2007. április 19., 00:002007. április 19., 00:00
A Gyárfás Jenő Képtárban március 27-én nyitották meg a (M)érték című tárlatot, amelyen több mint kétszáz, 1912–1962 között készült alkotás tekinthető meg: olyan neves fotográfusoktól, mint Brassai, Robert Capa, André Kertész, Moholy-Nagy László és Munkácsi Márton. A képek a kecskeméti Magyar Fotográfiai Múzeumból érkeztek. A M(érték) tárlaton látható képek alkotóitól – a megrázó háborús képeket készítő Robert Capától, a konstruktivista festőként is ismert Moholy-Nagy Lászlótól, az önvallomásos fotókat készítő André Kertésztől, a számos filmtörténeti pillanatot megörökítő Munkácsi Mártontól és a világszerte ismert Picasso-portrékat készítő Brassaitól – összesen 420 képet őriznek Kecskeméten. A rangos válogatásra nemcsak a háromszékiek voltak kíváncsiak, hiszen Erdély több településéről, a fővárosból és külföldről is érkeztek látogatók. Értesülésünk szerint Brassóból több mint húszan, Csíkszeredából pedig ötvenen jöttek el már a megnyitóra. A tárlat a Magyar Köztársaság Kulturális Koordinációs Központjának közbenjárásával nyílt meg, a kiállított fotók értékét 300 millió forintra (4 millió 50 ezer lej) becsülik. A sepsiszentgyörgyi esemény azért számít rendkívülinek, mivel az öt fotográfust Párizstól Tokióig mindenütt ismerik, azonban Erdélyben még soha nem állították ki a munkáikat – holott Brassai és Munkácsi Márton innen származnak. Hadnagy Miklós, a központ igazgatója szerint a művészek neve – Brassai kivételével – csak a szakmabeliek számára csengett eddig ismerősen.
A mostani kiállítás sikerén felbuzdulva a kulturális központ vezetősége újabb nagyszabású tárlat megrendezésére készül: novemberben a Magyar Távirati Iroda – 50 év sajtófotói című kiállítását hozzák el a sepsiszentgyörgyi képtárba.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.