Fotó: Krónika
2007. április 26., 00:002007. április 26., 00:00
A próbabemutatóra nem szerveztek közönséget, így csupán szakmabeliek, illetve néhány szülő és gyermek jött el a színházba a meghirdetett időpontban. Az előcsarnokban Nagy Kopeczky Kálmán, az előadás rendezője tájékoztatta az érdeklődőket arról, hogy a produkció bemutatója késik, mivel a díszlet az utolsó pillanatban készült el, és az elődás zenéjén pedig még dolgoznak. A „kárpótlásra” tett ajánlatát azonban senki nem utasította el: kicsik és nagyok is felkerekedtek, hogy betekintsenek a bábjáték előkészületeibe. A gyermekek azonban kissé csalódottnak tűntek, amiért a már-már kibontakozó cselekményt folyton megzavarta a rendezői utasítás. Egyikük végül hangosan méltatlankodott: „Miért jön be folyton ez a bácsi?”
Nagy Kopeczky Kálmán szerint érdekes kísérlet volt a nyilvános próba. A társulat tagjai és a színészhallgatók egyébként a nyáron, kéthetes kirulyfürdői műhelymunka során kezdték el a Szegény ördög próbáit. A tegnapi rendhagyó bemutatón az ott készült próbabábokkal dolgoztak, amelyek azonban nagy vonalakban már láttatják Deák Barna majdani szereplőinek meghatározó jegyeit. A szegény ördögcsalád tagjainak (őket Páll-Gecse Ákos, Nagy Sándor és Dósa Attila mozgatja) egyszerű zsákruha lesz a jelmeze, a módos gazdának és feleségének (akiket Vass Richárd és Páll Anikó Katalin kelt életre) pedig brazil kávészsákból készül az öltözéke. Az előadás legellentmondásosabb szereplője Nagy Lázár József, aki „főgonoszként” róka és medve képében is megjelenik. A szintén Deák Barna tervezte, nyersfából készült díszlet illik a Tamási-műhöz, amelyben az ágrólszakadt ördög emberibb lénynek bizonyul, mint a gazdag ember.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.