2009. február 24., 09:412009. február 24., 09:41
Már januárban megkezdték a próbákat, azonban egyes díszletelemek felszerelése órákat vesz igénybe. A filharmónia termében nem tudunk folyamatosan próbálni, hiszen ott koncerteket is tartanak, ráadásul nincsenek meg a szükséges technikai feltételek sem, mint például a függönyök, a leereszthető hátterek, külön bejárat a díszletezőknek az átrendezéshez, amelyek egy kőszínházban adottak – vázolta Anca Bradu, a Nagyváradi Állami Színház Szigligeti Társulata legújabb nagyszínpadi előadásának rendezője.
Anca Bradu váradi származású, édesapja, Mircea Bradu a váradi színház igazgatója volt, így a rendező jó ismerője a váradi színházi világnak, bár a Szigligeti Társulatnál most rendez először, de többször dolgozott magyar színészekkel Kolozsváron és Marosvásárhelyen, és Veszprémben is rendezett már. Anca Bradu elmondása szerint a szereposztás kialakításához nagy segítséget jelentettek a társulat korábbi előadásairól készült videofelvételek, és külön öröm számára, hogy Halasi Erzsébetet és F. Bathó Idát, a színház két nyugdíjas művészét is színpadra szólíthatja a szinte a teljes társulatot felvonultató előadásban.
Mint mondta, nem törekedett arra, hogy erőszakkal aktualizálja a darab cselekményét. Az 1920-as években játszódó Kasimir és Karolina szintén válság idején történik, és jelenleg is „valós vagy gerjesztett gazdasági válságban” élünk, és a nézőnek magának kell majd felfedeznie a darab allegóriáit – mondta a rendező. Kasimir (Pál Hunor) és Karoline (Gajai Ágnes) története a müncheni Oktoberfest forgatagában játszódik, ahol a szereplők elkerülhetetlenül sodródnak a kudarc felé.
A rendező elárulta, hogy a játékszínt a filharmónia termének lehetőségeihez igazították, ezért a szereplők feltűnnek majd a nézőtéren is, ugyanakkor a zene is fontos szerephez jut a produkcióban. Kabaréjelenet-szerű képek, ének és tánc teszi mozgalmassá a darabot. Anca Bradu szerint emlékezetes előadást készítenek a váradi közönség számára, munkáját Dobre-Kóthay Judit díszlet- és jelmeztervező és Mălina Andrei koreográfus segítik, a darab zenéjét pedig a szintén Nagyváradon született Horváth Károly szerezte.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.