Fotó: Krónika
2007. május 25., 00:002007. május 25., 00:00
A reklámfilmet és a plakátot F. W. Murnau Nosferatuja ihlette, az 1922-es német expreszszionista alkotás Bram Stoker regényének legkorábbi fennmaradt filmváltozata. A június 1–10. között zajló fesztivál vetítéseit felvezető kisfilmben vámpír kerestetik, a várószobában toporgó jelöltek közül egyikük vizsgáját követi végig a kamera.
Vetítések, szabadtéren is
A hatodik fesztivál nagyobb szabású lesz, mint az előzőek – ígéri Rik Vermeulen, a TIFF ügyvezető igazgatója. Ezúttal Kolozsvár mellett Nagyszeben is otthont ad a szemlének június 4-étől. A filmek többségét mindkét város közönsége láthatja, így például a kolozsvári nyitófilm – Nae Caranfil Restul e tãcere (A többi néma csend) című alkotása – zárja majd Nagyszebenben a filmünnepet. Az utóbbi helyszínen Radu Gabrea Cocoºul decapitat (A lefejezett kakas) című filmje nyitja a szemlét, Kolozsváron pedig olasz alkotással zárul a tíznapos filmünnep: Emanuele Crialese Nuovomondójával (Aranykapu).
A klasszikus helyszínek – a kolozsvári Köztársaság, Művész és Győzelem mozi – mellett szabadtéri vetítéseket tartanak az Echinox ház udvarán, ezúttal improvizált tető alatt, hiszen az előző években több eseményt is elmosott itt az eső. „Tanultunk tavaly elkövetett hibáinkból, és javítottunk a Meeting Point színpadtechnikáján” – mondta el Vermeulen a Bánffy-palota udvarán működő, koncertek szervezésére, kötetlen beszélgetésre alkalmas találkahelyről. A főtéri, volt RADEF moziban több vetítés lesz, mint eddig, és itt kap helyet ezúttal is a szent őrülteknek vagy időmilliomosoknak ajánlott maratoni vetítés. Tavaly Lars von Trier tizenkét órás Birodalmát lehetett egyik nap reggeltől estig megnézni, most Tarr Béla több mint hétórás Sátántangóját választották a szervezők. Nagyszebenben, Európa egyik idei kulturális fővárosában a város egyetlen mozijában, a Művészben zajlik a fesztivál, valamint a Pavilon 2007-ben.
Szupernóvák és magyar filmek
A szemle gerincét a hagyományos szekciókban vetített filmek képezik, összesen különben 32 ország több mint száz nagyjátékfilmmel és negyven rövidfilmmel képviselteti magát. Versenyben tizenkét első- és másodfilmes rendező alkotása indul, a Szupernóvába pedig nemzetközi sikerű filmek kaptak meghívást – köztük David Lynch Inland Impire, Andrea Arnold Red Road, Antonio Banderas El Camino de los Ingleses (Az angolok útja), Paul Verhoeven Zwartboek (Feketelista) című mozija. Az újonnan induló szekciók – Mi van veled, dokumentumfilm?, Pas de deux, Terrorista támadások és a fiatal tehetségeket bemutató Shooting Stars – mellett idén is külön napokat szentelnek a román filmeknek, egy napot pedig a magyar filmeknek. A három magyar nagyjátékfilm egyike a már említett Sátántangó, továbbá Kocsis Ágnes Friss levegője és Nemes Gyula Egyetleneim című filmje. Vetítik továbbá Kincses Réka Balkán bajnok, Lakatos Róbert Moszny című dokumentumfilmjét, Kenyeres Bálint Before Dawn, Madarász István Előbb-utóbb és Szalay Péter Határeset című rövidfilmjét.
A fesztivál díszvendége ezúttal Franco Nero lesz – jelentette be csütörtökön Mihai Chirilov fesztiváligazgató, aki jó választásnak tartja az olasz mozisztár meghívását. Szerinte Franco Nero valóban húzónév lesz, hiszen a vele készült filmeken generációk nőttek fel, mi több, még Romániában is vetítették ezeket.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.