2009. július 22., 10:532009. július 22., 10:53
Pusztina község csángómagyar közösségével többéves az iskola kapcsolata. 2005-ben egy tanári kirándulás alkalmával látogatták meg őket, és a Nyisztor Ilona csángó népdalénekes által vezetett gyermekcsoportot 2007-ben évzáró ünnepségükre is meghívták.
Így merült fel az ötlet, hogy a Csángóföldön szervezzenek meg egy olyan népzenei tábort, amely kölcsönösen hasznos lenne az ott magyarul tanuló gyermekeknek és az Óbudai Népzenei Iskola növendékeinek is.
A terv megvalósítását nagyban segítette, hogy Nyisztor Ilona az idei évben kinevezést kapott a pusztinai Magyar Ház vezetésére.
A hagyományteremtő szándékkal első alkalommal megszervezett táborba az Óbudai Népzenei Iskola diákjai mellett érkeznek résztvevők a Bács-Kiskun megyei Méntelekről, és részt vesznek a helyi csángó gyerekek is. A táborban az Óbudai Népzenei Iskola tanárai, a volt tanítványok és meghívott moldvai énekesek, furulyások tanítják majd a gyerekeket.
A táborozók a népzenén kívül elsajátíthatják a csángómagyar táncokat, hallhatnak moldvai meséket, valamint szövés-varrás és kézműves-foglalkozások is szerepelnek a programban. A programot változatosabbá teszik a környező falvakba, Klézsére és Külsőrekecsinbe szervezett kirándulások.
A rendszeresen megrendezendő Pusztinai Napok idén a tábor lakóinak, a helybéli gyermek és felnőtt hagyományőrzőknek a műsorára épül. A mintegy háromezer lelket számláló, a Tázló folyó partján elterülő Pusztinán még szinte mindenki érti és beszéli a magyar nyelvet.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.