Klasszikus filmeket, új alkotásokat és különleges zenei élményeket egyaránt kínál a kolozsvári filmszemle
Fotó: Jakab Mónika
A szerelem még egy agysebésznek is elveheti az eszét, láttatja csodálatos, álomszerű képekkel a szerelmet a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) magyar versenyfilmje. A félidőhöz közeledő kolozsvári filmszemle egyik érdekes alkotása a temesvári underground mozgalmat bemutató dokumentumfilm is.
2021. július 27., 19:302021. július 27., 19:30
2021. július 28., 12:402021. július 28., 12:40
Félidőhöz közeledik a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), melynek magyar vonatkozású programjai – a magyar filmipar elmúlt kétévi termésének a bemutatása – a szerdai magyar napon csúcsosodnak ki. A magyar versenyfilmet, Horvát Lili Felkészülés meghatározatlan időre szóló együttlétre című alkotását már a hétfői napon megnézhette a fesztivál közönsége, méghozzá előkelő helyszínen, a mintegy 700 férőhelyes Florin Piersic moziban.
Úgy tárja a néző elé a 40-es éveiben járó agysebész, Márta és az orvoskonferencián futólag megismert János szerelmi történetét, hogy nem derül ki: valós vagy kitalált. A New Jersey-ben karriert befutó nő mindent feláldozna a szerelemért, de választottja nem jön el a Budapestre megbeszélt találkára, sőt, azt állítja, még csak nem is ismeri. Környezete őrültnek nézi, hiszen ki hagyná ott az Egyesült Államokbeli karrierjét, hogy egy lepukkant magyarországi kórházban praktizálhasson?
Márta, a 40-es agysebész története versenyfilm is egyben
Fotó: Forrás: TIFF
De nem csak az elavult rendszer nem teszi lehetővé, hogy megtegyenek mindent az orvosok betegeikért, sokszor saját maguk az akadály: kiábrándultan, fásultan végzik a dolgukat az őket is felőrlő rendszerben. Ebben a mellbevágóan valós világban saját ábrándjaiba menekülő hősnőnk kicsit eszelős csodabogárnak tűnik.
Kolozsvár, a film fővárosa
Fotó: Jakab Mónika
Éles párhuzam fedezhető fel Márta szakmai és magánélete között is: míg a műtőben a szikét mindenkit megdöbbentő precizitással uralja, szerelmi életében már-már szkizofrén. Horvát Lili rendező filmje kapcsán úgy nyilatkozott, a nézőre akarta bízni, hogy merre viszi el a történetet, épp ezért csak a kiinduló- és végpont adott, azt, hogy ki mit hoz ki Márta és János történetéből, mindenki maga döntheti el.
A már számos díjat bezsebelt Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre című magyar film is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) versenyprogramjában, de két román versenyfilm is lesz.
Hasonló szemszögből láttatja a szerelmet Maša Nešković szerb rendező Asszimetria című filmjében, ahol a három történet a tinédzserkor, fiatalkor és felnőttkor időszakában mutatja az egymásra találás és az elválás ambivalens érzését. A párhuzamosan futó, egymást váltogató szálak néha azt is elhitetik a nézővel, hogy ugyanannak a szerelemnek a tanúja.
Tájékozódás
Fotó: Jakab Mónika
Más megközelítéssel, de szintén a szerelem kérdéskörét járja körül Eric Rohmer Claire térde című alkotása, melyet a fesztivál idejére újra megnyílt Művész (Arta) moziban láthattak a nézők. A francia újhullám nagymesterének alkotásai biztosítják idén a klasszikus filmsikereket, akárcsak tavaly Fellini, Rohmer is elvarázsol csodálatos helyszíneivel. A Claire térde inkább a csábítást és a tinédzserkori rajongást mutatja be, azt, hogy mennyire csalóka is a szerelem.
Tizenhét helyszínen, 165 film vetítésével zajlik jövő vasárnapig a 20. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF). Az ünnepi kiadásához érkezett szemle visszahozta Kolozsvárra a járvány előtti nyüzsgést, bohémságot.
Az EC Garden után fémlépcsők vezetnek a „gödörbe”, ahol napozóágyak várják a nézőket. Hétfőn este főként fiatalok alkották a közönséget a Swamp City dokumentumfilm bemutatóján. Ovidiu Zimcea rendező a temesvári underground mozgalom történetét járja körül a kommunizmusbeli szervezkedéstől indulva az elektronikus zene térhódításáig.
Majd hogyan nőtte ki magát ebből a 90-es évek elejére a temesvári underground mozgalom, hogyan születtek a zenekarok, fesztivál, koncertek.
Az idei TIFF legkülönlegesebb helyszíne a Fellegváron van
Fotó: Marius Mariș/TIFF
A számos korabeli felvételt tartalmazó dokumentumfilm erénye, hogy nem idealizál egy korszakot, hanem kézzelfogható magyarázatot keres arra, hogy miért a bánsági városban történt mindez, és nem Bukarestben? Temesvár elhelyezkedése miatt Nyugatnak mondható – adja meg a magyarázatot az egyik megszólaló –, Jugoszlávia és Magyarország közelesége révén könnyen csempészhető volt a nyugati zene, minden irányzat hamarabb eljutott.
Hogy miért nem lett mégis a zene romániai fővárosa? – nem voltak szervezettek a zenészek, inkább egy életérzés, mintsem egy cél éltette őket. Fontosabb volt számukra az ellenállás, mint a saját sikerek érdekében behódolni a rendszernek.
A Fargo című Coen-film zenei aláfestéssel lett még hátborzongatóbb
Fotó: Chris Nemeș/TIFF
Különleges zenei élményt még tartogatott a hétfői nap, a Diákművelődési Házban a Coen-fivérek ismert filmjét, a Fargót láthatták a fesztiválozók a Fragments francia trió zenei aláfestésével. A nem mindennapi zenei és moziélményt állva tapsolták meg.
Stílusosan húsz erdélyi helyszínre terjeszti ki ünnepélyes megnyitóját az idén 20. születésnapját ünneplő Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF). A járvány miatt elnapolt időpontban, július 23. – augusztus 1. között szervezendő szemle díszmeghívottja a kortárs balett fenegyereke, az ukrán Szergej Polunyin lesz.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
szóljon hozzá!