihály Attilaszerint az egész csapat derekasan helytállt. „Méga kicsik is megértették, hogy a nyolcvanas évekbenjátszódó Balkáni gerle olyan sötétkorszakot ábrázol, amelynek szüleik szenvedőalanyai voltak” – ecsetelte a szervező. Mihály nem tudottválaszt adni arra a kérdésre, hogy jövőremelyik Sütő-művet tűzik műsorra, viszont biztosra ígérte,hogy ha a lelkesedés megmarad – és némitámogatás is akad –, újabb bemutatóvalörvendeztetik meg a közönséget.
Sz. E.
Emlékplakett, megemlékezés
Gálfalvi György, a Látószépirodalmi folyóirat főszerkesztőjénekkezdeményezésére emlékplakett készüla nemrég elhunyt Sütő András emlékére,a domborművet az író születésének80. évfordulóján helyeznék el aVörösmarty utcai ház falán. A főszerkesztőa Krónikának elmondta, a plakett elkészítéséreHunyadi László szobrászművészt kértékfel. A június 17-i ünnepséget követőenPusztakamaráson, Sütő András szülőfalujábanis megemlékezést tartanak Székely Ferenc, az íróhozzátartozója szervezésében. Azemléktábla-állítás és amegemlékezés mellett más ötlet is születettaz író emlékének ébrentartására.A Krónika értesülése szerint azAnyanyelvápolók Szövetsége díjatnevezett el Sütő Andrásról, amelyet elsőalkalommal április 27-én, a dévai vándorgyűlésenadnak át.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.