Orosz film nyerte a Transilvania Trófeát, meleg csendőr története lett a legdíjazottabb román alkotás a TIFF-en

Orosz film nyerte a Transilvania Trófeát, meleg csendőr története lett a legdíjazottabb román alkotás a TIFF-en

Filipp Jurjev orosz rendező kezében a Transilvania Trófeával

Fotó: MTI/Kiss Gábor

Az archaikus és a modern világ találkozását bemutató orosz versenyfilm, a The Whaler Boy nyerte a Transilvania Trófeát a vasárnap este záruló Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF). A legdíjazottabb román film a meghasonlott homoszexuális csendőr története, a Câmp de maci lett.

Pap Melinda

2021. augusztus 01., 14:222021. augusztus 01., 14:22

Orosz versenyfilmnek, Filipp Jurjev rendező egy fiatal bálnavadász internettel való találkozását bemutató The Whaler Boy című alkotásának ítélte oda a zsűri a Transilvania Trófeát a vasárnap záruló Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF).

A szemle 10 000 euró értékű fődíját elnyerő film hőse a Bering-szoros közelében él, falujában nemrég jelent meg az internet, ő pedig beleszeret egy szexchatet közvetítő amerikai lányba.

Az orosz rendező, aki a szemle díszmeghívottjától, Szergej Polunyin balett-táncostól vehette át a díjat a szombat esti zárógálán, úgy fogalmazott: ezt valójában az önmagukat alakító fiúk kapták, a velük való találkozás után ugyanis alakított a forgatókönyvön.

Galéria

Fotó: Tiff.ro

A Főtéren tartott, online is közvetített zárógála egyébként a TIFF 20. kiadásához méltóra sikeredett, rövid visszatekintő után a fesztiválon megfordult jelentős filmes személyiségekről is megemlékeztek a szervezők. Az egyik műsorvezető szerepét ellátó Tudor Giurgiu fesztiváligazgató úgy fogalmazott, hogy

a 2021-es kiadás sok szempontból rekordokat döntött, mint a nézőszámok, a közönség által leadott szavazatok, illetve a szemlén bemutatott román filmek számát illetően.

Arra is kitért, hogy soha nem esett ilyen kevés eső a fesztivál tíz napja alatt.

Díjözön a meghasonlott csendőrnek

 A legdíjazottabb román film Eugen Jebeleanu Câmp de maci című alkotása lett, mely elnyerte a hivatalos versenyszekció rendezői díját és a közönségdíjat is. A román alkotó – akinek ez az első nagyjátékfilmje – a fesztivál egyik díszmeghívottjától, Szabó István magyar rendezőtől vehette át a díjat. Utóbbi Giurgiu kérdésére úgy fogalmazott, nagyon jól érezte magát Kolozsváron, és gratulált a szervezőknek a színvonalas fesztiválhoz.

Galéria

Tudor Giurgiu és Szabó István magyar rendező a zárógálán

Fotó: MTI/Kiss Gábor

A Câmp de maci története valós eseményeken alapul, a bukaresti Román Parasztmúzeumban 2013-ban történt incidens szolgáltatta az alapötletet,

amikor egy csoport ortodox vallási fanatikus megszakította egy melegekről szóló film vetítését. (A bíróság később kimondta, hogy a hatóságok nem álltak a helyzet magaslatán, amikor közbeléptek és diszkriminálták az LGBT-közösség tagjait.) A főszereplő Cristi szkizofrén helyzetbe kerül, amikor csendőrként társaival kivezénylik a helyszínre, hiszen bár sikeresen titkolja, meleg. S miközben a legkeményebben próbál fellépni, egy korábbi partnere – az LGBT-közösség egyik szószólója – felismeri, és amikor titka felfedésével fenyegetőzik, a csendőr megüti.

Innen kezdődik Cristi pszichológiai hadviselése, akit társai próbálnak kimenteni a biztos felmondással járó helyzetből, így bezárják az üres moziterembe, mintha ott sem lett volna.

