Fotó: Mihály Csaba
Ideje elővenni a székelyudvarhelyieknek a legújabb köteteket Nyári Krisztiántól, Mircea Cărtărescutól vagy Filip Floriantól, hiszen a következő év során többek között ők látogatnak a városba.
2016. szeptember 14., 17:352016. szeptember 14., 17:35
Murányi Sándor Olivér irodalmi estjein az előző évadban tizenkét neves szerző fordult meg. A találkozókat szervező író lapunknak elmondta, a meghívott szerzők tekintetében nincs műfaji megkötöttség, „a műfaj a szépirodalom”.
Az már bizonyos, hogy márciusban Bodor Ádám érkezik Székelyudvarhelyre. „A Kossuth-díjas írónak egyedül Udvarhelyen van éves megszakításokkal tartott beszélgetéssorozata” – mondta Murányi, hozzátéve, hogy Bodor idén már hatodik alkalommal látogat el a székelyföldi városba.
Román írókat is megkeresett, hiszen szerinte „az irodalomnak a népek barátságát is szolgálnia kell”. Filip Floriant – aki már volt Székelyudvarhelyen – és Mircea Cărtărescut is érdemes olvasni a közeljövőben, hiszen ők is meghívást kaptak, ugyanakkor tárgyalások folynak még az Oscar-díjas Saul fia című film főszereplőjével, a költőként is ismert Röhrig Gézával és Krasznahorkai Lászlóval, de Murányi nagyon várja Erdélybe Nádas Pétert is. Kérdésünkre, hogy nyugat-európai írókat meghívna-e, elmondta, szeretné vendégül látni az erdélyi születésű Herta Müller Nobel-díjas írót, ám ez egyelőre a jövő zenéje.
Murányi rámutatott: újságírók, fotósok, operatőrök, szálloda- és kávézótulajdonosok segítenek abban, hogy „Udvarhely másfél óra erejéig az összmagyar irodalmi élet fontos helyszínévé váljon”. Az estek helyszíne rendszerint a G. Café, ahol oldottabb hangulatban találkozhat az olvasó a szerzővel, és személyes beszélgetésre is sor kerülhet az est „hivatalos része” után. Murányitól azt is megtudtuk, a G. Café vezetősége hajlandó áldozni a kultúrára, azaz kifizetik a vendégek fellépti díjait.
A szervező az elmúlt évre visszagondolva úgy fogalmazott: nagy öröm volt számára, hogy márciusban Bodor Ádám – akit az egyik legnagyobb élő magyar írónak tart – itt beszélgetett először nyilvánosan Dragomán Györggyel és Szabó T. Annával.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!