Az alkotók fontos célja, hogy Bölöni Lászlót ne csak futballsztárként, híres edzőként mutassák meg, hanem a sikerek és kudarcok mögött rejtőző embert is reflektorfénybe hozzák
Fotó: Bölöni - egy legenda története/Facebook
Bölöni Lászlónak, minden idők egyik legsikeresebb magyar labdarúgójának, Románia egyik legnagyobb sportcsillagának életútját mutatja be Kollarik Tamás és a székelyudvarhelyi Szabó Attila készülő magyar dokumentumfilmje.
2024. február 08., 16:182024. február 08., 16:18
2024. február 08., 16:362024. február 08., 16:36
Az alkotók szerint a Bölöni – egy legenda története nem hagyományos sportdokumentumfilm, hanem izgalmas kor- és társadalomrajzként szolgál majd. A forgatásról a film ötletgazdája és társrendezője, Kollarik Tamás mesélt a magyar.film.hu-nak.
hagyatékmentésben is dolgozott, dolgozik, valamint ötletgazda kiadója és szerkesztője volt, Szöllősi Györggyel közösen, az évszázad mérkőzése – Anglia-Magyarország 3:6 – és az évszázad klubmérkőzése – Real Madrid–Eintracht Frankfurt – DVD kiadásának. Kollarik már a 80-as években is előszeretettel bújta a sportlapokat, főleg az akkori Népsportot (mai nevén Nemzeti Sport), így ismerős volt számára Bölöni László neve is, aki erdélyiként a román válogatottban játszott és ért el kiemelkedő nemzetközi sikereket.
Fotó: Bölöni - egy legenda története/Facebook
„1985-ben a Bajnokcsapatok Európa-kupájában (BEK) a Bölöni vezette Steaua Bukarest nemcsak legyőzte és kiejtette a Honvédot, hanem még a sorozat végén, a Barcelona legyőzésével a BEK Kupát is elhódította, amely világraszóló siker volt.
Mint mondta, a dokumentumfilm ötletének gyökere innen eredhet, de valójában két évtizede írta az első szinopszist Bölöni-témában. „Szinte meseszerű, hogy végre filmet készíthetünk róla, nekem ez azt bizonyítja, hogy kitartónak kell lenni a filmtervekkel, és akkor odaérhetsz” – fogalmazott a rendező.
A Bölöni – egy legenda története nem hagyományos sportdokumentumfilm, hanem izgalmas kor- és társadalomrajzként szolgál majd
Fotó: Bölöni - egy legenda története/Facebook
„Bölöni László hatalmas sztár Romániában, az utca embere is megismeri nemcsak Marosvásárhelyen, hanem Bukarestben is, szeretik és tisztelik románok, magyarok, cigányok egyaránt. László mondta, hogy a labdarúgó pályafutása alatt is a kiemelkedő játék és győzelem mellett, az volt a célja, a válogatottban és a Steauaban is, hogy úgy maradjon meg igaz magyarnak, hogy közben jó román állampolgár is legyen” – fejtette ki a rendező.
A Bölöniről szóló filmet Kollarik Tamás mindenképpen egy erdélyi alkotóval közösen szerette volna elkészíteni, aki behoz egy határon túli nézőpontot is. Társrendezőként Szabó Attila volt az első számú választása, akinek nagyra becsüli a munkáit. A marosvásárhelyi születési újságíró-filmes nevéhez fűződik az erdélyi famaffiát leleplező Méregzöld mesék című dokumentumfilm.
Fotó: Bölöni - egy legenda története/Facebook
„Először nem mondtam el a tervem Attilának, csak kérdezgettem Bölöniről. Emlékszem, azt mondta: Bölöni gyerekkorom legendája, ő képviselt bennünket, erdélyi magyarokat, és nem is akárhogyan a kommunista Romániában, vele tudtunk azonosulni” – mondta a rendező. Kifejtette, úgy érzi, hogy Szabónak „szíve és szeme is van a témához”, ezért egymást jól kiegészítve tudtak közösen dolgozni. A stáb is magyarországi és romániai alkotókból állt össze, többnyire együtt forgattak, de előfordult, hogy párhuzamosan dolgoztak két különböző helyszínen.
A stáb magyarországi és romániai alkotókból állt össze, többnyire együtt forgattak, de előfordult, hogy párhuzamosan dolgoztak két különböző helyszínen
Fotó: Bölöni - egy legenda története/Facebook
Fontos céljuk, hogy Bölöni Lászlót ne csak futballsztárként, híres edzőként mutassák meg. „A sikerek és kudarcok mögött rejtőző embert, családapát, férjet is lássuk. Hozzuk közel a hétköznapjait, az ünnepeit, a szorgalommal és a kitartással végigvezetett fantasztikus pályafutása mellet kételyeit és vívódásait is érezzük” – fejtette ki Korrarik. Emiatt az első és legnagyobb kihívást természetesen az jelentette a munkában, hogy elnyerjék Bölöni László bizalmát.