Galéria

Eugen Jebeleanu, a Câmp de maci rendezője

Fotó: Tiff.ro

A fiatal csendőr itt vívja lelki tusáját a két identitás – a saját neméhez vonzódó férfi és a normalitás felett őrködő csendőr – között. Belső harcát egy-egy társa szakítja meg, aki a maga módján próbál segíteni, de közben azt is felfedi, hogy mit gondol a melegekről – nem sok jót.

korábban írtuk

Filmre vitt érzelmek és végső számadás – Szabó István Oscar-díjas rendező új alkotását is láthattuk a TIFF magyar napján
Filmre vitt érzelmek és végső számadás – Szabó István Oscar-díjas rendező új alkotását is láthattuk a TIFF magyar napján

„Arcokat szeretnék hosszan megfigyelni, mutatni, azt láttatni, ahogy az érzelmek megszületnek és megváltoznak” – osztotta meg ars poetikáját kolozsvári közönségével Szabó István. A 83 éves Oscar-díjas rendező új filmje, a Zárójelentés mellett a TIFF magyar napján másik nyolc magyar filmet is bemutattak.

A Câmp de maci legnagyobb érdeme, hogy nagy hitelességgel mutatja be a csendőrök közötti párbeszédeket – már-már azt hinnénk, nem is filmben, hanem közöttük vagyunk –, de a főszereplő lelki tusáját is. A film pénteki vetítése után Eugen Jebeleanu elmondta, sokat foglalkozik az LGBT-közösség problémáival, elkötelezett a melegek jogai mellett, és filmjével a 2013-ban történtekre próbált választ adni.

Rendezői rendszerkritika

 A fesztivál színészi díját idén spanyol művész, a La vida era eso főszereplője, Petra Martinez kapta. A zsűri különdíját az indiai Pebbles (r. P. S. Vinothraj) vitte el, míg a litván versenyfilm, a The Flood Don’t Come (r. Marat Sargsyan) dicséretben részesült. A nemzetközi kritikusok díja Bogdan George Apetri Neidentificat című filmje érdemelte ki. A fesztivál idei kiadásának életműdíját Cezara Dafinescu színésznő kapta, míg

Nae Caranfil filmrendező a fesztivál kiválósági díját vehette kézbe. Nem kis humorral megírt köszönőbeszédében a román filmipar visszásságaira is felhívta a figyelmet.

Galéria

Nae Caranfil a filmszakma visszásságairól is szót ejtett

Fotó: Tiff.ro

A Román Film Napjai versenyben az Otto, barbarul, Ruxandra Ghițescu filmje nyerte a fődíjat, míg az 1000 euró értékű debütdíjat a #dogpoopgirl, Andrei Huțulescu filmje kapta. A román rövidfilmes versenyben a szekció díját Andrea Bonțun When The Night Meets Dawn című filmje vitte el, míg a Paul Mureșan rendezte Cântec de leagăn dicséretet kapott. A 20. évfordulón egy meglepetésdíjat is átadtak – erre csak tízévente kerül sor – a román származású izraeli filmkritikus, Dan Făinaru munkáját ismerték el.

Ezt megelőzően az idén először kiírt forgatókönyvírói verseny díjazottjait is kihirdették, melynek célja, hogy a román filmes palettáról hiányzó műfajú alkotások készítését ösztönözze.

korábban írtuk

Képzelt szerelmek és különleges zenei élmények a TIFF-en
Képzelt szerelmek és különleges zenei élmények a TIFF-en

A szerelem még egy agysebésznek is elveheti az eszét, láttatja csodálatos, álomszerű képekkel a szerelmet a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) magyar versenyfilmje. A félidőhöz közeledő kolozsvári filmszemle egyik érdekes alkotása a temesvári underground mozgalmat bemutató dokumentumfilm is.

Emellett a színházi színészeket filmezéshez segítő 10 pentru film színészi program idei résztvevői is felvonultak a színpadra. Külön megemlékeztek a pár hete elhunyt Luminița Gheorghiu színésznőről, a TIFF korábbi életműdíjasairól, díszmeghívottjairól is.

