2009. február 25., 09:242009. február 25., 09:24
A Europe Media Kft. másfél éve működteti Csíkszeredában a Székely Tv-t, és a tervek szerint a sepsiszentgyörgyi stúdió is ezen a néven indul majd. A két stúdiót optikai kábellel kötik össze, és regionális televíziót hoznak létre. A Bogdan Eduard vezette cég nemrég Kolozsváron is nyert egy licencet, várhatóan júniusban indul a Kolozsvár Tv, és azt is bekapcsolják majd a regionális szórásba – ecsetelte a terveket Boros Attila a Székely Tv igazgatója.
Jelenleg megfelelő székházat keresnek a sepsiszentgyörgyi stúdió számára, az eddigi ajánlatokat túl drágának találták. Amint sikerül helyiséget találni, két hétre rá indul is a műsor – ígérte Boros. Mint mondta, szerződésük van az ICO Romania céggel, amely az RTL Klub és a Film+2 csatornákat tudósítja, és a megegyezés alapján közvetíteni tudják a Film+2 sorozattévé és a Romániában egyelőre nem fogható Poén Tv adásait, így rögtön 24 órás műsoridővel indulhatnak.
A tervek szerint saját készítésű reggeli műsort, híradót és Aktuális néven politikai és közéleti műsort sugároznak. A fő műsoridőben közvetített híradó Kovászna és Hargita megyékről szólna, majd júniustól, miután beindul a Kolozsvár Tv, Kolozs megyéből is érkeznek majd a hírek. Sepsiszentgyörgyön legtöbb 200 ezer eurós befektetéssel indítják be a stúdiót – a felszerelést már megvásárolták, egy jelentős részét Csíkszeredából szállítják át, hiszen a másfél éve működő csíkszeredai Székely Tv-nek annyi felszerelése van, ami elég lenne egy nagyobb stúdió működtetésére is – árulta el az igazgató.
Mint mondta, a helyi piacot nem ismerik, ezért nem tudták felmérni, hogy nyereséges lehet-e a vállalkozás. Boros Attila abban bízik, hogy legalább önfenntartó lesz. Szerinte a médiavállalkozásnak akkor lesz értéke, ha a három városban működő stúdiót összekapcsolva létrehozzák a regionális televíziót, amelyet idővel felvisznek műholdra.
A sepsiszentgyörgyi stúdióban 10–12 fős csapat dolgozik majd. Az igazgató elmondása szerint nem tapasztalt televíziós szakembereket, újságírókat akarnak foglalkoztatni, inkább fiatalokat tanítanak be, akik még nem dolgoztak a szakmában, de szeretnék megtanulni azt. A főszerkesztő a sepsiszentgyörgyi Bús Ildikó lesz, aki korábban a helyi Aktív Tv-nél dolgozott, és jelenleg a csíkszeredai Székely Tv munkatársa.
Sepsiszentgyörgyön már több televízió is megbukott: az Antena 1 bukaresti televízió helyi stúdiója a kilencvenes évek végén csak néhány hónapig működött, az STV-t pedig 2003-ban számolták fel, miután fenntartóját, a helyi Selectronik kábelszolgáltatót felvásárolta a UPC országos hálózatot működtető cég, és már nem volt pénz a helyi stúdió működtetésére. 2004-ben hat civil szervezet és alapítvány létrehozta a Media 3 részvénytársaságot, amely helyi erőforrásokból újraindította a televíziót – az M3 tévé biztos bevételi forrását két szolgáltatói szerződés jelentette, a sepsiszentgyörgyi és a háromszéki önkormányzattól havi 30-30 millió régi lejt kapott.
Ez az összeg az intézmény fenntartásának 30 százalékára volt elég. 2006 elején függesztette fel műsorát, majd hónapokkal később Aktív Tv néven indult újra. Bár új arculatot, híradót és változatos műsorokat ígértek, az Aktív Tv sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, és a tavalyi helyhatósági választások előtti kampány során szabadságra küldte alkalmazottait, de azóta nem indult újra.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.