A díjazottak erre az alkalomra készített bronz emlékplakettet kapnak, amelyen Hollósy Simon arcképe látható, az alkotó Péter Ágnes magyarországi szobrászművész
Fotó: Pintér Zsolt
Első ízben adnak át elismeréseket a magyar közösségért fáradozó Máramaros megyei személyiségeknek a magyar kultúra napján: a Hollósy Simon festőművészről elnevezett díjakat Nagybányán nyújtják át szombaton. Pintér Zsolt képzőművész, az RMDSZ Máramaros megyei szervezetének elnöke a Krónikának elmondta, nagy jelentőségűnek ígérkezik a helyi magyar közösség életében a január 21-i rendezvény.
2023. január 17., 20:212023. január 17., 20:21
2023. január 17., 21:192023. január 17., 21:19
„Először szervezzük meg Máramaros megyében a magyar kultúra napját és ezt összekötöttük egy tavalyi tervünkkel, ami a Hollósy-díj megalapítása volt. Az elismerést azért hoztuk létre, mert rájöttünk: ahhoz, hogy az itteni magyar közösség fejlesztése érdekében előre tudjunk lépni, föltétlenül méltányolnunk kell azokat a személyiségeket, akik az elmúlt években-évtizedekben egyénileg vagy csoportosan érdemben – csendben – sokat tettek a közösség érdekében” – fejtette ki a Krónikának a közelgő ünnepség és díjátadás kapcsán Pintér Zsolt.
Hozzátette, azért is hozták létre az elismerést, hogy ezáltal az RMDSZ Máramaros megyei szervezete, valamint az egyes települések helyi szervezetei térképezzék fel a kultúra, közélet, oktatás területén tevékenykedő magyar személyiségeket, akiknek munkáját eddig nem méltányolták közösségi szinten.
„Hollósy Simon Máramarosszigeten született 1857-ben, Nagybányán alapította meg a világhírű festőiskolát. Az elismerés elnevezésével azt is jelezzük, hogy a Máramaros közepén húzódó hegy nem olyan magas, és a két történelmi régió tulajdonképpen összetartozik, valamint hogy együtt tudunk dolgozni” – emelte ki a megyei RMDSZ-elnök.
Fotó: RMDSZ Máramaros megyei szervezete
„Mondanom sem kell, nagyon fontos, hogy az ifjúság tevékenységére ebben a régióban is kiemelten odafigyeljünk” – hangsúlyozta a nagybányai tanácsosként is tevékenykedő Pintér Zsolt. Arról is beszélt, hogy több Máramaros megyei település RMDSZ-szervezete jelölt személyiségeket a díjra, és ezeket az elismeréseket minden évben a magyar kultúra napján tervezik majd átadni.
A díjátadó rendezvényt összekötik egy rangos zenei eseménnyel, idén Nagybányán koncertezik a magyar kultúra napján a 100 Tagú Cigányzenekar. „A belépőjegyek két nap alatt elkeltek, tehát örülünk, hogy nagy az érdeklődés az esemény iránt. Két koncert lesz, a környékbeli településekről érkezőknek könnyebb lesz eljutniuk a délutáni előadásra” – mondta Pintér Zsolt, aki arra is kitért, hogy a megyében 22 helyi RMDSZ-szervezetük van, ezekből 7 szervezet jelölt személyeket díjazásra.
A nagybányai és a város környékén élő magyarság közös ünnepe a Főtér Fesztivál
Fotó: Facebook / Főtér Fesztivál - Nagybányai Magyar Napok
Összesen 17 jelölés érkezett, mert minden szervezet mind az 5 kategóriába jelölhetett. A díjazottak erre az alkalomra készített, szép bronz emlékplakettet kapnak, amelyen Hollósy Simon arcképe látható, az alkotó Péter Ágnes magyarországi szobrászművész” – mondta el a képzőművész-politikus.
Pintér Zsolt a tavalyi év végén számolt be arról, hogy kezdeményezésüket megszavazta a nagybányai tanács, miszerint kikerülhet a régi főtérre a Nagybányai Művésztelep alapítóinak szentelt szoborcsoport. Pintér Zsolt Nagybánya alpolgármesterével, Pap Zsolt Istvánnal közösen álmodta meg az alkotást, mellyel az egykori művésztelep, a nagybányai festőiskola öt alapítójának kívánnak emléket állítani. A Hollósy Simon, Réti István, Iványi-Grünwald Béla, Thorma János és Ferenczy Károly egész alakos másait ábrázoló szoborcsoport kihelyezése idén várható.
Megszavazta csütörtökön a nagybányai tanács azt a kezdeményezésünket, miszerint kikerülhet a régi főtérre a Nagybányai Művésztelep alapítóinak szentelt szoborcsoport.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
szóljon hozzá!