Horizonttágító előadásra számíthat a közönség, mert az az alapvető kérdésfelvetés, hogy miként vagyunk mi is idegenek mások szemében
Fotó: Magyar Néprajz és Antropológia Tanszék
Vajon más népek furának tekintik-e, hogy mi, magyarok például véres hurkát vagy disznóagyat is eszünk? Mi is a kulturális sokszínűség, mit jelent a kulturális különbözőség? – többek közt ezeket a kérdéseket járják körül a kolozsvári Magyar Néprajz és Antropológia Intézet munkatársai több állomásos székelyföldi eseménysorozatukon. Szabó Árpád Töhötöm néprajzkutató, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar Néprajz és Antropológia Intézetének vezetője, egyetemi oktató beszélt a Krónikának elmondta, a rendezvénynek az az alapfelvetése, hogy mi is a kulturális sokk, miként vagyunk mi is idegenek mások szemében és hogyan tudjuk egy kicsit magunkhoz szelídíteni az idegenséget.
2023. április 19., 08:392023. április 19., 08:39
Hogyan látnak bennünket más hagyományokkal rendelkező népek, és hogyan látunk mi másokat? Hogyan lehet magunkhoz szelídíteni az idegenséget? – erre is keresik a választ a kolozsvári Magyar Néprajz és Antropológia Intézet munkatársai a szerdán kezdődő több állomásos székelyföldi eseménysorozaton. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar Néprajz és Antropológia Intézete munkatársainak interaktív előadása a Kulturális sokk címet kapta, Csíkszeredában, Sepsiszentgyörgyön, Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson vehetnek részt rajta az érdeklődők.
Két részre osztják az előadókat, mindkét részben négy-négy oktató és egyetemi hallgató irányítja a rendezvényt.
Szabó Árpád Töhötöm néprajzkutató 2016 óta irányítja a Babeș-Bolyai Tudományegyetem keretében működő Magyar Néprajz és Antropológia Intézetet
Fotó: Kriza János Néprajzi Társaság
Mit érzünk mi kulturális sokknak, és mit éreznek annak mások?
Szabó Árpád Töhötöm, a Magyar Néprajz és Antropológia Tanszék oktatója, szervező a Krónika megkeresésére kiemelte, a rendezvénysorozat keretében – amelynek társszervezője a Kolozsvári Akadémiai Bizottság – a kulturális különbözőségről, az eltérő társadalmi gyakorlatokról, magunkról és másokról, s persze a kettő találkozásáról fognak beszélgetni a résztvevőkkel. „Ehhez hasonló rendezvényt tartottunk már négy éve, az alapötlet az, hogy onnan indulunk ki: mi is a kulturális sokk. Amikor elmegyünk külföldre, sok minden sokkolhat bennünket: például hogy ott mit esznek az emberek, hogyan étkeznek, miként tartanak társas kapcsolatokat, stb.
Kifejtette, a szakemberek itt olyan példákat szoktak felsorolni, mint a disznótoros ebéd során felszolgált főtt disznóagy vagy a véres hurka, de ilyen lehet a szilvapálinka, a velős csont is. „Így egyre mélyebbre ásunk a saját kultúránkba, és rákérdezünk: mik azok a dolgok, amiket mi természetesnek tartunk, ekként fogyasztjuk, ekként öltjük esetleg magunkra, de egy külső szemlélő, tőlünk távolabb élő népcsoport tagjai esetleg sokkolónak érzékelhetnek” – mondta az egyetemi oktató.
Afrikai, dél-amerikai példák
Szabó Árpád Töhötöm arra is kitért, hogy az előadást „kérdezz-felelek” stílusban állítják össze, igyekszenek úgy alakítani az eseményt, hogy a résztvevők ne csak hallgatókként, hanem aktívan kapcsolódhassanak be és természetesen más, távolabbi kultúrákba is betekintést nyerhetnek.
Más tájakon más számít természetesnek. Szárított húst árusító férfi Abuja (Nigéria) utcáin, 2018.
Fotó: Csatlós Lehel
„Bennünket, néprajzkutatókat, vagy »nagyképűbb» szóval kulturális antropológusokat az jellemez, hogy elég nagy tudást halmoztunk fel a világ egzotikus és kevésbé egzotikus kultúráiról. Az előadásban afrikai, melanéziai, dél-amerikai példákat említünk, tehát elég széles skálán mozogva próbáljuk magunkat összehasonlítani más népekkel” – mondta Szabó Árpád Töhötöm. Arra is kitért,
Globalizáció: egyneműsödés és sokszínűség
Felvetettük a néprajzkutatónak azt is, hogy a világ minden szegletébe elérkezett, elérkezik a globalizáció, és hogy a hagyományos kultúráknak számos életmódbeli, szokásrendbeli, gasztronómiai szegmensét fenyegeti az „egyformává válás”, valamint hogy vajon mely területek a legveszélyeztetettebbek. „Természetesen erről a jelenségről is szó esik a rendezvényen. Ott a kérdés, hogy miért van szükségünk a hagyományos tudásra. Mi azt állítjuk, hogy pont azért, mert nagyon sokféle kulturális hatással találkozunk, így mi magunk válhatunk idegenekké a saját magunk számára, idegenek jönnek a mi környezetünkbe és ahhoz, hogy ezeket az idegen hatásokat, az idegenséget a helyén tudjuk kezelni – akár mi vagyunk idegenek, akár mások –, szükség van erre a látásmódra” – fejtette ki Szabó Árpád Töhötöm.
