2011. október 21., 10:072011. október 21., 10:07
Lőrincz Ildikó elsősorban a könyvillusztrációk és bábok készítésével is foglalkozó művész által használt szimbólumrendszerre hívta fel a jelenlévők figyelmét. „Minden általa használt szimbólumot gondosan kiérlelt, segítségükkel pedig szuggesztív, összetett rendszert teremtett, amellyel a legmélyebb egzisztenciális kérdésekig képes behatolni. Alkotásainak mindegyik apró részlete sajátos jelentést hordoz, ezek pedig a teremtett szimbólumrendszerben kapcsolódnak egymással” – hangsúlyozta a művészettörténész. Mint mondta, Sipos László képeivel kapcsolatban öt főbb témakör különíthető el: a reklámok világa, amely a mai rohanó létre világít rá, a nő figurája, a cirkusz hangulata, ezen belül pedig elsősorban a bohócfigura, a népművészeti jelrendszer, valamint a tudósok felelőssége, amely az emberi belsőt próbálja elemezni. Lőrincz Ildikó kifejtette: a grafikus „megtanulta a tananyagot”, elsajátította a színek szimbolikáját, az ecsetkezelést, megértette a kompozíció fontosságát. „Saját bevallása szerint is olyan oktatói voltak a főiskolán, akikre fel tudott nézni” – magyarázta a tárlatismertető Földes Lászlóra és Bretter Györgyre utalva. „A művész a jelen kérdéseire keresi a választ hagyományos eszközök segítségével. Képein semmi sem jelenik meg fölöslegesen, többször él az irónia eszközével, alkotásain pedig gyakran találkozunk paradox helyzetekkel” – fejtette ki a kiállítást bemutató művészettörténész. Hangsúlyozta: Sipos László saját törvényei szerint élő ember és alkotóművész, aki bízik abban, hogy a Kolozsváron látható kiállításán „elvetett színek” megfelelő közegbe kerülnek.
Sipos László rajz- és festészeti kiállítása az EMKE Györkös Mányi Albert Emlékházban tekinthető meg, november 2-áig, hétköznapokon 12 és 17 óra között.
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.