Fotó: A szerző felvétele
2011. április 21., 09:212011. április 21., 09:21
A rendezvényt a Sütő András Baráti Egyesület szervezte. A kötet kiadásának kezdeményezője, Gróf László térképtörténész, 1956-os menekült, az oxfordi egyetem nyugalmazott professzora, a Sütő-életmű kiváló ismerője és tisztelője elmondta: azért állította össze a rengeteg fotót tartalmazó albumot, hogy „azok is közelebb kerüljenek Sütő Andráshoz, akik nem ismerik az életművét”. A kötet nemcsak a Sütő András élethelyzeteiről, barátairól, pályatársairól és családjáról készült fotókat, hanem számos Sütő-mű részletét is tartalmazza, és az íróhoz címzett levelekből is bő válogatást nyújt. Gróf László húsz éve járja Erdélyt, jól ismeri Sütő szűkebb pátriáját, a Mezőséget, a „sáros szegénységet”. Az író műveit előbb Oxfordban ismerte meg, majd szükségét érezte annak, hogy személyesen is kapcsolatba lépjen vele, sokszor felkereste őt marosvásárhelyi otthonában. Rendkívül mély hatást gyakorolt rá Sütő stílusa, gondolatgazdagsága.
Nagy Pál marosvásárhelyi irodalomtörténész, aki Sütő András jó barátja volt, elmondta: a kötet szövegének válogatásában oroszlánrésze volt Ablonczy László irodalomtörténésznek, aki korábban monográfiát írt az íróról. A kötetben levéllel, írással, fotóval olyan kiválóságok is szerepelnek, mint Illyés Gyula, Kányádi Sándor, Csoóri Sándor, Farkas Árpád, Mircea Dinescu és Görömbei András debreceni egyetemi tanár, aki szintén Sütő-szakértőnek számít, és ő maga is hozzájárult az album összeállításához. Az, aki „nem készült” Sütőből, az albumból megismerheti a család eredetét, a szülőfalu, Pusztakamarás világát, az író Nagyenyeden és Bukarestben töltött éveinek fontosabb mozzanatait, majd a kolozsvári és marosvásárhelyi szerkesztői munka hátterét. A fotók Molnár Edit, Kaiser Ottó, a néhai marosvásárhelyi Farkas Tamás, valamint Erdélyi Lajos munkáját dicsérik. Számos fénykép a családi albumból származik, a felvételeket Cselényi Lászlóné Sütő Ágnes bocsátotta a kiadó rendelkezésére. Az előszót a debreceni Cs. Nagy Ibolya Sütő-szakértő írta.
A könyvbemutató alkalmával Kilyén Ilka marosvásárhelyi színművésznő olvasott fel részleteket Sütő András, illetve Mircea Dinescu írásaiból, Gali Teréz nagyváradi énekesnő pedig megzenésített verseket adott elő.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!