Fotó: Máramaros megyei RMDSZ/Facebook
Nagyszabású koncerttel és díjátadóval ünneplik idén a magyar kultúra napját Máramarosszigeten – közölte az RMDSZ megyei szervezete.
2024. január 03., 17:202024. január 03., 17:20
Január 20-án, szombaton 18 órától a máramarosszigeti zeneiskolában lép fel
Az RMDSZ megyei szervezete tavaly alapította a Máramaros kultúrájáért díjat azzal a céllal, hogy elismerésben részesítse azokat a személyeket, szervezeteket, egyházakat, akik és amelyek hozzájárulnak a máramarosi magyarság megmaradásához és identitásának megerősítéséhez. A díjat és az ezzel járó emlékplakettet öt kategóriában – ifjúsági, oktatási, társadalomszervezési, közművelődési és alkotói – osztják ki.
Tavaly januárban a díjat első ízben osztották ki, akkor Pintér Zsolt, az RMDSZ megyei szervezetének elnöke a Krónikának úgy nyilatkozott, hogy a Hollósy Simonról elnevezett elismerést azért hozták létre, mert rájöttek: ahhoz, hogy az ottani magyar közösség fejlesztése érdekében előre tudjanak lépni, föltétlenül méltányolniuk kell azokat a személyiségeket, akik az elmúlt években-évtizedekben egyénileg vagy csoportosan érdemben – csendben – sokat tettek a közösség érdekében.
Tavaly a Hollósy-díjat a máramarosszigheti Tinca Richárd kapta az ifjúsági élet szervezéséért, az önkéntesség területén tett kimagasló eredményeiért és a fiatalok szülőföldön maradásának példamutatásáért. Díjazták a hosszúmezői Dembrovski Károlyt a máramarosi magyar oktatás területén kifejtett példamutató és eredményes munkájáért. A nagybányai Tomonicska László hegyimentős évei alatt végzett munkájáért, az önkéntesség területén kifejtett odaadó és fáradhatatlan tevékenységéért kapta az elismerést. A felsővisói Horzsa Zsófia a máramarosi magyar közművelődés területén végzett kimagasló és példamutató munkájáért kapta a díjat. Győri Sánta Kinga a kortárs nagybányai művészeti életben elért eredményeiért, az eddigi változatos festészeti pályafutása elismeréseképpen részesült az elismerésben.
A január 20-i rendezvényre a belépőjegy ára 30 lej, amit a nagybányai és máramarosszigeti RMDSZ-irodákban lehet megvásárolni.
Első ízben adnak át a magyar közösségért fáradozó Máramaros megyei személyiségeknek elismeréseket a magyar kultúra napján: a Hollósy Simon festőművészről elnevezett díjakat Nagybányán nyújtják át szombaton. Pintér Zsolt képzőművé
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!