2009. február 27., 09:312009. február 27., 09:31
A Nyílt Színi hetében az egyetem nyilvános bemutatókat tart a diákok egyébként zártkörű mesterségvizsgáiból, nyitott órákat szervez, amelybe bárki bekapcsolódhat.
A színházművészeti tanszék tanárai és diákjai színészmesterség-, improvizáció-, bábművészet-, színpadibeszéd- és rendezésórákra várják mindazokat, akik szeretnének tájékozódni az egyetemi életről. A színpadibeszéd-órákon Nemes Nagy Ágnes-, Lázár Ervin- és Parti Nagy Lajos-szövegek hangzanak el, a rendezés szakon tanulók Csehov-jeleneteket mutatnak be az érdeklődőknek, március 6-án pedig beszélgetéssel egybekötött előadásnézésre várják a közönséget: a Franciaországban dolgozó nagykanizsai mozgásművész, Nagy József Paso Doble című előadását vetítik.
Másnap a teatrológia szakos hallgatók órái lesznek nyilvánosak: az öszszehasonlítóirodalom-órán a mesélő emberről esik szó, film és filmelméletből Almodovar filmjeiről és a színházról beszélgetnek, teatrológiaórán a modern drámákat és a Tompa Gábor rendezte A kopasz énekesnőben a szöveg és előadás kapcsolatát vizsgálják. A sajtóműhelyben a Nő a múltból és a Stop the tempo című marosvásárhelyi előadások bemutató előtti és utáni sajtótükrét elemzik, színháztörténetből pedig A mai színházi tér kialakulásának előzményei az antik görög és a hellenisztikus színházban címmel hallgathatnak előadást.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.