Első látásra. Kónya Ütő Bence, amint megkapja a formabontó iráni darab szövegét
Fotó: Facebook/PulzArt
Újszerű tapasztalatokat nyújtott közönségének a vasárnap zárult pulzArt kortárs művészeti fesztivál. Amint a sepsiszentgyörgyi szemle szervezői elmondták, a fesztivál igyekezett rekonstruálni önmagát és a környezetét, alkalmazkodva az „új jelenhez”: az irodalom, a színház, a film és a műhelyfoglalkozások területén kínált rendhagyó találkozási lehetőséget a közönségnek a meghívott művészekkel.
2022. október 17., 19:532022. október 17., 19:53
2022. október 17., 23:062022. október 17., 23:06
A kortárs művészeti fesztivál nyolcadik kiadásának kiértékelőjét még nem tartották meg a szervezők, de Knop Ildikó, a rendezvény főszervezője a Krónika megkeresésére elmondta, hogy az eddigi információik alapján a fesztiválnak 2500 látogatója volt. Sikerként könyvelte el, hogy megvalósították azoknak az elképzeléseknek a nagy részét, amelyekkel a tervezési időszakban elindultak. Mint mondta, a pulzArt mindig arra törekszik, hogy olyan előadókat hozzon Sepsiszentgyörgyre, akik még nem jártak a környéken, sőt talán az országban sem.
„Értékkel, pezsgéssel teli programokat kínáltunk, a résztvevők szívesen bekapcsolódtak: aktív, érdeklődő közönségünk volt. Eddig csupa pozitív visszajelzést kaptunk” – osztotta meg a szervező.
Fotó: Facebook/PulzArt
A színházi előadások és koncertek tekintetében a szervezők idén olyan produkciókat hívtak el a fesztiválra, amelyek közül néhány amellett, hogy a hagyományos előadóművészeti formák határait feszegette, először volt jelen Romániában.
Fotó: Facebook/PulzArt
A 8. pulzArt egyik különlegessége Nassim Soleimanpour iráni drámaíró Fehér nyuszi, vörös nyuszi című kísérleti darabjának első, romániai, magyar nyelvű bemutatója volt. A produkciót négy ízben tekinthette meg a közönség, a sepsiszentgyörgyi magyar, illetve román társulat színészeinek előadásában. A formabontó darab lényege, hogy nem kell hozzá rendező, díszlet, kellékek, sőt még próba sem, csupán egyetlen színész, aki a színpadon, a nézők előtt kapja magához a szerzői utasításokkal ellátott szöveget, amelyet prima vista (első látásra) kell a színpadon életre keltenie, élvezhetővé tennie.
A színészi szempontból kihívást jelentő feladatot Pálffy Tibor, Claudia Ardelean, Kónya Ütő Bence és Pál Ferenczi Gyöngyi vállalták, akik sajátos, kiforrott előadói eszköztárukkal minden este kissé mássá rajzolták Nassim Soleimanpour darabját.
„A fesztivál egyik nagy sikere a kortás művészet és a helyi előadók metszéspontjában történt. A Fehér nyuszi, vörös nyuszi című előadás teltházas volt, nagy érdeklődésre tartott számot” – mondta Knop Ildikó, a fesztivál főszervezője. Nézőként külön élvezetet jelentett valamennyi feldolgozást megtekinteni, hiszen így egyszerre mutatkozott meg a színész előadásban betöltött szerepe és vált világossá, miként változik a mű jelentéstartalma egy-egy értelmezés és megjelenítés mentén.
Többek közt Pálffy Tibor színművészt is láthatta a pulzArt közönsége az iráni szerző darabjában
Fotó: Facebook/PulzArt
A szövegen érződött a jól szerkesztettség, a szerző valószínűleg tudta, mire vállalkozik, amikor megírta a darabot, hiszen az előadás során hol a nézők interakciója csillapította a színész esetleges lámpalázát, hol pedig a színész oldotta fel a reflektorfénybe került néző feszengését – aki minden bizonnyal azzal az elképzeléssel ült be az előadásra, hogy a nézőtér sötétjébe burkolózhat.
Fotó: Facebook/PulzArt
A tizenkét évvel ezelőtt megírt darab, amellett, hogy kivételes szórakoztatást nyújt a közönségnek, választ ad valamennyi aktuális színházi kérdésre is, ami a néző és az előadó szerepkörét, illetve azt taglalja, mitől válik érvényessé napjainkban egy előadás. A nézőnek, aki mind a négy előadást megtekintette, ösztönösen támadhat késztetése, hogy összehasonlítsa a színészek „teljesítményét”, ám hamar rájön, hogy a szövegen kívül nincs más alap, amellyel egymáshoz lehetne mérni az előadásokat: mind a négy feldolgozás a maga nemében volt egyedi és szerethető, mivel a színészek teljes figyelmükkel, kreativitásukkal és találékonyságukkal szólaltatták meg a nem hétköznapi szöveget.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!