Fotó: A szerző felvétele
2009. március 11., 10:342009. március 11., 10:34
Az eredeti terv az volt, hogy Henning János fotóművész, a színház fényképésze a mozgásszínház utolsó három évadján bemutatott előadásokon készült képeket állítja ki. A készülődés során bontakozott, teljesedett ki a kiállítás formája, és eldöntötték, hogy raktáron levő régi díszleteket és kellékeket leporolják, és közelről is megmutatják a közönségnek.
Így, aki belép a vendéglőbe, rögtön a Rómeó és Júlia előadásban használt korabeli lavórban moshat kezet, leülhet a Dokk című produkcióban a színpadon lévő asztal mellé a díszlet-székekre és ott ehet-ihat, és a Törékeny című táncszínházi előadásban használt több száz pohár közül is elővettek több tucatot.
Az Örkény Tóték előadásban használt fabudi is bekerült a vendéglő egyik sarkába, fotókkal kitapétázva, igaz, ez nem használható. Bagoly Zsuzsanna díszlettervező, a kiállítás társalkotója elmondta, ezeket a díszleteket nem hasznosítják újra, minden előadásra más ötletet dolgoznak ki.
Henning János óriásfotókkal és levelezőlap méretűekkel tapétázta ki a falakat és az asztalokat. Elmondásuk szerint abban bíznak, hogy ezzel a kiállítással a mozgásszínházat közelebb hozzák a közönséghez; ha a látogatók megérinthetik a díszleteket, kedvük támadhat elmenni az előadásra is.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.