Fotó: A szerző felvétele
2008. február 22., 00:002008. február 22., 00:00
Meghívást kaptak továbbá mindazok, akik az elmúlt ötven évben a vásárhelyi stúdióban dolgoztak. Március 1-jén, szombaton délelőtt a Kultúrpalotában a 80 éves Román Rádió és az 50 éves Marosvásárhelyi Rádió évfordulója alkalmából A közszolgálati rádiók szerepe a médiában címmel szemináriumot szerveznek a Román Rádió elnöksége, valamint a területi stúdiók vezetőinek részvételével. Délután 50 éves a Marosvásárhelyi Rádió címmel gálaműsort tartanak, amelyet élőben közvetítenek. Az ötven éves rádiózásról Zalányi Gyula színművész, Kovács Levente, a Színművészeti Egyetem tagozatvezetője és Spielmann Mihály történész, a Teleki Téka igazgatója beszél. Fellép Dancs Annamari, Csíky Borka Boglárka, Kovács Zsuzsa, a Kővirág Együttes, Jakab Attila és népi zenekara, valamint Buta Árpád operaénekes. A gálaest végén Gáspárik Attila műsorvezető a rádió munkatársait szólítja színpadra.
A Marosvásárhelyi Rádió 1958. március 2-án kezdte meg műsorainak sugárzását. Az új szerkesztőséget négy évvel a kolozsvári rádióstúdió megalapítása után hozták létre, a Magyar Autonóm Tartomány magyar nyelvű hírforrásaként. Adásait a Székelyföldön, a Mezőségen és a Csángóföldön hallgatták. Tematikus műsoraival – Irodalmi élet, Kaleidoszkóp, Tájak és emberek, Téli esték, Folklór Album, Rádiószínház, Gyermekműsor, Postás Jankó levelesládája – minden hallgatói réteg igényét igyekezett kielégíteni. A rádió első igazgatója Papp Ferenc volt, Jakab Margit és Jakab Ernő bemondóként, Vincze Ferenc, Lázár Éva, Soós Árpád és Lukács János szerkesztőként dolgozott. A Marosvásárhelyi Rádiót a hatalom 1985. január 12-én elhallgattatta, a több ezer hangszalagot a hírhedt jilavai börtönbe szállították. A rendszerváltást követően 1989. december 22-én szólalt meg újból a rádió a régi, Hosszú utcai épületben, részben az egykori munkatársakkal. Jelenleg magyar, román és német szerkesztőség működik az intézményben, amely naponta hét órát sugároz magyar nyelven, elsősorban Maros, Hargita, Kovászna és Brassó megye hallgatóságát célozva meg.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.