Márai Béke Ithakában című nagylélegzetű munkájának színpadi változatát Boris Liješević szerb rendező vitte színre a temesvári magyar társulatnál. Aki a bemutatóról lemaradt, hétfő este is megnézheti a produkciót.
2016. április 17., 19:042016. április 17., 19:04
A 20. századi magyar irodalom kiemelkedő alkotója, Márai Sándor Béke Ithakában című regényéből készült előadást vitt színre Boris Liješević szerb rendező a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színházban. A bemutatóra vasárnap este kerül sor, de az érdeklődők hétfőn este 19 órától is megtekinthetik az új produkciót a teátrum nagytermében.
Márai Sándor legnagyobb lélegzetvételű regényének középpontjában a mitológia leghíresebb hajósa, a trójai hős, az Odüsszeia címszereplője, Odüsszeusz áll. Odüsszeusz története a világirodalom talán egyik legismertebb és legtöbbször feldolgozott görög mítosza.
„Tudunk róla, ismerjük útját, kalandjait. Hallottunk fiairól, feleségéről, számos szeretőiről. De vajon valóban ismerjük-e? Tudunk-e róla mást is, mint amit Homérosz és az utána következő költőnemzedék tudni engedett? Márai regénye és Boris Liješević előadása úgy mesél a világ leghíresebb hajósáról, hogy közben legalább három különböző emberként ismerjük meg őt” – olvasható a teátrum ajánlójában.
Az előadásban felesége és két fia történetein keresztül teljesen más képet kapunk Odüsszeuszról, mint amit a görög történetmesélők látni engedtek alakjából. Nem a hajóst és nem a Trójából visszetérő hőst ismerjük meg, hanem a férjet, az apát, a szeretőt, a zsarnokot, a csalót. „Három napló, három történet, mely a temesvári társulat előadásában és Boris Liješević rendezői olvasatában sajátos humorú, mély és megható portrévá áll össze. Odüsszeusz alakja az őt ismerő személyek történetein keresztül születik újjá a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház színpadán” – fogalmaznak az alkotók.
Boris Liješević neve egyébként nem ismeretlen a temesvári magyar színház látogatóinak körében, hiszen az elmúlt években több ízben is vendége volt a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozónak színészi és rendezői minőségben egyaránt. Az előadás látványvilágát Albert Alpár díszlettervező és Dragana Lađevac-Brkić jelmeztervező jegyzi, míg a hangzás megteremtésében Cári Tibor zeneszerző volt a rendező segítségére.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!