Filipp Jurjev orosz rendező kezében a Transilvania Trófeával
Fotó: MTI/Kiss Gábor
Az archaikus és a modern világ találkozását bemutató orosz versenyfilm, a The Whaler Boy nyerte a Transilvania Trófeát a vasárnap este záruló Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF). A legdíjazottabb román film a meghasonlott homoszexuális csendőr története, a Câmp de maci lett.
2021. augusztus 01., 14:222021. augusztus 01., 14:22
Orosz versenyfilmnek, Filipp Jurjev rendező egy fiatal bálnavadász internettel való találkozását bemutató The Whaler Boy című alkotásának ítélte oda a zsűri a Transilvania Trófeát a vasárnap záruló Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF).
Az orosz rendező, aki a szemle díszmeghívottjától, Szergej Polunyin balett-táncostól vehette át a díjat a szombat esti zárógálán, úgy fogalmazott: ezt valójában az önmagukat alakító fiúk kapták, a velük való találkozás után ugyanis alakított a forgatókönyvön.
Fotó: Tiff.ro
A Főtéren tartott, online is közvetített zárógála egyébként a TIFF 20. kiadásához méltóra sikeredett, rövid visszatekintő után a fesztiválon megfordult jelentős filmes személyiségekről is megemlékeztek a szervezők. Az egyik műsorvezető szerepét ellátó Tudor Giurgiu fesztiváligazgató úgy fogalmazott, hogy
Arra is kitért, hogy soha nem esett ilyen kevés eső a fesztivál tíz napja alatt.
A legdíjazottabb román film Eugen Jebeleanu Câmp de maci című alkotása lett, mely elnyerte a hivatalos versenyszekció rendezői díját és a közönségdíjat is. A román alkotó – akinek ez az első nagyjátékfilmje – a fesztivál egyik díszmeghívottjától, Szabó István magyar rendezőtől vehette át a díjat. Utóbbi Giurgiu kérdésére úgy fogalmazott, nagyon jól érezte magát Kolozsváron, és gratulált a szervezőknek a színvonalas fesztiválhoz.
Tudor Giurgiu és Szabó István magyar rendező a zárógálán
Fotó: MTI/Kiss Gábor
amikor egy csoport ortodox vallási fanatikus megszakította egy melegekről szóló film vetítését. (A bíróság később kimondta, hogy a hatóságok nem álltak a helyzet magaslatán, amikor közbeléptek és diszkriminálták az LGBT-közösség tagjait.) A főszereplő Cristi szkizofrén helyzetbe kerül, amikor csendőrként társaival kivezénylik a helyszínre, hiszen bár sikeresen titkolja, meleg. S miközben a legkeményebben próbál fellépni, egy korábbi partnere – az LGBT-közösség egyik szószólója – felismeri, és amikor titka felfedésével fenyegetőzik, a csendőr megüti.
Eugen Jebeleanu, a Câmp de maci rendezője
Fotó: Tiff.ro
A fiatal csendőr itt vívja lelki tusáját a két identitás – a saját neméhez vonzódó férfi és a normalitás felett őrködő csendőr – között. Belső harcát egy-egy társa szakítja meg, aki a maga módján próbál segíteni, de közben azt is felfedi, hogy mit gondol a melegekről – nem sok jót.
„Arcokat szeretnék hosszan megfigyelni, mutatni, azt láttatni, ahogy az érzelmek megszületnek és megváltoznak” – osztotta meg ars poetikáját kolozsvári közönségével Szabó István. A 83 éves Oscar-díjas rendező új filmje, a Zárójelentés mellett a TIFF magyar napján másik nyolc magyar filmet is bemutattak.
A Câmp de maci legnagyobb érdeme, hogy nagy hitelességgel mutatja be a csendőrök közötti párbeszédeket – már-már azt hinnénk, nem is filmben, hanem közöttük vagyunk –, de a főszereplő lelki tusáját is. A film pénteki vetítése után Eugen Jebeleanu elmondta, sokat foglalkozik az LGBT-közösség problémáival, elkötelezett a melegek jogai mellett, és filmjével a 2013-ban történtekre próbált választ adni.
