2011. október 21., 10:072011. október 21., 10:07
Lőrincz Ildikó elsősorban a könyvillusztrációk és bábok készítésével is foglalkozó művész által használt szimbólumrendszerre hívta fel a jelenlévők figyelmét. „Minden általa használt szimbólumot gondosan kiérlelt, segítségükkel pedig szuggesztív, összetett rendszert teremtett, amellyel a legmélyebb egzisztenciális kérdésekig képes behatolni. Alkotásainak mindegyik apró részlete sajátos jelentést hordoz, ezek pedig a teremtett szimbólumrendszerben kapcsolódnak egymással” – hangsúlyozta a művészettörténész. Mint mondta, Sipos László képeivel kapcsolatban öt főbb témakör különíthető el: a reklámok világa, amely a mai rohanó létre világít rá, a nő figurája, a cirkusz hangulata, ezen belül pedig elsősorban a bohócfigura, a népművészeti jelrendszer, valamint a tudósok felelőssége, amely az emberi belsőt próbálja elemezni. Lőrincz Ildikó kifejtette: a grafikus „megtanulta a tananyagot”, elsajátította a színek szimbolikáját, az ecsetkezelést, megértette a kompozíció fontosságát. „Saját bevallása szerint is olyan oktatói voltak a főiskolán, akikre fel tudott nézni” – magyarázta a tárlatismertető Földes Lászlóra és Bretter Györgyre utalva. „A művész a jelen kérdéseire keresi a választ hagyományos eszközök segítségével. Képein semmi sem jelenik meg fölöslegesen, többször él az irónia eszközével, alkotásain pedig gyakran találkozunk paradox helyzetekkel” – fejtette ki a kiállítást bemutató művészettörténész. Hangsúlyozta: Sipos László saját törvényei szerint élő ember és alkotóművész, aki bízik abban, hogy a Kolozsváron látható kiállításán „elvetett színek” megfelelő közegbe kerülnek.
Sipos László rajz- és festészeti kiállítása az EMKE Györkös Mányi Albert Emlékházban tekinthető meg, november 2-áig, hétköznapokon 12 és 17 óra között.
Izgalmas „időutazásra” hívja a közönséget az Edvi Illés Aladár Kalotaszege című kiállítás, amely a kolozsvári Erdélyi Néprajzi Múzeumban tekinthető meg. A tárlatot Péntek János nyelvészprofesszor és Tötszegi Tekla néprajzkutató mutatta be.
A Farkas utcai színház múltját, nehéz és dicsőséges korszakait idézi meg a kolozsvári Szabók bástyájában kedden megnyílt, Nemes nyomokon című tárlat.
A sporttevékenységeket a színházi közeggel ötvözi, a lelkes közönség számára is nyitott a Temesváron tartandó színJÁTÉKOK elnevezésű esemény. A rendezvényről Balázs Attilát, a Csiky Gergely Állami Magyar Színház igazgatóját kérdeztük.
Bánffy Miklós születésének 150. és Kós Károly születésének 140. évfordulóján jelent meg tavaly a Kós-Bánffy, Bánffy-Kós Emlékkönyv.
Mindannyiunknak vannak kisebb-nagyobb kereszthordozásai, a szenvedéstörténetnek pedig olyan sok a többletrétege, hogy tulajdonképpen kimeríthetetlen – hangzott el a Kolozsvári Magyar Napokon.
Különleges gálakoncertet ad a Szent István-napi eseménysorozat megkoronázásaként Mága Zoltán Liszt Ferenc-díjas hegedűművész augusztus 20-án a marosvásárhelyi várban, melynek egyik sztárfellépője a Nemzet Színésze címmel kitüntetett Bodrogi Gyula lesz.
Elhunyt Alain Delon ikonikus francia színész. A család közleménye szerint Delon 88 éves korában hunyt el douchy-i otthonában szombat este.
Elhunyt szombaton, 93 éves korában Novák Ferenc koreográfus, rendező, etnográfus.
Az irodalom, költészet különféle vetületei, friss erdélyi kiadványok és sokakat foglalkoztató kérdések megvitatása is előtérbe kerül a 15. Kolozsvári Magyar Napokon.
Kós András-emlékkiállítás, Incze Mózes-tárlat, Tóth Szűcs Ilona és Tóth László alkotásait bemutató retrospektív kiállítás és több helytörténeti tárlat is nyílik a hétvégén a kincses városban, a 15. Kolozsvári Magyar Napok (KMN) keretében.