A díjazottak erre az alkalomra készített bronz emlékplakettet kapnak, amelyen Hollósy Simon arcképe látható, az alkotó Péter Ágnes magyarországi szobrászművész
Fotó: Pintér Zsolt
Első ízben adnak át elismeréseket a magyar közösségért fáradozó Máramaros megyei személyiségeknek a magyar kultúra napján: a Hollósy Simon festőművészről elnevezett díjakat Nagybányán nyújtják át szombaton. Pintér Zsolt képzőművész, az RMDSZ Máramaros megyei szervezetének elnöke a Krónikának elmondta, nagy jelentőségűnek ígérkezik a helyi magyar közösség életében a január 21-i rendezvény.
2023. január 17., 20:212023. január 17., 20:21
2023. január 17., 21:192023. január 17., 21:19
„Először szervezzük meg Máramaros megyében a magyar kultúra napját és ezt összekötöttük egy tavalyi tervünkkel, ami a Hollósy-díj megalapítása volt. Az elismerést azért hoztuk létre, mert rájöttünk: ahhoz, hogy az itteni magyar közösség fejlesztése érdekében előre tudjunk lépni, föltétlenül méltányolnunk kell azokat a személyiségeket, akik az elmúlt években-évtizedekben egyénileg vagy csoportosan érdemben – csendben – sokat tettek a közösség érdekében” – fejtette ki a Krónikának a közelgő ünnepség és díjátadás kapcsán Pintér Zsolt.
Hozzátette, azért is hozták létre az elismerést, hogy ezáltal az RMDSZ Máramaros megyei szervezete, valamint az egyes települések helyi szervezetei térképezzék fel a kultúra, közélet, oktatás területén tevékenykedő magyar személyiségeket, akiknek munkáját eddig nem méltányolták közösségi szinten.
„Hollósy Simon Máramarosszigeten született 1857-ben, Nagybányán alapította meg a világhírű festőiskolát. Az elismerés elnevezésével azt is jelezzük, hogy a Máramaros közepén húzódó hegy nem olyan magas, és a két történelmi régió tulajdonképpen összetartozik, valamint hogy együtt tudunk dolgozni” – emelte ki a megyei RMDSZ-elnök.
Fotó: RMDSZ Máramaros megyei szervezete
„Mondanom sem kell, nagyon fontos, hogy az ifjúság tevékenységére ebben a régióban is kiemelten odafigyeljünk” – hangsúlyozta a nagybányai tanácsosként is tevékenykedő Pintér Zsolt. Arról is beszélt, hogy több Máramaros megyei település RMDSZ-szervezete jelölt személyiségeket a díjra, és ezeket az elismeréseket minden évben a magyar kultúra napján tervezik majd átadni.
A díjátadó rendezvényt összekötik egy rangos zenei eseménnyel, idén Nagybányán koncertezik a magyar kultúra napján a 100 Tagú Cigányzenekar. „A belépőjegyek két nap alatt elkeltek, tehát örülünk, hogy nagy az érdeklődés az esemény iránt. Két koncert lesz, a környékbeli településekről érkezőknek könnyebb lesz eljutniuk a délutáni előadásra” – mondta Pintér Zsolt, aki arra is kitért, hogy a megyében 22 helyi RMDSZ-szervezetük van, ezekből 7 szervezet jelölt személyeket díjazásra.
A nagybányai és a város környékén élő magyarság közös ünnepe a Főtér Fesztivál
Fotó: Facebook / Főtér Fesztivál - Nagybányai Magyar Napok
Összesen 17 jelölés érkezett, mert minden szervezet mind az 5 kategóriába jelölhetett. A díjazottak erre az alkalomra készített, szép bronz emlékplakettet kapnak, amelyen Hollósy Simon arcképe látható, az alkotó Péter Ágnes magyarországi szobrászművész” – mondta el a képzőművész-politikus.
Pintér Zsolt a tavalyi év végén számolt be arról, hogy kezdeményezésüket megszavazta a nagybányai tanács, miszerint kikerülhet a régi főtérre a Nagybányai Művésztelep alapítóinak szentelt szoborcsoport. Pintér Zsolt Nagybánya alpolgármesterével, Pap Zsolt Istvánnal közösen álmodta meg az alkotást, mellyel az egykori művésztelep, a nagybányai festőiskola öt alapítójának kívánnak emléket állítani. A Hollósy Simon, Réti István, Iványi-Grünwald Béla, Thorma János és Ferenczy Károly egész alakos másait ábrázoló szoborcsoport kihelyezése idén várható.
Megszavazta csütörtökön a nagybányai tanács azt a kezdeményezésünket, miszerint kikerülhet a régi főtérre a Nagybányai Művésztelep alapítóinak szentelt szoborcsoport.
A kiválasztottak (The Chosen) című sorozat szeptember 7-i premierje nagy esemény a film magyar rajongói számára: új magyar szinkronnal tűzi műsorra a Duna a Jézus és tanítványainak életét bemutató, világszerte rajongott amerikai szériát.
Izgalmas „időutazásra” hívja a közönséget az Edvi Illés Aladár Kalotaszege című kiállítás, amely a kolozsvári Erdélyi Néprajzi Múzeumban tekinthető meg. A tárlatot Péntek János nyelvészprofesszor és Tötszegi Tekla néprajzkutató mutatta be.
A Farkas utcai színház múltját, nehéz és dicsőséges korszakait idézi meg a kolozsvári Szabók bástyájában kedden megnyílt, Nemes nyomokon című tárlat.
A sporttevékenységeket a színházi közeggel ötvözi, a lelkes közönség számára is nyitott a Temesváron tartandó színJÁTÉKOK elnevezésű esemény. A rendezvényről Balázs Attilát, a Csiky Gergely Állami Magyar Színház igazgatóját kérdeztük.
Bánffy Miklós születésének 150. és Kós Károly születésének 140. évfordulóján jelent meg tavaly a Kós-Bánffy, Bánffy-Kós Emlékkönyv.
Mindannyiunknak vannak kisebb-nagyobb kereszthordozásai, a szenvedéstörténetnek pedig olyan sok a többletrétege, hogy tulajdonképpen kimeríthetetlen – hangzott el a Kolozsvári Magyar Napokon.
Különleges gálakoncertet ad a Szent István-napi eseménysorozat megkoronázásaként Mága Zoltán Liszt Ferenc-díjas hegedűművész augusztus 20-án a marosvásárhelyi várban, melynek egyik sztárfellépője a Nemzet Színésze címmel kitüntetett Bodrogi Gyula lesz.
Elhunyt Alain Delon ikonikus francia színész. A család közleménye szerint Delon 88 éves korában hunyt el douchy-i otthonában szombat este.
Elhunyt szombaton, 93 éves korában Novák Ferenc koreográfus, rendező, etnográfus.
Az irodalom, költészet különféle vetületei, friss erdélyi kiadványok és sokakat foglalkoztató kérdések megvitatása is előtérbe kerül a 15. Kolozsvári Magyar Napokon.
szóljon hozzá!