2011. június 16., 08:302011. június 16., 08:30
A péntekre tervezett évadzárón a már szokásos, ám nagy jelentőséggel bíró legjobb színész és színésznőnek járó közönségdíjat is átadják. A Tomcsa Sándor Színház a 2010/2011-es évadban számos nagyszínpadi, egyéni és stúdió-, valamint gyermekelőadással állt színpadra. Nagy Pál színházigazgató elmondta, bár a válság rányomta bélyegét az udvarhelyi társulat munkájára is, a kitűzött célokat kilencven, kilencvenöt százalékban mégis elérték. Bár az idei a legnehezebb évnek számít a színház történetében, kilenc premierrel és egy tavaly már bemutatott előadással álltak színpadra összesen százötször, ezenkívül huszonhét vendégelőadást fogadtak, és a DráMa – Kortárs színházi találkozót is megszervezték. „Ahhoz képest, hogy milyen kicsi a társulat, nagyon sokat játszottunk, a minőségen pedig mindig lehet javítani, és ez továbbra is célunk” – fogalmazott a színházigazgató, aki sajnálattal közölte, hogy a nehéz anyagi helyzet miatt két színész is arra kényszerült, hogy elhagyja a társulatot, de abban bíznak, hogy az új évad kezdetére talán sikerül visszahívni őket. Technikai emberre és más alkalmazottakra is szükség lenne, terveik szerint ezt, ha kell, akár külső munkatársakkal is megoldják a következő évadra, hiszen a művészi munka rovására mehet ez a hiányosság.
Az új évad kínálata is elkészült már, igaz, Nagy Pál szerint „kicsit szellősebb az előzőnél”, azonban csupa vidám előadás lesz, az idei évadból átvitt darabokon kívül négy felnőtteknek szóló bemutatóra és egy új gyerekelőadásra számíthat a közönség. A statisztikáik szerint azonban a válság nemcsak a társulatra, hanem a közönségre is hatott, ami jól kitűnik az eladott jegyek számát tekintve. Bérletekből viszont többet adtak el az előző évhez képest, ami főként annak tudható be, hogy a diákokat is megpróbálták bevonni. Színészeik tanév közben az iskolákat járva népszerűsítették a színházat. Terveik szerint ezt ősztől folytatják, ugyanakkor az új évadra tervezett előadásokra már júliustól bérletet lehet váltani jutányos áron. Így a bemutatóbérlet két fő részére 40 lejbe, a vidéki és nyugdíjasbérlet ugyancsak két fő részére 30 lejbe kerül a nyári időszakban. A 2011/2012-es évad próbáit augusztusban kezdi el a társulat, az első bemutatót pedig október 6-ára tűzték ki, akkor Ivan Szergejevics Turgenyev Egy hónap falun című színművét mutatják be Barabás Olga rendezésében. A pénteki évadzáró Jelmezparádé 18 órától kezdődik a művelődési házban.
Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
szóljon hozzá!