2009. március 20., 08:472009. március 20., 08:47
Végéhez közeledik a második olyan évad is, amelyben a váradi színház mindkét társulata kénytelen volt nélkülözni a százéves teátrum színpadát, az épület ugyanis több mint másfél éve felújítás alatt áll. Az előadásokat a román társulat a Szakszervezetek Művelődési Házában, a magyar pedig a filharmónia koncerttermében tartja. Csütörtökön rendhagyó sajtótájékoztatót hívtak össze a felújításra váró teátrum színpadán, ahol politikusok és a színház művészei – utóbbiak közül néhányan színpadi jelmezben és sminkben – tájékoztatták a médiát.
Lucian Silaghi színházigazgató elmondta: az épület külső részét már tavaly helyreállították, de a belső restaurálásra nem maradt pénz. Néhány helyiséget, öltözőket, folyosókat sikerült rendbe hozni, de mire a nagyteremre, a színpadra és a nézőtérre került volna sor, elfogytak az anyagi tartalékok. Paffka Ernő építész számításai szerint nagyjából 3 millió 200 ezer lejre volna szükség a munka befejezéséhez. A színészek felpanaszolták, hogy csökken a nézőszám, mióta a patinás épület parlagon hever, a kultúrház pedig annyira kényelmetlen és huzatos, hogy van, aki már meg is betegedett miatta.
Az RMDSZ két bihari parlamenti képviselője, Pető Csilla és Derzsi Ákos is az ügy mellé állt, Pető nemrég fölszólalt a parlamentben, és felhívta a testület figyelmét a felújítási gondokra, majd a frakció javasolta is, hogy a váradi színház kerüljön az állam költségvetésébe. A kezdeményezés azonban eredménytelen maradt. A nagyváradi színházépület a huszadik század fordulóján egyetlen év alatt készült el, most pedig két évad alatt sem sikerült helyreállítani – méltatlankodott Pető Csilla.
Radu Ţârle, az intézményt fenntartó Bihar Megyei Tanács elnöke elmondta: tisztában van vele, hogy főleg tőle várják a probléma megoldását, de a pénzügyi válság és számtalan egyéb ok miatt a tanácsnak nincs elég pénze a további munkálatok finanszírozására, ráadásul hasonló helyzetben van a bábszínház és a megyei rendőr-főkapitányság épülete is, akárcsak a Körösvidéki Múzeumnak hamarosan helyt adó hadapródiskola hatalmas palotájának rendbetétele. Az ügy sikeréhez erős politikai lobbira van szükség – ismerte el Silaghi. Mint mondta, ő optimista, és ha megkapják a pénzt, akár már júniusban elkezdhetik a munkálatokat.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.