2009. május 13., 16:212009. május 13., 16:21
Románia és Magyarország mellett olyan országok filmjei versenyeznek majd, mint Törökország, Németország, Brazília, Franciaország, Nagy-Britannia, Spanyolország, Norvégia, Mexikó, Srí Lanka. A tavalyi fesztiválon a versenyprogramba nem került be román alkotás, idén viszont Corneliu Porumboiu 2006-os TIFF-fődíjas rendező Politist, adjectiv című filmje elé nagy várakozással tekint a szakma és közönség. A film TIFF-es bemutatója abszolút premiernek számít az országban, hiszen a filmfesztiválon mutatják be először a nemzetközi premiernek szánt Cannes-i bemutató után. Porumboiu mozija egyébként Cristi történetét meséli el, aki egy kisvárosban él és rendőrként dolgozik, ám menetközben elveszíti a törvénybe vetett hitét.
Lakatos Róbert kolozsvári stábbal készült filmjét korábban Karlovy Varyban Label Europa Cinemas díjjal jutalmazták, és több európai fesztiválon is bemutatták már.
Németországot Maren Ade Alle anderen című alkotása fogja képviselni, a mozi már sikeresen szerepelt az idei Berlinalén.
Láthatunk egy Srí Lanka-i–olasz koprodukciót is, Uberto Pasolini Machan című filmjét. Antoine de Maximy kisköltségvetésű dokumentumfilmje, a J’irai dormir a Hollywood is bekerült a versenyszekcióba, valamint Barmak Akram Kabuli Kid című francia-afgán koprodukciója is szerepelni fog.
Az idei zsűri is neves résztvevőket vonultat fel: az öttagú bírálóbizottság tagja Corina Şuteu, a New York-i Román Kulturális Intézet igazgatója, aki 2007 óta román filmnapokat is szervez; Jim Stark, Jim Jarmusch filmjeinek producere; Hajdu Szabolcs filmrendező; Dan Făinaru román származású izraeli filmkritikus, valamint Assumpta Serna spanyol színésznő.
Egyébként a TIFF hivatalos honlapja szerint a május 29-én kezdődő fesztivál végleges programját csak május 25.-e után tudhatják meg az érdeklődők.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.