Fotó: Krónika
Szekereken érkező műkincsek
A budapesti Szépművészeti Múzeum anyaga a múlt század elején Bernády György, Marosvásárhely egykori polgármesterének kérésére került ideiglenesen Erdélybe. A városépítő polgármester a negyvennégy nagy értékű munkából tárlatot szeretett volna létrehozni a nem sokkal azelőtt felépült Kultúrpalotában. Az 1913-ban Budapestről Marosvásárhelyre szekérrel érkezett gyűjtemény olyan híres magyar festők alkotásait tartalmazta, mint Barabás Miklós, Lotz Károly, Munkácsy Mihály, Ferenczy Károly vagy Fényes Adolf. Az első világháború kitörése, majd a trianoni békeszerződés következtében a letétben lévő képek a román állam tulajdonába kerültek. Amikor 1944-ben a magyar hatóságok vissza akarták szállítani a képeket Pestre, a vásárhelyi múzeum akkori igazgatója, Bordy András határozott ellenállásába ütköztek. „Micsoda szerencse, hogy Bordynak volt annyi lélekjelenléte, hogy ellenszegüljön a parancsnak. Ugyanis a képek arra a vasúti szállítmányra kerültek volna, melyet a zalaegerszegi állomáson bombatámadás ért” – állítja a múzeum jelenlegi igazgatója, Soós Zoltán. A magyar állam ezzel a vonattal mentette ki a sepsiszentgyörgyi Székely Múzeum állományának jelentős részét is, amely a világégés áldozatává lett.
Raktárban porosodó Munkácsy
A Marosvásárhelyen rekedt képek sokáig a múzeum raktárában porosodtak. Soós úgy tudja, hogy egyszer Bernády polgármestersége alatt, később pedig valamikor a 60-as években mutatták be őket. Az 1990-es évek végén Simon Endre és Ioan Şulea képzőművész-muzeológusok által megtalált negyvennégy kép anyagából legutóbb Fények és árnyak címmel, 2001-ben nyílt kiállítás. Az akkor időszakosra tervezet tárlat állandóvá alakult át. „Közben úgy döntöttünk, a Kultúrpalota harmadik emeletét az állandó kiállítások színhelyévé alakítjuk át. Az épület egyik szárnyában a magyar, a másikban a román képzőművészeti értékeket szándékszunk bemutatni. Így mindenkit biztosíthatok arról, hogy a Bernády-hagyaték a falon marad” – mondta el lapunknak az igazgató. A festmények mindössze arra a négy hónapos időszakra kerülnek át Magyarországra, amíg a Kultúrpalota múzeumtermeit renoválják. Az anyaországi közönség a szentendrei MűvészetMalomban tekintheti meg a biztosítók által félmilliárd forintra értékelt alkotásokat. Közel száz év után Magyarországon a szépművészet kedvelői olyan alkotásokkal találkozhatnak, mint például Munkácsy Mihály Mosónők, Vaszary János Ádám és Éva vagy Ferenczy Károly Levétel a keresztről című festményei. Mellettük Lotz Károly és Fényes Adolf legértékesebb képeivel, valamint Barabás Miklós ritkaságnak számító műveivel is megismerkedhetnek.
Határtalan tárlat
Sütő Csaba, a Szentendrei Művészeti Alapítvány ügyvivője és a tárlat kurátora az MTI-nek elmondta, hogy a MűvészetMalomban Határtalanul címmel kétévenként szeretnének kiállítást rendezni a Trianon előtti Magyarország városainak múzeumi gyűjteményeiből. A tárlatokon a legnevesebb magyar alkotók műveit mutatnák be. A Bernády-gyűjtemény után legközelebb a Kassán összegyűjtött, a két világháború között született képzőművészeti remekek lesznek láthatóak.
(repró: Vaszary János: Ádám és Éva, 1900, olaj, vászon, 214,3 x 195 cm, részlet)
Mai világunk, társadalmunk, valóságunk nagy mértékben irányt vesztett – többek közt erre világít rá Sławomir Mrożek lengyel drámaíró ma is fölöttébb aktuális, Tangó című darabja, amelynek premierjét pénteken tartják a Kolozsvári Állami Magyar Színházban.
Hunor Horváth rendezőt nevezték ki a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház ideiglenes igazgatójává.
A román színházi szakma két legfontosabb elismerésével tüntették ki a szatmárnémeti Harag György Társulat III. Richárd című előadását. Bessenyei Gedő István, a szatmári társulat igazgatója nyilatkozott a Krónikának.
Több mint 50 szerzővel és nyolcvannál is több programmal várják az érdeklődőket a június 26. és 29. között tartandó 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhétre, melynek főbb meghívottjai Lars Saabye Christensen norvég-dán és Gabriel Adameșteanu román író.
Újra megrendezik a kerékpározást, olvasást és a kultúrafogyasztást népszerűsítő Tricikli fesztivált, a Szegedet, Magyarkanizsát és Sepsiszentgyörgyöt érintő programsorozat május 30-án indul.
Tarr Béla magyar rendező lesz a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 24. kiadásának díszmeghívottja, aki életműdíjat vehet át a kincses város legnagyobb filmes rendezvényének zárógáláján.
Két kiemelt kategóriában is díjazták a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának III. Richárd című előadását a Román Országos Színházi Szövetség (UNITER) hétfőn este rendezett gáláján. Emellett magyar alkotók is részesültek UNITER-díjban.
A világ számos természeti érdekességét hozza el a mozivászonra június 4–9. között a brassói LYNX fesztivál.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.