Nicolas Cage a kolozsvári Diákművelődési Ház színpadán Tudor Giurgiu fesztiváligazgatóval
Fotó: Kiss Judit
A ma élő legnagyobb amerikai színészek egyike, olyan ő az amerikai filmművészetben, mint a rockzenében a Bohemian Rhapsody című dal – méltatta a kolozsvári Diákművelődési Házban az óriási vastapssal ünnepelt Nicolas Cage hollywoodi filmszínészt szombaton este a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) igazgatója, Tudor Giurgiu.
2019. június 02., 01:202019. június 02., 01:20
2019. június 03., 14:512019. június 03., 14:51
Nicolas Cage az egyetemes filmművészethez való hozzájárulásáért vehette át a kincses városban az idei, immár 18. alkalommal megszervezett szemle életműdíját, a Transilvania Trófeát. Az Oscar-díjas amerikai színész, rendező, producer a színpadra lépve azt mondta, nagyon örül, hogy visszatérhet Erdélybe, hiszen két alkalommal forgatott már itt, és nagyon köszöni a régióról elnevezett elismerést, mert sokat jelent számára a hely.
„Mindig is hittem a genius lociban, vagyis a hely szellemében. Erdélyben határozottan érződik ez a szellem, amely mindig is ösztönzőleg hatott rám. Bram Stoker Drakulájának a figurája miatt is fontos nekem Erdély, de a forgatási élményeim miatt is, hiszen két ízben dolgoztam korábban itt” – mondta a filmszínész.
A színész, rendező és producer vasárnap is Kolozsváron tartózkodik, fiatal filmeseknek tart mesterkurzust. Szombaton este az eredeti tervek szerint a Főtéren tartották volna a díjátadót és a Face/Off (Ál/Arc) című, Nicolas Cage főszereplésével készült alkotás vetítését, a borús, esős időjárás miatt azonban a Béke téri Diákművelődési Házba költöztették az eseményt a szervezők.
Cage az ünnepi ceremónián arra is kitért röviden, hogy a John Woo rendezte 1997-es alkotás a három legkedvesebb filmjének egyike. Tudor Giurgiu fesztiváligazgató azt mondta, nem volt könnyű választani, melyik alkotást vetítsék az életműdíj átadása apropóján a TIFF-en Cage filmjei közül, és örülnek, hogy a Face/Offra esett végül a választásuk. A filmben Nicolas Cage és John Travolta felváltva alakít pszichopatát és FBI-ügynököt, akik plasztikai műtéttel „arcot cserélnek”.
Az olasz származású, Nicolas Kim Coppola néven 1964-ben született filmsztár kiskorától színész szeretett volna lenni James Dean hatására, és a UCLA Színház, Film és Televízió képzésének elvégzése után meggyőzte nagybátyját, Francis Ford Coppolát, hogy szerepet adjon neki. Végül éppen azért változtatott nevet, hogy senki se vádolhassa nepotizmussal. Nicolas Cage már fiatalon változatos szerepeket kapott: volt gengszter a Gengszterek klubjában (The Cotton Club, r. Francis Ford Coppola, 1984), galambőrült kamasz a Cannes-i zsűri nagydíjával kitüntetett Madárkában (Birdy, r. Alan Parker), evett élő bogarat A vámpír csókjában (Vampire’s Kiss, r. Robert Bierman).
Egyik felejthetetlen szerepe az alkoholista forgatókönyvíróé a Las Vegas, végállomás (Leaving Las Vegas, r. Mike Figgis) című filmben, amelyért Oscar- és Golden Globe-díjat is kapott. Ezután kapott szerepet olyan nagyköltségvetésű akciófilmekben, mint A szikla (The Rock, r. Michael Bay), az Ál/Arc (Face/Off, r. John Woo) vagy a Con Air – A fegyencjárat (Con Air, r. Simon West) – mindhármat különböző kategóriában Oscarra is jelölték –, vagy az Angyalok városa (City of Angels, r. Brad Siberling) című romantikus komédia. 2002-ben jelölték második alkalommal Oscar-díjra az Adaptáció (Adaptation, r. Spike Jonze) című filmért, amelyben ismét forgatókönyvírót alakított, ezúttal kettős szerepben. Rendezőként ugyanebben az évben debütált a Sonny című filmmel.
Cage először 2010-ben forgatott Romániában, A szellemlovas: A bosszú ereje (Ghost Rider – Spirit of Vengeance) című filmhez Bukarest utcáin és a törcsvári kastélyban vettek fel jeleneteket, 2014-ben pedig ismét visszatért az országba A fény halála (The Dying of the Light, r. Paul Schrader) című film miatt. Vasárnap a bonchidai Bánffy-kastélyban vetítik Cage egyik legfrissebb filmjét, a Mandy – A bosszú kultusza (Mandy, r. Panos Cosmatos) című mozit, amelyben a színész a szeretője halálát megbosszulni készülő figurát alakít.
A pénteken kezdődött, június 9-ig tartó filmszemle részletes programja a tiff.ro honlapon található.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
szóljon hozzá!