Rendezői rendszerkritika
A fesztivál színészi díját idén spanyol művész, a La vida era eso főszereplője, Petra Martinez kapta. A zsűri különdíját az indiai Pebbles (r. P. S. Vinothraj) vitte el, míg a litván versenyfilm, a The Flood Don’t Come (r. Marat Sargsyan) dicséretben részesült. A nemzetközi kritikusok díja Bogdan George Apetri Neidentificat című filmje érdemelte ki. A fesztivál idei kiadásának életműdíját Cezara Dafinescu színésznő kapta, míg
Nae Caranfil a filmszakma visszásságairól is szót ejtett
Fotó: Tiff.ro
A Román Film Napjai versenyben az Otto, barbarul, Ruxandra Ghițescu filmje nyerte a fődíjat, míg az 1000 euró értékű debütdíjat a #dogpoopgirl, Andrei Huțulescu filmje kapta. A román rövidfilmes versenyben a szekció díját Andrea Bonțun When The Night Meets Dawn című filmje vitte el, míg a Paul Mureșan rendezte Cântec de leagăn dicséretet kapott. A 20. évfordulón egy meglepetésdíjat is átadtak – erre csak tízévente kerül sor – a román származású izraeli filmkritikus, Dan Făinaru munkáját ismerték el.
A szerelem még egy agysebésznek is elveheti az eszét, láttatja csodálatos, álomszerű képekkel a szerelmet a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) magyar versenyfilmje. A félidőhöz közeledő kolozsvári filmszemle egyik érdekes alkotása a temesvári underground mozgalmat bemutató dokumentumfilm is.
Emellett a színházi színészeket filmezéshez segítő 10 pentru film színészi program idei résztvevői is felvonultak a színpadra. Külön megemlékeztek a pár hete elhunyt Luminița Gheorghiu színésznőről, a TIFF korábbi életműdíjasairól, díszmeghívottjairól is.
Emlékek és felejtés
A szemle legnépszerűbb filmjeiről szólva Tudor Giurgiu fesztiváligazgató elmondta, hogy ezek között szerepelt Szabó István új filmje, a Zárójelentés is. A fesztivál teljes programjában legnépszerűbbnek bizonyult román produkció a nyolc éven át forgatott természetfilm, a Dan Dinu és Cosmin Dumitrache rendezte România sălbatică lett.
A fiatal görög rendező visszatérő népszerű vendége a fesztiválnak, új alkotásában édesapja halálát próbálta feldolgozni, az emlékek és a felejtés kettős problematikáját dolgozta fel. Filmjében egy világjárvány hatására az emberek elfelejtik, hogy kicsodák, elveszítik emlékeiket, így bekerülnek egy programba, ahol új identitást próbálnak szerezni. Az orvosok által felügyelt világban minden feladattá válik, még a szex is, le kell tudni, és képpel bizonyítani, hogy megtörtént. A pénteki filmvetítést követő közönségtalálkozón a görög rendező elmondta:
Fotó: MTI/Kiss Gábor
S bár másfajta eszközökkel, az, hogy a főhős folyamatosan képet kell készítsen magáról a mai szelfi-, Instagram-őrületre utal. Főhőse mégis más mint a többiek, derül ki, amire a rendező a film előrehaladtával egyre erősebb utalásokat tesz.
Daria Woszek lengyel rendezőnő alkotása személyes történet a nőkről, a női szerepekről. A film vetítését követően elmondta, azért ajánlotta balett-táncos édesanyjának, mivel ő ébresztette rá arra, hogy a menopauza után a nők levetítik a társadalom által rájuk ruházott szerepeket, és elfogadják önmagukat, megtanulnak önmaguk lenni. A film olykor már barokkosnak ható képi világáról elmondta, mivel anyja munkája révén operaházban nőtt fel, a díszletet az ott látottak és kedvenc krakkói temploma inspirálta.
Tizenhét helyszínen, 165 film vetítésével zajlik jövő vasárnapig a 20. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF). Az ünnepi kiadásához érkezett szemle visszahozta Kolozsvárra a járvány előtti nyüzsgést, bohémságot.
A 20. alkalommal megrendezett kolozsvári filmszemle vasárnap este ér véget, a nyertes filmek a nap folyamán még megtekinthetők.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
szóljon hozzá!