„Barátsággal, de egyben távolságtartással is fogadott, hosszú heteken át tartó egyeztetés, levelezés után indult csak el a közös munka. A szakmai előéletünk mellett nyilván az emberi oldalra is kíváncsi volt, természetesen senkinek sem mindegy, hogy kiket enged be a magánéletébe. Ráadásul rögtön az elején megbeszéltük, hogy a film elkészítése éveket fog igénybe venni, Lacinak is sok idejét és energiáját fogja lekötni, mindezek figyelembevételével kaptuk meg támogatását.
Fotó: Bölöni - egy legenda története/Facebook
Bölöniről kiderült számukra az is, hogy kiváló dramaturgiai érzéke van, ráadásul 70 évesen is nagyon teherbíró. „Egy zokszó nélkül viselte az órákon át tartó felvételeket, a sok kényelmetlenséggel járó külföldi forgatásokat” – ecsetelte Kollarik. Mint mondta, Bölöni kapcsolatai révén abban is segítette a produkciót, hogy számos aktív labdarúgót és edzőt tudjanak megszólaltatni.
„Bölöni nélkül esélyünk sem lett volna forgatni, a mi költségvetésünk nem lett volna elégséges elérni, eljutni ezekhez a személyekhez. A labdarúgás hasonlít a filmhez, hiszen nemcsak sport, ahogy a film nemcsak művészet, hanem az egyik legnagyobb szórakoztatóipari üzlet, óriási pénzek mozognak, a játékosokat, a csapatokat és az edzőket összetett világ veszi körbe jogászok, menedzserek, klubtulajdonosok, okosan kell mozogni, hogy megtaláljuk a lehetőséget, hogy megszólaljanak a sztárok a Bölöni-filmben” – fejtette ki a rendező.
Nyilasi Tibor, João Pinto, Raphaël Varane, Axel Witsel, Ricardo Quaresma, Peter Cech, Rui Jorge, Kim Kallström, Hugo Viana, Pedro Barbosa, Luciano D'onofrio, Víctor Muñoz Miguel Bernardo Bianquetti (Migueli).
Az interjúalanyok között van valaki, akinek a neve nem csak a futball világából lehet ismerős. A Steaua Bukarest egykori patrónusa, a Ceaușescu házaspár egyetlen élő gyermeke.
Nagyon összetett gondolkodású ember, nyugalmazott atomfizikus, a Steaua világraszóló BEK győzelme mögött kulcsszereplő volt. A többi majd a dokumentumfilmből kiderül” – mondta a rendező.
Mircea Dinescu ismert román író, költő, publicista is megszólal a készülő filmben
Fotó: Bölöni - egy legenda története/Facebook
Egyvalaki azonban még hátravan a kiszemelt interjúalanyok közül. „Több nagyon nehéz alanyunk volt, eddig mindenkit sikerült kamera elé állítanunk, február elején fél éves egyeztetés után Hagival is forgathattunk, de van még egy szereplő, akinél szintén csak a Laci segíthet: Cristiano Ronaldo. Már mindenkit elértünk, családot, barátokat, csapattársakat, de
CR “üzleti alapon” elérhetetlen a mi pénzügyi lehetőségeink mellett, a kiterjedt, egész Európát átfogó forgatási munkák, az archív mind-mind nagyon költségigényes, már az eddig sztárok elérései is szinte megismételhetetlen bravúrt jelentenek, nagyon nagy dolog, hogy aktív világsztárok lesznek a filmben” – mondta a rendező.
A fenti forgatást leszámítva a felvételek már lezárultak, javában folyik az utómunka. „Válogatjuk az archívumokat, rakjuk össze a jeleneteket, tervezzük a film felvezetését, bemutatását.” A film bemutatóját a magyar és a román sportsajtó is lelkesen várja, a premierre valamikor ősszel lehet számítani. A Bölöni – egy legenda története a Nemzeti Filmintézet és a Bethlen Gábor Alapkezelő támogatásával készül.
„Perfekcionista maradtam, a füvet is milliméteres pontossággal nyírom” – nyilatkozta egy interjúban Bölöni László, aki franciaországi életéről mesélt a legújabb futballedzői sikereinek is otthont adó ország július 14-ei nemzeti ünnepe alkalmából.
Továbbra sem lehet elégedett csapata teljesítményével Bölöni László, ugyanis a francia élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban szereplő Metz zsinórban ötödik meccsét bukta el, így nagyon közel kerültek a kiesőzónához.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
szóljon hozzá!