Emlékek és felejtés

 A szemle legnépszerűbb filmjeiről szólva Tudor Giurgiu fesztiváligazgató elmondta, hogy ezek között szerepelt Szabó István új filmje, a Zárójelentés is. A fesztivál teljes programjában legnépszerűbbnek bizonyult román produkció a nyolc éven át forgatott természetfilm, a Dan Dinu és Cosmin Dumitrache rendezte România sălbatică lett.

A versenyfilmek kategóriában a Câmp de maci után a második legnépszerűbb alkotás a Christos Nikou rendezte Apples volt.

A fiatal görög rendező visszatérő népszerű vendége a fesztiválnak, új alkotásában édesapja halálát próbálta feldolgozni, az emlékek és a felejtés kettős problematikáját dolgozta fel. Filmjében egy világjárvány hatására az emberek elfelejtik, hogy kicsodák, elveszítik emlékeiket, így bekerülnek egy programba, ahol új identitást próbálnak szerezni. Az orvosok által felügyelt világban minden feladattá válik, még a szex is, le kell tudni, és képpel bizonyítani, hogy megtörtént. A pénteki filmvetítést követő közönségtalálkozón a görög rendező elmondta:

az orvosok uralta világ ötletét az 1984 című regény is inspirálta, erre utalnak az ebben a világban domináló kütyük, az analóg fényképezőgép, kazettás reportofon is.

Galéria

Fotó: MTI/Kiss Gábor

S bár másfajta eszközökkel, az, hogy a főhős folyamatosan képet kell készítsen magáról a mai szelfi-, Instagram-őrületre utal. Főhőse mégis más mint a többiek, derül ki, amire a rendező a film előrehaladtával egyre erősebb utalásokat tesz.

Érdekes színfoltja volt a fesztiválnak a lengyel Marygorpound című film is, mely a változókorba jutó eladónő, Mária nővé válását mutatja be.

Daria Woszek lengyel rendezőnő alkotása személyes történet a nőkről, a női szerepekről. A film vetítését követően elmondta, azért ajánlotta balett-táncos édesanyjának, mivel ő ébresztette rá arra, hogy a menopauza után a nők levetítik a társadalom által rájuk ruházott szerepeket, és elfogadják önmagukat, megtanulnak önmaguk lenni. A film olykor már barokkosnak ható képi világáról elmondta, mivel anyja munkája révén operaházban nőtt fel, a díszletet az ott látottak és kedvenc krakkói temploma inspirálta.

korábban írtuk

Békebeli hangulatban jubilál a TIFF, visszahozta a normalitást Kolozsvárra
Békebeli hangulatban jubilál a TIFF, visszahozta a normalitást Kolozsvárra

Tizenhét  helyszínen, 165 film vetítésével zajlik jövő vasárnapig a 20. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF). Az ünnepi kiadásához érkezett szemle visszahozta Kolozsvárra a járvány előtti nyüzsgést, bohémságot.

A 20. alkalommal megrendezett kolozsvári filmszemle vasárnap este ér véget, a nyertes filmek a nap folyamán még megtekinthetők. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 11., csütörtök

Száz év erdélyi versei – Zilahon tart irodalmi rendezvényt szombaton az Aradi Kamaraszínház

E-LÍRA 100 – válogatás száz év erdélyi magyar költészetéből címmel tart előadást szombaton Zilahon az Aradi Kamaraszínház.

Száz év erdélyi versei – Zilahon tart  irodalmi rendezvényt szombaton az Aradi Kamaraszínház
2024. április 11., csütörtök

Csehy Zoltán felvidéki költőnek ítélték oda a vásárhelyi Látó folyóirat által alapított Kovács András Ferenc Költészeti Díjat

Csehy Zoltán felvidéki költőnek ítélte a szakmai kuratórium az idén alapított Kovács András Ferenc Költészeti Díjat – jelentette be csütörtökön a Látó szépirodalmi folyóirat.

