Fotó: Krónika
2007. április 26., 00:002007. április 26., 00:00
A próbabemutatóra nem szerveztek közönséget, így csupán szakmabeliek, illetve néhány szülő és gyermek jött el a színházba a meghirdetett időpontban. Az előcsarnokban Nagy Kopeczky Kálmán, az előadás rendezője tájékoztatta az érdeklődőket arról, hogy a produkció bemutatója késik, mivel a díszlet az utolsó pillanatban készült el, és az elődás zenéjén pedig még dolgoznak. A „kárpótlásra” tett ajánlatát azonban senki nem utasította el: kicsik és nagyok is felkerekedtek, hogy betekintsenek a bábjáték előkészületeibe. A gyermekek azonban kissé csalódottnak tűntek, amiért a már-már kibontakozó cselekményt folyton megzavarta a rendezői utasítás. Egyikük végül hangosan méltatlankodott: „Miért jön be folyton ez a bácsi?”
Nagy Kopeczky Kálmán szerint érdekes kísérlet volt a nyilvános próba. A társulat tagjai és a színészhallgatók egyébként a nyáron, kéthetes kirulyfürdői műhelymunka során kezdték el a Szegény ördög próbáit. A tegnapi rendhagyó bemutatón az ott készült próbabábokkal dolgoztak, amelyek azonban nagy vonalakban már láttatják Deák Barna majdani szereplőinek meghatározó jegyeit. A szegény ördögcsalád tagjainak (őket Páll-Gecse Ákos, Nagy Sándor és Dósa Attila mozgatja) egyszerű zsákruha lesz a jelmeze, a módos gazdának és feleségének (akiket Vass Richárd és Páll Anikó Katalin kelt életre) pedig brazil kávészsákból készül az öltözéke. Az előadás legellentmondásosabb szereplője Nagy Lázár József, aki „főgonoszként” róka és medve képében is megjelenik. A szintén Deák Barna tervezte, nyersfából készült díszlet illik a Tamási-műhöz, amelyben az ágrólszakadt ördög emberibb lénynek bizonyul, mint a gazdag ember.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.