2007. szeptember 24., 00:002007. szeptember 24., 00:00
A marosvásárhelyi rendezvényen Kovács Levente rendező, a Színművészeti Egyetem tagozatvezetője, Kovács András Ferenc költő, Kincses Elemér rendező, drámaíró, Csép Zoltán teatrológus, Láng Zsolt író, Ungvári Zrínyi Ildikó teatrológus, Kiss Éva Evelyn, a Tompa Miklós Társulat irodalmi titkára, valamint színészek, dramaturgok, egyetemi hallgatók és színházkedvelők beszélgettek a kortárs magyar drámáról, színházról, szerző és színpad kapcsolatáról, a színház jelenéről és jövőjéről.
Kovács Levente szerint az az erős drámai vonulat, amit évtizedekkel korábban Sütő András és Székely János képviselt, mára már megszűnt. De az 1990-es évektől világviszonylatban fokozottan csökken a színpad szerepe, a színház iránti érdeklődés, aminek egyenes következménye, hogy kevés színpadi dráma születik. Az írók és a színház közötti kapcsolatok sem működnek megfelelően ahhoz, hogy újabb drámák, színpadi művek szülessenek – vélekedett Kovács. Láng Zsolt Spiró Györgyöt idézve arra mutatott rá, hogy a színházak repertoárjában túltengnek a Shakespeare-, Moliere-, Csehov-darabok, ami az tükrözi, hogy a színházak és a rendezők egyaránt tartózkodnak a kortárs színpadi művek bemutatásától.
Kovács András Ferenc szerint a 20. század első felében alkotó magyar drámaírókat is nehezen szólaltatják meg, így például Molnár Ferenc darabjait sem játsszák eleget. Szó esett továbbá arról is, hogy miként dekódolható a kortárs dráma fogalma, illetve mit vár a közönség a kortárs szerzőktől, a színpad és a szöveg kapcsolatáról, színpadi játékról, az élő előadás nyújtotta élménytől. Megváltozott az időhöz való viszony, a rendezőnek tekintettel kell lennie a közönség igényeire, igazodnia kell a felgyorsult időhöz, ahhoz, hogy ma már az egy-két óránál tovább tartó produkció túl hosszúnak számít, a nézők türelmét és érdeklődését nem köti le – hangzott el a végkövetkeztetés.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.