2009. január 08., 23:412009. január 08., 23:41
A március 17–29. között tartandó biennálén olyan román, magyar, német, lengyel és cseh produkciók mutatkoznak be, amelyek az elmúlt két évben saját színházi kultúrkörükben a legrangosabb szakmai díjakat nyerték el. A berlini Deutsches Theater lesz a rendezvény díszmeghívottja, amelynek társulata az Oreszteia című tragédiát mutatja be, akárcsak a krakkói Stary Teatr a világhírű Jan Klata rendezésében. A lengyel színház fenegyerekeként emlegetett rendező nevéhez fűződik a szintén Sepsiszentgyörgyre látogató wroclawi színház Transfer! című előadása is.
Három budapesti társulat érkezik Háromszékre: a fesztiválozó közönség a József Attila Színház Zsótér Sándor rendezte Az öreg hölgy látogatása című előadását, a Katona József Színház Zsámbéki Gábor által színre állított A karnevál utolsó éjszakája című produkcióját láthatja, a Sanyi és Aranka Színház képviseletében pedig Borlai Gergő és Ladányi Andrea lépnek színpadra. A lengyelországi Lublinból a Scena Plasztyczna, Prágából a Komédiaszínház, Bukarestből pedig az Odeon Színház vesz részt a biennálén. A vendéglátó Tamási Áron Színház az Yvonne, burgundi hercegnő című előadással mutatkozik be a fesztiválon.
A nagyobb színpadokra megálmodott előadásokat a sepsiszentgyörgyi viszonyokhoz kell alakítani, a berlini színház például másfél napot kért a szerelésre, hogy díszletüket a helyi színpadra adaptálják – mondta Bocsárdi László, a sepsiszentgyörgyi színház rendező-igazgatója. A Reflex biennáléval párhuzamosan a Színikritikusok Nemzetközi Szövetsége szemináriumot szervez Sepsiszentgyörgyön. A szakmai értekezletet évente négy alkalommal, valamilyen fesztivál keretében a világ különböző pontjain szervezik meg. A színházi biennálét egyenként 200 ezer lejjel támogatja a Kovászna megyei és a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, ehhez a szervező teátrumnak még legalább 300 ezer lejt kell hozzátennie. Ezt jegyeladásból, pályázatokból és támogatóktól próbálják előteremteni, valamint Mecénás-bérletet hoznak létre, amellyel a vállalkozókat keresik meg – árulta el a színházigazgató.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.