Fotó: Horváth László
Plugor Sándor ritkán vagy sosem látott rajzaiból, grafikáiból nyílt tárlat Kolozsváron, a Minerva-ház Cs. Gyimesi Éva termében szerda este.
2016. április 07., 19:492016. április 07., 19:49
„A rajz legerdélyibb és egyben legeurópaibb művésze zsigereiben hordozta a tudást” – méltatta Németh Júlia művészettörténész, műkritikus az erdélyi képzőművészt a tárlatnyitón.
Németh Júlia elmondta: a tárlat létrejötte Miklóssy Máriának, Plugor Sándor özvegyének, a hagyaték gondozójának köszönhető, aki maga válogatta össze a kiállított alkotásokat. A művészettörténész ugyanakkor Plugor Sándor alkotói hitvallását is idézte: „úgy dolgozom, hogy amit kiadok a kezemből, az jó legyen”.
Kifejtette: Plugor művészete sajátosan emberközpontú művészet, ahol a megjelenített állatfigurák is egybeolvadnak az emberrel. Bár a tárlat csupán csöppnyi ízelítőt nyújt Plugor Sándor rendkívül gazdag életművéből, most sajátos, eddig nem látott képeket tekinthet meg a közönség a Minerva-házba látogatók. Plugor Sándor kollégáiról, barátairól, ismerőseiről rendkívül precíz portrékat alkotott, Németh szavával: lényeglátó volt, a könyvillusztrációi pedig önálló alkotásokként is megállják a helyüket. „Sajátos és találó, ahogy feldogozza a különböző témákat, kedves közvetlenség és sajátos humor jellemzi” – fogalmazott Németh Júlia.
Miklóssy Mária ugyanakkor elmondta: ezúttal nem a nagy lélegzetvételű munkákat válogatta ki egykori férje életművéből, hanem azokat a rajzokat, grafikákat, amelyeket a fiókjában tartott különböző mappákban. A kiállított rajzok többnyire Kolozsvárról szólnak. Mint részletezte: Plugor fegyverként is használta a rajzot, ha valakivel valami gondja volt, azt egyszerűen lerajzolta. Így készült rajz egy kommunista pártitkárról is, amelyet abban a korban kockázatos lett volna kiállítani. Miklóssy Mária szerint Plugor így fenyegetett: „vigyázz, mert lerajzollak!”
Tibori-Szabó Zoltán, a kiállításnak helyt adó Minerva Művelődési Egyesület elnöke a megnyitó végén bejelentette: a tárlat április 22-éig, munkanapokon 11 és 15 óra között látogatható.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!