„A teljes életmódunk ki van téve annak, hogy globalizálódik, de ha észnél vagyunk, oda tudunk figyelni arra, hogy megtartsuk, újrafogalmazzuk azt, amit a sajátunkként ismerünk fel. A kulturális örökség és örökségesítés fogalma és gyakorlata sok mindent le tud fedni és alkalmas arra, hogy ezekre a kérdésekre felhívja a figyelmet” – fejtette ki a néprajzkutató.
Számunkra furának tűnő szokás a világ másik részén, másik korszakban. Két kanak harcos pénisztokkal és lándzsával, Új-Kaledónia, 1880 körül. Ismeretlen fotós.
Fotó: Wikimedia
Ugyanúgy öltözik a tizenéves a világ bármelyik részén
Felvetettük a néprajzkutatónak azt is, hogy madártávlatból, felületesen nézve abból is látható a globalizáció, hogy
– ilyen értelemben nem látható annyira a hagyományos, egyedi kultúra külsőségekben, mint régen. Szabó Árpád Töhötöm azt mondta, a kulturális antropológiában azt szokták mondani, hogy a világ különböző kultúrái már nem úgy hasonlítanak egymásra, hogy mondjuk a Kenya fővárosában élő emberek hasonlóak öltöznek, mint a kenyai vidéki térségek lakói, hanem a kenyai középosztályba tartozóknak hasonló a megjelenése, mint a New York-i középosztályhoz tartozóknak vagy a párizsi középosztály tagjainak – nyilván eltolódó hangsúlyokkal.
Forgalomban tartani a kultúrák egyedi színeit
„A felvetés, hogy a tizenéves ma hasonlóképpen öltözik a világ minden táján, igaz, de – és most magunkat reklámozom – ahogyan mi, antropológusok felhívjuk a figyelmet a kulturális örökségekre, amelyeket az elődeink hagyományoztak ránk, azáltal be tudjuk vinni a színességet a globális sodrásba.
– mutatott rá a néprajzkutató.
Arról is beszélt, hogy egyelőre a négy székelyföldi helyszínen tartják a rendezvényt, de tervezik, hogy Kolozsváron és a Partiumban is megismertetik az érdeklődőkkel, sőt szeretnék Budapestre is elvinni. „Az esemény kifejezetten nem szakmabeli – ami nem azt jelenti, hogy ne látnánk szívesen szakmabelieket is, de elsősorban a nagyközönségnek szól. Úgy építettük fel az előadást, hogy minimális olvasottsággal rendelkezők számára is érthető. Mondjuk, aki már olvasott Jules Verne-t vagy Karl Mayt, vagy szereti az utazási szakirodalmat, esetleg nézi a tévében az utazási műsorokat, annak ez az előadás élvezhető lesz” – fejtette ki a néprajzkutató. Úgy fogalmazott,
Valaha teljesen más volt a fürdőruha. Vakációzók fürdőruhában pózolnak az óceán partján, Santa Monica, Kalifornia, 1890 körül. Ismeretlen fotós.
Fotó: time.com
A Power Point-os előadást úgy tervezik, hogy mielőtt ők kimondanának egy kulcsfogalmat, azelőtt a közönségből fog elhangzani. Valójában arra számítanak, hogy a közönség építi fel az előadást arra a struktúrára, amit az előadók kitaláltak és a részvevők a végén pontozhatják saját magukat egy „igaz-hamis” űrlap segítségével.
Szabó Árpád Töhötöm 2016 óta irányítja a Magyar Néprajz és Antropológia Intézetet, 2021-ben Arany János-éremmel tüntette ki a Magyar Tudományos Akadémia Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottsága. A kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi karán a néprajz szakos képzés az 1990-1991-es tanévtől kezdődően indult dr. Péntek János egyetemi tanár kezdeményezésére. A szak 1990-2000 között B, 2000-2003 között A szak státusával rendelkezett, 2003 óta mind A, mind B szakként működött. 2007-től monoszakos néprajzos képzés zajlik. 1990-2002 között a képzés előbb a Magyar Filológiai Tanszék, ezt követően a Magyar Nyelv és Kultúra Tanszék keretében történt – tanszékvezető dr. Péntek János egyetemi tanár –, majd e tanszékből a 2002-2003-as tanévvel kezdődően vált ki a Magyar Néprajz és Antropológia Tanszék. 2011-től Magyar Néprajz és Antropológia Intézetként működik.
A háromszéki Zabolán működő Csángó Néprajzi Múzeumban új, időszaki tárlat nyílik pénteken 15 órától. A Csángótelep 1935–1996 című tárlat megnyitójának házigazdája Pozsony Ferenc akadémikus, a Csángó Néprajzi Múzeum alapítója.
Seiko Tanizaki érdeklődését a kalotaszegi varrottasok keltették fel Erdély iránt több mint másfél évtizeddel korábban, és annyira megtetszett neki a vidék, hogy Székelyföldön alapított családot.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
A kolozsvári Puck Bábszínház október 15-én 17 órától mutatja be legújabb előadását, melyet a magyar és román társulat közösen hozott létre.
Kulturális és turisztikai központtá alakítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt, a 19. századi nemesi lak a hétvégén első alkalommal nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
Több mint egymillió forintért kelt el József Attila Nem én kiáltok című, 1924-es verseskötetének dedikált példánya az Antikvárium.hu vasárnap zárult online árverésén.
Hat új film és két közönségtalálkozó várja az érdeklődőket jövő héten a hétfőtől szombatig tartó 18. Román Filmhéten – tájékoztatta a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínház pénteken az MTI-t.
szóljon hozzá!