Fotó: Facebook/Thurzó Zoltán
A leghosszabb idejű zongorázás világcsúcsának megdöntésére készül Thurzó Zoltán nagyváradi művész, aki november 30. és december 5. között 130 órás koncertet tartana.
2021. augusztus 09., 21:512021. augusztus 09., 21:51
Thurzó Zoltán ezzel bekerülne a Guiness Rekordok Könyvébe „a világ leghosszabb egyszemélyes zongorajáték-maratonja” kategóriában. A jelenlegi rekord az indiai Mrityunjay Sharmáé, aki 127 órát, 8 percet és 38 másodpercet játszott megszakítás nélkül a hangszeren.
Thurzó Zoltán nem alkalmazottja egyetlen közintézménynek sem, a hazai és főként a külföldi koncertjeiből biztosítja a megélhetését.
A művész így tiszteleg a 230 éve elhunyt zeneszerző emléke előtt.
A zongorajáték-maraton november 30-án kezdődik, és a tervek szerint december 4-én 23 órakor ér véget.
„Minden órában a rendelkezésemre áll majd öt perc szünet, amelyet vagy felhasználok, vagy felhalmozok. Ugyanígy felhalmozhatom a darabok közötti 30 másodperces szüneteket is” – nyilatkozta a zongoraművész.
Thurzó Zoltán a Partiumi Keresztény Egyetem dísztermében fog zenélni, enni, aludni és mosakodni is. Azt tervezi, hogy az első két és fél napon megszakítás nélkül zongorázik, és a felhalmozott szüneteket alvásra szánja.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!