Csehy Zoltán felvidéki költőnek ítélték oda a vásárhelyi Látó folyóirat által alapított Kovács András Ferenc Költészeti Díjat
2024. április 11., csütörtök

„A vers megváltó rés a mindennapok falán” – László Noémi kolozsvári költő gondolatai a költészet napján

Világot gyújt és rendet rak a vers, melenget vagy lehűt, bezsongat vagy vigasztal. A vers megváltó rés a mindennapok falán – fogalmazta meg a Krónika megkeresésére a magyar költészet napja alkalmából László Noémi József Attila-díjas kolozsvári költő.

„A vers megváltó rés a mindennapok falán” – László Noémi kolozsvári költő gondolatai a költészet napján
2024. április 10., szerda

A szilágysomlyói születésű Jovián György festőművésznek nyílik kiállítása Bukarestben

Közismert erdélyi magyar képzőművészeket bemutató sorozat részeként Jovián György Munkácsy-díjas képzőművész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagja „corpus inane” című kiállítását nyitják meg április 18-án a Liszt Intézet bukaresti központjában.

A szilágysomlyói születésű Jovián György festőművésznek nyílik kiállítása Bukarestben
2024. április 10., szerda

A 80 éve született Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából Sepsiszentgyörgyön és Székelyszentmiklóson

A 80 éve született, 2021 februárjában elhunyt, Kossuth-díjas Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából Sepsiszentgyörgyön, valamint a Hargita megyei Székelyszentmiklóson, ahol a költő a gyermekkorát töltötte.

A 80 éve született Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából  Sepsiszentgyörgyön és Székelyszentmiklóson
2024. április 09., kedd

A Csillagok háborúja-sorozat rendezője tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap az idei cannes-i filmfesztiválon

Tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap George Lucas, a Csillagok háborúja-sorozat rendezője május 25-én, a 77. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál záróünnepségén – jelentették be kedden a szervezők.

A Csillagok háborúja-sorozat rendezője tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap az idei cannes-i filmfesztiválon
2024. április 09., kedd

Agócs Gergely néprajzkutatóval alakíthatják ki egyéni mesemondói stílusukat a pedagógusok

Közkívánatra Agócs Gergely néprajzkutató tart interaktív képzést április 29–30. között a torockói Duna-Házban. A Magyar népmese – hagyományos mesemondás című foglalkozást elsősorban, de nem kizárólag pedagógusoknak ajánlják.

Agócs Gergely néprajzkutatóval alakíthatják ki egyéni mesemondói stílusukat a pedagógusok
2024. április 09., kedd

Japán sztrájkkal kapcsolódik be a kormány diszkriminatív bérpolitikája elleni országos tiltakozásba a Csíki Székely Múzeum

Japán sztrájkot hirdetett a Csíki Székely Múzeum, csatlakozva a CulturMedia – Kulturális és Média Szakszervezetek Országos Szövetsége, az Alfa Kartell Országos Szakszervezeti Szövetség tagja által elindított országos tiltakozáshoz.

Japán sztrájkkal kapcsolódik be a kormány diszkriminatív bérpolitikája elleni országos tiltakozásba a Csíki Székely Múzeum
2024. április 09., kedd

A székely nemzet legendás hőséről, Gábor Áronról mutatnak be összegző kötetet Sepsiszentgyörgyön

Süli Attila magyarországi történésznek a Gábor Áron, a székely nemzet legendás hőse című kötetét mutatják be a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében április 11-én, csütörtökön 18 órától.

A székely nemzet legendás hőséről, Gábor Áronról mutatnak be összegző kötetet Sepsiszentgyörgyön
2024. április 09., kedd

Verssétára hívja közönségét a nagyváradi színház, Kovács András Ferencre emlékeznek a magyar költészet napján

Újra költészetnapi verssétát szervez a nagyváradi Szigligeti Színház a tavalyi rendezvény nagy sikerére való tekintettel – közölte a társulat.

Verssétára hívja közönségét a nagyváradi színház, Kovács András Ferencre emlékeznek a magyar költészet napján